Hokejistky jsou na MS poprvé ve čtvrtfinále, čeká je Finsko

Aktualizováno 1. 4. 2016 9:33
Radost českých hokejistek
Radost českých hokejistek | Foto: Lukáš Drštička

Kamloops (Kanada) - České hokejistky díky výhře nad Japonskem 3:2 po samostatných nájezdech vybojovaly historický postup do čtvrtfinále mistrovství světa. V něm narazí dnes v noci na tým Finska. Při své druhé účasti mezi elitou si také premiérově zajistily záchranu a mohou se těšit na šampionát i za rok v americkém Plymouthu.

V kanadském Kamloops vyhrály nad Japonkami gólem sedmnáctileté Kláry Hymlárové až v sedmé sérii rozstřelu a autorka vítězné branky se v rozstřelu prosadila při všech třech svých pokusech.

Do utkání lépe vstoupilo Japonsko a v 5. minutě při vyloučení Kateřiny Bukolské mu zajistila vedení Čiho Osawaová. Za český tým vyrovnala 41 vteřin před koncem druhé třetiny kapitánka Alena Polenská a ve 48. minutě otočila stav Aneta Tejralová. Za 129 vteřin odpověděla Mika Horiová a vynutila si nastavení.

V rozstřelu Hymlárová nejdříve ve třetí sérii odpověděla na gól Osawaové, pak se znovu trefila v pátém kole, ale Hanae Kubová ještě odvrátila porážku Japonska. Po předchozích neúspěších Polenské, Michaely Pejzlové, Lucie Povové a Petry Herzigové šla na sedmé dějství rozstřelu opět Hymlárová a útočnice Opavy znovu uspěla. Následně Rui Ukitaová ztroskotala na brankářce Kláře Peslarové.

Svěřenkyně trenéra Jiřího Vozáka ještě čekaly na výsledek zápasu Švédska se Švýcarskem, které by jim sebralo postup do play off jen v případě výhry za tři body. Švýcarky ale prohrály 1:2 po nájezdech a české hokejistky mohly slavit.