Sparta
3:0
Slavia
5. Forman (T. Rachůnek, Simon), 54. Ton (Hlinka, Pilař), 60. Ton (Rolinek, Hlinka)

Dobrý den, vítejte u online reportáže z druhého pražského derby pražských S v této sezoně v rámci 24. kola Tipsport extraligy. To první vyhrála Sparta na ledě Slavie 6:0. Jak bude vypadat to na ledě Sparty? To se dozvíte od 17:10.

Pojďme se podívat na situaci v tabulce. Sparta s 51 body suverénně vévodí ligovému pelotonu, když má náskok sedmi bodů na druhý Mountfield Hradec Králové. Slavia je sedmá a na svého soupeře ztrácí patnáct bodů.

Sparťané, kteří prohráli v sezoně jen pětkrát (jednou po samostatných nájezdech), suverénně vévodí střeleckým produktivitám. Celkem v soutěži nastřílela už 97 gólů, což je o 26 gólů více než Vítkovice, které jsou ve střelecké tabulce druhé. I v jednotlivcích hraje Sparta prim, nejlepším střelcem je s 15 góly Petr Ton, o gól za ním je třinecký Martin Adamský. S 28 body pak Ton vévodí i produktivitě, stejný počet bodů pak má třinecký Jiří Polanský. Sparta bodovala dvanáctkrát v řadě, naposledy ztratila všechny body 6. října doma s Vítkovicemi (4:6). A právě v Ostravě hrála Sparta naposledy, v pátek se radovala z výhry 5:2.

HC Sparta - Mountfield HK
HC Sparta - Mountfield HK | Foto: Jakub Šafránek

Slavia, která vyhrála úvodních 7 zápasů ligového ročníku, začala v průběhu října a listopadu ztrácet. Především v posledních zápasech se jí nedaří, vyhrála jen jediný zápas z posledních šesti (5:4 PP s posledním Chomutovem), v základní hrací době dokonce až 27. října v Pardubicích (5:4). Nejofenzivnějším hráčem týmu je s 12 góly a 25 body Jaroslav Bednář.

Na programu je 99. extraligové derby, v posledních deseti zápasech na ledě Sparty vyhrál pětkrát domácí tým, pětkrát Slavia. Sparta však naposledy vyhrála 29. listopadu 2011, od té doby vyhrála třikrát Slavia.

Rozhodčí

Zápas budou jako hlavní rozhodčí řídit Milan Minář a Robin Šír, na čarách jim budou pomáhat pánové Frodl a Charvát.

Sparta

Trenér Sparty Josef Jandač dnes vsadil na tuto sestavu:

Pöpperle – Pilař, Krejčík, Švrček, Kubát, Philipp, Gřegořek, Sičák – Ton, Hlinka, Rolinek – Kumstát, Pech, Buchtele – Klimek, Přibyl, I. Rachůnek – Simon, Forman, T. Rachůnek

Logo klubu hokejové Tipsport extraligy - HC Sparta Praha.
Slavia

Jeho protějšek Vladimír Růžička vyrukuje na svého soupeře s touto sestavou:

Furch – Kadlec, Štich, Kolařík, Holub, Knot, Wharton, Šenkeřík – Bednář, Petrovický, Tomica – Skokan, Růžička, Krenželok Stránský, Vrdlovec, Poletín  Micka, Klhůfek, Doležal.

Logo klubu hokejové Tipsport extraligy - HC Slavia Praha.

Nejprve přijíždějí na led slávisté, následují je sparťané.

1.

Zápas začal úvodním vhazováním.

1.

Hned na úvod prověřil gólmana Furcha střelou od mantinelu kapitán Sparty Rolinek, na druhé strany vyslal z podobné pozice střelu na Pöpperleho novic v dresu Slavie Róbert Petrovický.

2.

Pech hledal před brankou Kumstáta, ten se však ke střele nedostal, jeho hůl zablokoval obránce Holub.

3.

Z levé strany si najel před Pöpperleho útočník Slavie Tomáš Doležal, gólman Sparty však vykopl jeho střelu betonem.

4:05

Sparta z první velké šance otevírá skóre - 1:0! Od pravého mantinelu přihrál Dominik Simon mezi kruhy puk rozjetému Tomáši Rachůnkovi, ten z první puk přistrčil před bránu MIROSLAVU FORMANOVI, který se rozhodl pro forhendový blafák a nedal Furchovi šanci.

ELH, Sparta Praha - Liberec: radost Sparty (Jan Buchtele - 47)
ELH, Sparta Praha - Liberec: radost Sparty (Jan Buchtele - 47) | Foto: CPA Eduard Erben
6.

Švrčkovu bombu od modré zblokoval obětavým skokem obránce Slavie Štich.

7.

Bednář si sjel od pravého mantinelu blíž k Pöpperleho, střela mu však nevyšla a brankář Sparty puk lapil.

8.

Pöpperle si za bránou nerozuměl s Buchtelem, Krenželok však jejich zaváhání nevyužil.

8.

Ivan Rachůnek dostal puk do ideální pozice mezi kruhy, kotouč však promáchnul.

9.

Opět byl v akci mladý útočník Slavie Tomáš Doležal, který nahodil puk na Pöpperleho z levého kruhu, brankář Sparty však puk nadvakrát lapil.

9.

Pro změnu z pravého kruhu vypálil Krenželok, Pöpperle puk v lapačce neudržel, kotouč však alespoň vytěsnil mimo bránu.

11.

Sparťané mohli zvýšit své vedení, jeli ve dvou na jednoho obránce Slavie, Klimek však žabičku poslal puk blízko před Furcha a Ivan Rachůnek nedokázal nastavenou hokejkou usměrnil puk nad ruku brankáře Slavie.

13.

A další šance Sparty na zvýšení skóre. Simon objel branku a vystřelil na bližší tyč a trefil horní tyč Furchovy brány.

15.

Je tu první vyloučení zápasu. Za podražení odchází na trestnou lavici kapitán Slavie PETR KADLEC.

15.

Hlinka nahodil puk do brankoviště, Furch však puk schoval pod chrániči.

17.

Spartě se první přesilovka vůbec nepovedla, Kadlec je na ledě.

17.

Hned poté se ale v dobré příležitosti po přihrávce Pecha zpoza branky ocitl Kumstát, který stál u pravé Furchovy tyče, gólmana Slavie však neprostřelil.

20.

Probíhá poslední minuta první třetiny.

První třetina skončila, po trefě Miroslava Formana z 5. minuty ji Sparta vyhrává 1:0. Její převahu podporují i statistiky, na střely vede 13:7.

Pojďme se podívat na ostatní stadiony. Skončil už zápas Třince s Kometou Brno, Oceláři jej vyhrávají po dvou gólech Martina Růžičky 3:0. U konce už je nyní už i zápas Karlových Varů s Pardubicemi, Energie i díky dvěma zásahům Marka Hovorky vyhrává 6:2. Skončil i zápas mezi Libercem a Vítkovicemi. Bílí Tygři jej díky dvěma gólům Petra Nedvěda vyhráli 5:2. Ostatní zápasy, které začaly od 17:30 vypadají takto, Hradec vede díky gólu Tomáše Mertla z 1. minuty nad Chomutovem 1:0. Litvínov vede nad Kladnem 2:0, Plzeň hraje se Zlínem bez branek.

21.

Začíná druhá třetina.

22.

Obrovská šance Slavie na vyrovnání hned v úvodu druhé části. Růžička nejprve tečoval nahození od mantinelu, puk se k němu zpět odrazil a cestě puku do brány zabránil nohou obránce Sičák.

23.

Sparta si zahraje druhou přesilovku, za podražení je vyloučen DANIEL VRDLOVEC.

25.

I druhou přesilovku Slavia velmi dobře ubránila, soupeře opět nepustila k žádné střele na bránu.

25.

26.

Po Růžičkově nahození tečoval puk před Pöpperlem Krenželok, brankář Sparty však puk vyrazil.

27.

Slavia mohla vyrovnat, Klhůfek se dostal za obranu Sparty, puk však špatně zpracoval a ze samostatného nájezdu sešlo.

28.

První přesilovku si dnes zahraje Slavia, za podražení je vyloučen IVAN RACHŮNEK.

28.

Kadlecovu střelu z pravého kruhu ukrývá ve výstroji Pöpperle.

29.

Klimek v oslabení ujel s Přibylem, místo nahrávky vystřelil, hokejkou však srazil puk mimo bránu obránce Slavie.

30.

Také Sparta se v oslabení snadno ubránila, Rachůnek je na ledě.

34.

Po delší době hluchého období má šanci útočník Slavie Vrdlovec, který vypálil z mezikruží do Pöpperleho.

35.

Sparta mohla zvýšit skóre. Aktivní Simon si narazil puk s Tomášem Rachůnkem, ten od levé Furchovy tyče vrátil puk Simonovi skrz brankoviště, mladý útočník však skákající puk v těžké pozici poslal mimo odkrytou bránu.

36.

Přibyl byl už moc blízko Furcha a puk zvedl vysoko nad bránu.

36.

Na ledě nyní leží dva slávisté. Bomba od modré zasáhla do kolena Růžičku, Skokan se svíjí po zásahu Philippovy hole.

37.

Slavia si zahraje druhou přesilovku, za vysokou hůl je vyloučen PETR TON.

38.

Švrček se před brankou pustil do svého bývalého parťáka z Komety Petrovického.

38.

Přesilovka Slavie je u konce. Za hákování je vyloučen dnes už podruhé PETR KADLEC a navíc si za protesty vysloužil i desetiminutový osobní trest.

39.

Ton je na ledě, Sparta bude hrát přes minutu přesilovku.

39.

Hned poté, co Ton opustil trestnou lavici, uháněl na Furcha, zakončení mu však znemožnil vracející se obránce Štich.

40.

Slavia se ubránila, do konce třetiny zbývá necelá minuta.

Druhá třetina skončila, tentokrát v ní gól nepadl, a tak Sparta stále vede 1:0.

Pojďme na ostatní stadiony, Litvínov vede nad Kladnem ve 2. třetině už 3:0, Hradec zvýšil vedení nad Chomutovem už na 4:0, Plzeň vede v repríze posledního finále nad Zlínem 3:1.

41.

Začíná třetí třetina.

41.

Na trestné lavici už nesedí Petr Kadlec, který při odchodu do kabin po druhé třetině dostal od rozhodčích druhý desetiminutový osobní trest a dostal tedy trest do konce zápasu.

42.

Po nahození Vrdlovce skrývá Pöpperle puk v lapačce.

45.

Pech si vyjel zpoza branky do střelecké pozice, hledal před brankou Buchteleho, tomu však hráči Slavie nadzvedli hokejku.

45.

Slavia si zahraje třetí přesilovku, za vysokou hůl je vyloučen DANIEL PŘIBYL.

47.

Slavii se přesilovka vůbec nedaří, naopak v oslabení ujel Tomáš Rachůnek, vystřelil zpoza obránce, Furch však stačil srazit betony k sobě.

47.

Sparta se bez problémů ubránila, Přibyl je na ledě.

49.

Slavia si však nyní zahraje další přesilovku. Za hákování odchází na trestnou lavici PETR GŘEGOŘEK.

51.

Přesilovky se dnes ani jednomu týmu vůbec nedaří, Gřegořek je zpět na ledě.

52.

Po Rolinkově přihrávce pálí z mezikruží z první Hlinka, Furch vykopl puk betonem.

53.

Necelých osm minut před koncem třetí třetiny si zahraje přesilovku Sparta. Za držení PROTIHRÁČE je vyloučen DÁVID SKOKAN.

53.

S Pechovým pokusem z pravého kruhu si Furch poradil.

53.

Furch si poradil i s táhlou střelou Tona z mezikruží.

53:33

Sparta však přece jen využívá přesilovku a zvyšuje na 2:0! Ze své ideální parkety z levého kruhu se střelou nad Furchovo rameno trefuje nejlepší kanonýr soutěže PETR TON, na gól mu přihrál dvorní asistent Jaroslav Hlinka, druhou asistenci si připsal Karel Pilař.

Zápas sleduje návštěva sezony 13 082 diváků, je totiž vyprodáno.

58.

Dvě a půl minuty před koncem třetiny ukrývá Pöpperle nahozený puk raději v lapačce.

59.

Probíhají poslední dvě minuty třetí třetiny.

59.

Furch si s potížemi poradil s Pechovou střelou pod břevno.

60.

Hraje se poslední minuta třetí třetiny.

60.

Hlinka z ideální pozice z mezikruží míjí branku.

59:12

Sparta přece jen skóruje a dává svůj jubilejní 100. gól v této sezoně - 3:0! Rolinek se uvolnil u zadního mantinelu až před bránu, přes brankoviště nahrál puk volnému PETRU TONOVI, který se trefil snadno do odkryté branky. Druhou asistenci si připsal Jaroslav Hlinka.

Radost sparťanských harcovníků Jaroslav Hlinky (vlevo) a Petra Tona ze třetí branky hostů z Holešovic. | Foto: Eduard Erben

Zápas skončil, Sparta vyhrává 3:0, a zlomila tak třízápasovou domácí sérii bez výhry v derby.

Sparta tak zaokrouhlila skóre na 100:40, připsala si 17. výhru v tabulce a na Slavii už má náskok patnácti bodů.

Tímto se s vámi loučím a u další online reportáže z Tipsport extraligy se těším na shledanou.