Island senzaci nedotáhl. Zlato mají házenkáři Francie

roj
24. 8. 2008 11:37
Francie - Island 28:23
Francouzský házenkář Bertrand Gille (vlevo) je blokován Islanďanem Sigfusem Sigurdssonem ve finále olympijského turnaje. | Foto: Reuters

Peking - Házenkáři Francie se radují z prvního olympijského zlata v historii. Ve finále porazili překvapení turnaje z Islandu 28:23.

Francouzi se tak zcela poprávu radují z celkového triumfu. Na turnaji předváděli skvělé výkony a ztratili jen v posledním zápase ve skupině remízou s Polskem.

Se stříbrem nakonec musejí být spokojeni i Islanďané, pro něž je to první medaile z velké akce.

Seveřané ale jako by se vydali ze svých sil při semifinálovém vítězství nad Španělskem. Ve finále už nenavázali na své předchozí výkony a Francouzi prakticky od začátku měli duel ve svých rukou.

První půli prohrál Island o pět gólů a ve druhé se přes kvalitní francouzskou obranu nemohl prosadit.

Poslední minuty už se hrály spíše v exhibičním tempu. Francie, která získala medaili na OH poprvé od Barcelony 92, si kontrolovala vedení, a Island už se smířil s tím, že na zlato nemá nárok.

Chorvatsko bez medaile

To dvojnásobní olympijští šampioni z Chorvatska si z Pekingu odvezou jen čtvrté místo. Po poločase duelu o bronz sice vedli o dva body, ale ve druhé půli se jim zasekla úspěšnost střelby a Španělé zápas otočili.

Nakonec vyhráli 35:29.

Finále: Francie - Island 28:23 (15:10)
O 3. místo: Španělsko - Chorvatsko 35:29 (12:14).
O 5. místo: Polsko - Rusko 29:28 (14:15).
O 7. místo: Dánsko - Korea 37:26 (15:13).