Bývalý šéf kostarického fotbalu dostal od FIFA doživotní trest

ČTK ČTK
21. 4. 2017 16:31
Etická komise FIFA znovu trestala. Bývalý šéf kostarického svazu Eduardo Li dostal doživotní zákaz působení ve fotbale.
Sídlo FIFA (ilustrační foto)
Sídlo FIFA (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Curych - Bývalý předseda kostarického svazu Eduardo Li dostal doživotní zákaz působení ve fotbale. Etická komise FIFA ho potrestala za korupci při prodeji vysílacích práv na turnaje a dalších transakcí spojených s národním týmem.

Bývalý člen výkonného výboru středoamerické konfederace CONCACAF byl jedním z 42 obviněných v rozsáhlém skandálu, který zasáhl FIFA v květnu 2015. V něm podle vyšetřovatelů přesáhla celková výše úplatků 200 milionů dolarů a aféra mimo jiné stála Seppa Blattera místo v čele světového fotbalu.

Li se přiznal k vyjednání úplatku 500 tisíc dolarů, z nichž nakonec dostal 300 tisíc, za prodej mediálních a marketingových práv na zápasy kvalifikace mistrovství světa 2022 brazilské společnosti Traffic Group. Také doznal, že při jednání o sponzorech na dresu kostarické reprezentace si řekl o dalších 500 tisíc, ale nakonec obdržel 230 tisíc.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Senát navzdory kritice umožnil zmrazení platů ústavních činitelů

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak ve čtvrtek na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát využil ústavní možnosti novelou se nezabývat, tedy dovolit její přijetí bez možnosti ji například upravit. Pro návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 ze 62 přítomných senátorů, 14 se zdrželo a jen tři byli proti.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy