Platini se odvolal proti zákazu působení ve fotbale. Chce očistit své jméno

ČTK Sport ČTK, Sport
12. 1. 2016 11:34
Šedesátiletý Francouz už bojuje "pouze" za očištění svého jména, snahu kandidovat v únoru na funkci prezidenta FIFA definitivně kvůli časové tísni vzdal.
Michal Platini.
Michal Platini. | Foto: Reuters

Curych - Suspendovaný prezident UEFA Michel Platini se formálně odvolal k příslušné komisi FIFA proti osmiletému zákazu působení ve fotbale. Šedesátiletý Francouz už bojuje "pouze" za očištění svého jména, snahu kandidovat v únoru na funkci prezidenta FIFA definitivně kvůli časové tísni vzdal.

Platini byl spolu s dosluhujícím šéfem FIFA Seppem Blatterem v prosinci suspendován na osm let za podezřelou finanční transakci z roku 2011. Bývalý vynikající záložník tehdy obdržel od Blattera dva miliony švýcarských franků, údajně za poradenskou činnost v letech 1999 až 2002. Neexistuje o tom ale žádný doklad.

Trojnásobný vítěz Zlatého míče Platini uvedl, že se proti trestu odvolá k arbitrážnímu soudu pro sport v Lausanne, nejprve ale musí jeho případ projednat odvolací komise FIFA. I proto velký favorit na funkci prezidenta FIFA oznámil, že svou snahu zúčastnit se 26. února voleb definitivně vzdává.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní Bookerova cena má šest finalistů, Tichý mezi nimi není

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny jsou díla autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny. Ve čtvrtek to oznámila porota, která vybírala ze 13 textů v širším výběru. O šanci na vítězství přišli mimo jiné Keňan Ngugi wa Thiong’o nebo Švéd s česko-polskými kořeny Andrzej Tichý nominovaný za knihu Mizérie, jež byla přeložena také do češtiny.

Dvě třetiny finalistů tvoří spisovatelé, kteří jsou pro anglickojazyčné čtenáře nováčky. Většina jich pochází z Evropy. Cenu může získat například ruská spisovatelka Marija Stěpanovová, Dánka Olga Ravnová, Francouzi Éric Vuillard a David Diop, ale také Argentinka Mariana Enríquezová či v Nizozemsku narozený prozaik Benjamín Labatut, který trvale žije v Chile.

Mezinárodní Bookerova cena je udělována za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Doprovází ji odměna 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun, která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy