Blatter bojuje, jak může. U arbitráže vypovídal téměř patnát hodin, stále věří v úspěch

ČTK Sport ČTK, Sport
26. 8. 2016 9:24
Sepp Blatter stále doufá, že jeho odvolání proti šestiletému zákazu působení ve fotbale bude úspěšné. Vypovídání bývalého předsedy FIFA u Sportovního arbitrážního soudu bylo ve čtvrtek takřka nekonečné.
Sepp Blatter.
Sepp Blatter. | Foto: Reuters

Lausanne - Bývalý předseda Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter vypovídal při čtvrtečním slyšení téměř 15 hodin u Sportovního arbitrážního soudu (CAS) v případu svého odvolání proti šestiletému zákazu působení ve fotbale. Očekává se, že tříčlenná komise vynese verdikt za několik týdnů.

"Doufám, že bude pozitivní," řekl osmdesátiletý Švýcar novinářům ještě před začátkem slyšení. Pokud neuspěje, může se ještě odvolat k švýcarskému federálnímu soudu. Ten ale může verdikt CAS zvrátit jen v případě, že v projednávání kauzy shledá procedurální nesrovnalosti.

Blatter byl potrestán loni v prosinci za porušení etických pravidel kvůli podezřelé odměně pro šéfa UEFA Michela Platiniho. Tomu v roce 2011 vyplatil dva miliony švýcarských franků (zhruba 50 milionů korun) bez jakéhokoli dokladu. Původně osmiletý trest mu odvolací komise FIFA později snížila o dva roky. Oba funkcionáři tvrdí, že šlo o odměnu za poradenskou činnost na základě jejich ústní dohody.

Platiniho odvolání řešil CAS už v květnu. Bývalé fotbalové hvězdě pouze snížil zákaz činnosti ve fotbale z šesti na čtyři roky. Platini následně rezignoval na post předsedy Evropské fotbalové unie UEFA, nový šéf by měl být zvolen v září na zasedání v Aténách.

Blatter v minulém roce kvůli rozsáhlému korupčnímu skandálu kolem FIFA skončil ve funkci předsedy, kterou zastával od roku 1998. Platini byl původně mezi kandidáty na jeho místo a byl považován za favorita, po aféře s platbou ale nakonec do voleb nezasáhl. Blatterovým nástupcem byl v únoru zvolen jiný Švýcar Gianni Infantino.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Provozovatel Nord Streamu 2 si v Německu zaregistroval dceřinou společnost

Provozovatel plynovodu Nord Stream 2 zaregistroval dceřinou společnost v Německu, která bude mít na starosti německou část plynovodu. Společnost zabývající se přepravou plynu se jmenuje Gas for Europe a má sídlo ve Schwerinu, uvádí se v prohlášení. Zřízení dceřiné společnosti bylo hlavním požadavkem německého regulátora před obnovením procesu certifikace, který byl pozastaven v listopadu.

Spolková agentura pro sítě (Bundesnetzagentur) v reakci na oznámení uvedla, že zatím není schopna říct, kdy certifikační řízení pro Nord Stream 2 obnoví, napsala agentura Reuters.

"Certifikační řízení zůstane pozastaveno, dokud nebude dokončen převod hlavních aktiv a lidských zdrojů na dceřinou společnost a Spolková agentura pro sítě nebude schopna zkontrolovat úplnost dokumentů dceřiné společnosti," uvedl regulátor v prohlášení.

Gas for Europe se podle prohlášení stane vlastníkem a provozovatelem německé části plynovodu, což je zhruba 54 kilometrů dlouhý úsek potrubí v německých teritoriálních vodách a terminál v Lubminu na severu země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy