Nodar se té zatáčky bál, tvrdí otec zemřelého sáňkaře

Sport Sport, Red Spo, ČTK
15. 2. 2010 18:20
Ty záběry nikdy nechci vidět
Nodar Kumaritašvili
Nodar Kumaritašvili | Foto: Reuters

Bakurjani - Gruzínský sáňkař Nodar Kumaritašvili volal těsně před svou tragickou nehodou otci a říkal mu, že se bojí závěrečné šestnácté zatáčky olympijské dráhy ve Whistleru.

Právě v ní ztratil jednadvacetiletý závodník v pátečním tréninku kontrolu nad svými saněmi, vylétl z trati a zraněním podlehl.

"Říkal mi: 'Tati, fakt se té zatáčky bojím'," řekl agentuře AP David Kumaritašvili, bývalý mistr Sovětského svazu v jízdě na saních.

Čtěte také: Vancouver zahalil závoj smrti. Gruzie ale hry neopustí

"Tak jsem mu povídal, ať raději odstartuje pomalu. Ale oni mi odpověděl: 'Co mě chceš učit? Přijel jsem na olympiádu vyhrát'," vyprávěl v slzách otec zemřelého sportovce.

Říkal, že buď vyhraje, nebo zemře

Fotky i video z poslední jízdy Nodara Kumaritašviliho zakončené smrtelným nárazem do ocelového sloupu obletěly svět. "Neviděl jsem to a nehodlám se na to dívat. Stále si plně neuvědomuju, že je mrtvý," prohlásil otec.

Svou poslední konverzaci se synem si stále přehrává v hlavě. "Říkal, že buď vyhraje, nebo zemře. Ale to bylo jen takové mladické chvástání, nemohl mluvit vážně o své smrti," uvedl David Kumaritašvili.

Tragédie jeho syna naplnila dlouhotrvající obavy z whistlerské dráhy, která je hodně náročná. Dostatečný čas na trénování na ní navíc měli pouze domácí závodníci. "Testovali tu dráhu na mém synovi," poznamenal hořce Kumaritašvili starší.

Roztrpčil ho také závěr vyšetřování Mezinárodní sáňkařské federace, jež označila za příčinu nehody jezdeckou chybu. "Můj syn trénoval od čtrnácti let, jezdil na drahách ve Francii, Rakousku a Kanadě a nikdy se nezranil," uvedl šestačtyřicetiletý Gruzínec.

"Zvládl všechny závody Světového poháru a dostal se na olympiádu. To by nedokázal, kdyby to byl nezkušený sportovec. Každý může udělat chybu a zlomit si nohu nebo se jinak zranit. Ale zemřít...!" zlobil se zdrcený Kumaritašvili.

Gruzínský prezident Michail Saakašvili slíbil, že se sáňkařovo tělo vrátí do vlasti, jak jen to formality dovolí. Datum pohřbu zatím nebylo určeno.

 

Právě se děje

Další zprávy