Kiksy na olympiádě: Saně, rolby i mizerní rozhodčí

Martin Jůzek
17. 2. 2010 15:00
Olympiáda plná omylů, to jsou zatím Hry ve Vancouveru
Tragickou událostí byla smrt gruzínského sáňkaře při tréninku
Tragickou událostí byla smrt gruzínského sáňkaře při tréninku | Foto: Reuters

Vancouver - Kanada slibovala: Těšte se na nejlepší zimní olympiádu v historii. Jenže přišel únor a s ním naprosto jiný obrázek. Hry ve Vancouveru se potýkají s nešťastnými událostmi i s nepochopitelnými omyly.

Stačilo pár dní a město na pobřeží Tichého oceánu by mohlo aspirovat na nejrůznější přízviska, rozhodně by však mezi nimi nebylo nejlepší pořadatel olympiády. Nadšení sice Kanadě nechybí, ale chyby to neodstraní.

"Olympiáda ve Vancouveru? Z tragédie míří k pohromě," píše britský deník Guardian.

Kdyby tolik omylů zažilo mistrovství světa v Liberci, hrozilo by snad Kateřině Neumannové veřejné lynčování.

Čtěte také: Stříbro za dvě miliardy? Krutá bilance dobrého Liberce

Nevíte, co se událo ve Vancouveru tak špatného? Podívejte se na podrobný přehled deníku Aktuálně.cz včetně fotogalerie, kde najdete podrobnosti k celkem osmi "kauzám", které kazí dojem bezproblémové olympiády.

1) Smrt sáňkaře na nebezpečné trati

Horší start si pořadatelé nemohli přát. Na nebezpečné trati ve Whistleru zahynul gruzínský sáňkař.

Proč zemřel? Názory se různí. Jedni říkají, že šlo o chybu závodníka, který nebyl natolik zkušený, aby startoval na olympiádě. Druzí to odmítají a útočí na organizátory, kteří připravili rychlou trať. Asi nikdo pak nechápe, proč byly v místě tragédie sloupy.

Čtěte také: Nodar se té zatáčky bál, tvrdí otec zemřelého sáňkaře 

Sáňkařský svět každopádně přiznal část své viny. Nejen, že jury rozhodla o zkrácení tratě, ale v osudném místě zakryli pořadatelé sloupy sítí. Pozdě. Mladý závodník zemřel ještě před slavnostním zahájením.

2) Nedostatek sněhu a špatné počasí

Organizátoři se chlubili tím, že půjde o "nejzelenější" Hry v historii. Ekologie šla ovšem stranou, když zasáhla matka příroda.

Ledním hokejistům nebo krasobruslařům asi příliš nevadilo, že ve Vancouveru panuje jarní počasí a nikde není sníh. Horší situace nastala ve Whistleru, kde často prší, a hlavně v Cypřišových horách, kam se navážel sníh nákladními auty i helikoptérami.

Čtěte více: Déšť ve Whistleru: Bere dolary i favoritům medaile

Ovlivnilo to boj o medaile. Sportovci protestovali, že si nemohou pořádně vyzkoušet tratě, na nichž se bude závodit. Mezinárodní olympijský výbor si toho nemohl nevšimnout a slíbil, že příště bude hodnotit i vlivy globálního oteplování.

Zlatý Vesec, musejí si teď říkat někteří běžci na lyžích, kteří zažili generálku na mistrovství světa. Rok před šampionátem se tam jel Světový pohár na trati, na níž se objevil i štěrk.

3) Chyba při slavnostním zahájení

Jeden, dva, tři... A čtvrtý nic. Kanadě se nepovedla ta nejslavnostnější věc na slavnostním zahájení olympiády - zapálení ohně.

Bylo to připravené výborně. Oheň měl vzplanout na čtyřech pilířích, kde by asistovaly čtyři významné osobnosti - hokejová celebrita Wayne Gretzky, basketbalista Steve Nash, lyžařka Nancy Greeneová a rychlobruslařka Catriona Le May Doanová.

Čtěte dále: Trapas při zahájení? Za nevysunutý pilíř může počítač

Právě u ní se ale vysoký stožár nevysunul. "Řekli mi, ať tam zůstanu stát a zdravím diváky," popsala dvojnásobná olympijská vítězka trapný moment. Jak vyšlo později najevo, mohla za to chyba v počítačovém systému.

4) Poruchy rolby při rychlobruslení

Zlatý závod Martiny Sáblíkové do značné míry ovlivnila technická porucha rolby. Dopadla ale mnohem lépe než její kolegové.

Nevíte, o čem je řeč? Přece o rolbách, které místo vylepšení led ještě více poničily. Na richmondský ovál poslali organizátoři rolbu na elektrický pohon, která se však porouchala a místo tvrdého ledu se za ní tvořily kaluže.

Nedělní závod se protáhl jen o několik minut, horší to měli sprinteři při pětistovce, která byla kvůli stejnému problému přerušena skoro na hodinu a půl. "Takové věci se stávají," zaznělo z organizačního výboru.

Čtěte také: Rychlobruslař má zlato. Přesně na své narozeniny

"Bylo to pro nás několik těžkých dnů," přiznal hlavní údržbář ledu Mark Messer, jenž měl stejnou funkci už před dvaadvaceti lety na olympiádě v Calgary. Právě odtamtud přijede do Vancouveru pro jistotu další, nový stroj.

5) Biatlonová ostuda č. 1 - Počasí

Zlato, které nezískal jen díky svému umění. Zhruba tak by se dalo charakterizovat vítězství biatlonisty Vincenta Jaye.

Biatlon někdo považuje za malou loterii, střelba na terč je totiž ošidná. Když ale začne padat sníh, jenž se pak změní na déšť, tak se z tohoto olympijského sportu stává neregulérní věc, která nemůže diváky zaujmout a spíše naštve všechny okolo.

Čtěte také: Déšť změnil biatlonový sprint v loterii. Los vyhrál Jay

Jako v neděli, kdy počasí rozhodlo, komu bude patřit medaile. Smůlu měl fenomenální Björndalen, nahněvaní byli Němci. Radovat se naopak mohli ti, kteří startovali na začátku. Jako Francouz Jay.

6) Biatlonová ostuda č. 2 - Start

Smůla provázela tento sport i v úterý, kdy byl na programu stíhací závod (šlo o muže i ženy). Mluví se o tom, že start byl podivný.

Nejprve u žen chyboval švýcarský rozhodčí, který zazmatkoval na startu a pustil některé biatlonistky na trať později. Například Anna Carin Olofssonová-Zideková ze Švédska dojela šestá, ale vinou chybného startu ji posunuli na čtvrté místo.

Švýcar pak byl pro jistotu nahrazen českým rozhodčím Pavlem Levorou. Tato změna nepomohla: Na startu panoval zmatek, za což prý mohla jiná časomíra. Pořadatelé opět měnili výsledky, ale průběh závodu s hendikepovým startem změnit nemohli.

Norbert Baier, který je technickým delegátem Mezinárodní federace IBU, nechápe, jak k celé situaci došlo. "Je to trapné," řekl.

7) Rozhodčí v mogulech i v krasobruslení

Rozhodčí jsou už dlouho trnem v oku zvláště u krasobruslařů. Asi nikdo nezapomene na skandál ze Salt Lake City před osmi lety, na němž rozhodčí z Francie pomohla k triumfu Rusů, naopak ti pak měli pomoci k triumfu francouzského tanečního páru.

Systém známkování se pak změnil. Nicméně sport dál stojí a padá na bodovém hodnocení rozhodčích a teď přinesl zklamání i českým barvám. Michal Březina nemohl pochopit, proč jej za krátkou (bezchybnou) jízdu poslali až na deváté místo.

"Jsem z toho trochu smutný. Počítal jsem po jízdě, co zajel, že bude nejméně o tři místa výš. Vidíme, že rozhodčí v tom asi dokážou kouzlit," řekl k tomu Březinův trenér Petr Starec.

Čtěte dále: V krátkém programu se Vernerovi nedařilo, zářil Březina

Není to ale vůbec jediný sport, do něhož velkou měrou zasahují rozhodčí - další spor zažila olympiáda ve Vancouveru při jízdě v boulích, v níž vyhrál domácí Alexandre Bilodeau. Nesmířil se s tím stříbrný Australan původem z Kanady Dale Begg-Smith, který obhajoval titul. Obvinil rozhodčí, že rozhodovali pod tlakem a vyhrát měl on.

8)  Odkládané lyžování a krok od tragédie

Mužský sjezd, královská disciplína v alpském lyžování, byla naplánována na sobotu. Nejel se. Superkombinace žen se měla konat o den později. Nejela se. Na mužskou superkombinaci se těšili fanoušci v úterý. Smůla, nejelo se.

Whistler zatím není lyžařům moc nakloněn. Špatné počasí odkládá závody na pozdější termíny a všichni začínají být nervózní.

Stihne se vše do konce olympiády? Nikdo si to netroufá odhadnout. Zatím se odjel jen mužský sjezd, v pondělí jej trochu překvapivě vyhrál Švýcar Defago před Svindalem z Norska a Američanem Millerem.

Čtěte více: Švýcarsko slaví. Cuche zastoupil ve sjezdu Défago

Právě při jeho průběhu ale fanouškům, závodníkům i pořadatelům zatrnulo.

Australan Branch se blíží do cíle, na trati je v tu chvíli i dobrovolník. Naštěstí se o několik metrů minuli. "Bál jsem se, aby se už nehnul mým směrem. Já bych v takové rychlosti už uhnout nemohl. Takové srážky končí smrtí," utrousil sjezdař.

 

Právě se děje

Další zprávy