"Zdraví je prvořadé." Třetí cestu slovenského týmu do Le Mans zhatil koronavirus

Radek Vičík Radek Vičík
17. 2. 2020 6:16
Kvůli obavám z koronaviru opustil tým ARC Bratislava asijský šampionát, a přijde tak o třetí start v legendární čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans.
Tým ARC Bratislava na startu závodu Asian Le Mans Series na australském okruhu The Bend.
Tým ARC Bratislava na startu závodu Asian Le Mans Series na australském okruhu The Bend. | Foto: Asian Le Mans Series Championship

Slovenská stáj se stala průkopníkem tak zvané asijské cesty na okruh Circuit de la Sarthre. Ze šampionátu Asian Le Mans Series vede totiž vzhledem k počtu startujících relativně snadnější cesta zajistit si své místo na nabitém startovním roštu v Le Mans.

Takto se šéf týmu a pilot v jedné osobě Miro Konôpka dostal s prototypem kategorie LMP2 díky výsledkům v asijském seriálu na start v roce 2017 i loni. Do třetice to ale letos nevyjde. Na vině jsou obavy členů týmu z koronaviru, který nejvíc řádí právě v Asii.

Asian Le Mans Series měla za sebou dva závody, když Konôpka nejdřív na sociálních sítích oznámil, že barvy ARC Bratislava nebudou ve druhé polovině sezony k vidění. Jako důvod uvedl "nepředvídané osobní důvody".

Později ale přiznal, že před závody v Malajsii a Thajsku je na vině strach z koronaviru. "V týmu mám lidi ze sedmi zemí. Thajsko je po Číně druhým nejvíce postiženým státem," uvedl 58etý Konôpka pro agenturu TASR.

"Našim inženýrům se zdá riziko návštěvy země v takové situaci nepřiměřené, několik členů týmu nechtělo odletět do této oblasti. Proto jsme po zhodnocení všech rizik byli nuceni naši účast v Asian Le Mans Series ukončit. Přece jen, zdraví je prvořadé," dodal boss úspěšné slovenské stáje.

24 hodin Le Mans 2017: Miroslav Konopka, Konstantīns Calko a Rik Breukers
24 hodin Le Mans 2017: Miroslav Konopka, Konstantīns Calko a Rik Breukers | Foto: ARC Bratislava via Facebook

ARC Bratislava nebyl jediným týmem, který v sobotu na startu čtyřhodinovky v Sepangu chyběl. Závodní pole bylo proti předchozímu klání v Austrálii ochuzeno o tři čtyři vozy, naopak jeden speciál byl přihlášen navíc.

To vedlo vedení šampionátu k prohlášení, že bedlivě sleduje dění kolem šíření koronaviru v asijsko-pacifickém regionu. "Aktuální doporučení nemají vliv na konání závodů na čtyři hodiny v Sepangu a v Buriramu," stálo v oficiálním komuniké vydaném minulý týden.

A opravdu se v Malajsii závodilo. Poslední díl šampionátu má thajský Buriram hostit už tento víkend.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Průzkum: Půlce řemeslníků ubylo zakázek, pomoc státu jim nestačí

Každý druhý řemeslník v době epidemie koronaviru v Česku pociťuje nedostatek zakázek, více než třetina přitom nemá úspory vůbec žádné, nebo pouze na jeden měsíc. Pomoc od státu není dostatečná podle 64 procent oslovených řemeslníků. Vyplývá to v průzkumu portálu NejŘemeslníci.cz, jehož se zúčastnilo 532 řemeslnných subjektů. Portál dnes o výsledcích průzkumu informoval ČTK.

Plně nebo částečně může i v době epidemie koronaviru a vládních opatření proti šíření nákazy pracovat 93 procent řemeslníků. Nedostatek zakázek, který pociťuje 49 procent, víc než polovina řemeslníků připisuje obavám zákazníků o zdraví, případně omezením daným vládou. Zákazníci zakázky spíš ruší, menší část je odkládá na později. Téměř polovina dotázaných vnímá jako hlavní problém nedostatek nových zakázek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy