Mistrovství světa juniorů • 3. kolo základní skupiny • 13:10

5:3
Bělorusko 20
16. Stránský, 33. Lakatoš (Pastrňák, Hronek), 53. Smejkal (Špaček, Ordoš), 55. Veselý (Špaček, Stránský), 60. Mašín (Smejkal)
21. Falkovsky (Černikov), 31. Šarangovič (Karaban, Falkovskij), 38. Gončarov (Karaban)

Dobrý den, vítáme Vás u dalšího zápasu české hokejové reprezentace do 20 let, která se tentokrát v rámci mistrovství světa juniorů utká s výběrem Běloruska. Utkání začíná ve 13 hodin.

Čeští hokejisté JAKUB ZBOŘIL, DAVID PATRŇÁK, FILIP CHLAPÍK, DAVID KAŠE, JIŘÍ SMEJKAL | Foto: ČTK

Čeští hokejisté mají na mistrovství světa hráčů do 20 let v Helsinkách už jistou účast ve čtvrtfinále. Pomohla jim k tomu včerejší výhra Rusů v základní skupině B nad naším dnešním soupeřem Běloruskem 4:1. Poražení Bělorusové jsou zatím bez bodu poslední a budou hrát o záchranu mezi elitou s nejhorším celkem skupiny A.

Sestava Česka

Vaněček (Stezka) – Sklenička, Mašín (C), Zbořil, Ščotka, Mikliš, Hronek – Špaček, Smejkal, Tomášek – Pastrňák (A), Lakatoš, Kaše (A) – Stránský, Chlapík, Veselý – Voženílek, Ordoš, Šoustal

Trenér: Jakub Petr

Sestava Běloruska

Kulbakov (Verbicki) – Falkovskij, Gončarov (C), Suško, Romanovič, Tabolin, Vorobej, Bokun – Filippovič, Černikov, Karaban (A) – Bujnickij (A), Veremjov, Bělevič – Šarangovič, Vasilčuk, Malinovskij – Busko, Alexandr Pacenkin, Bobko – Alexej Pacenkin

Trenér: Alexandr Beljavskij

Po třech vystoupeních na turnaji vedou tabulku skupiny Rusové, jediný bod jim dokázali na úvod turnaje sebrat čeští hokejisté. Právě tento bod dává už nyní svěřencům kouče Jakuba Petra v součtu s pondělní výhrou 2:0 nad Slováky jistotu postupu do vyřazovacích bojů.

Tabulky, výsledky a program juniorského mistrovství světa naleznete ZDE.

Po výhře nad Slovenskem potvrdili Češi solidní vstup do turnaje a nebojácně vyhlíželi další zápasy. "Budeme ještě chtít zabojovat o první místo, abychom měli lepší výchozí pozici ve čtvrtfinále," prohlásil útočník Jiří Smejkal. První branku vstřelila zámořská posila Pastrňák, výhru poté pojistil v 52. minutě Lakatoš.

MS 20, Česko-Slovensko: David Pastrňák - Matej Moravčík (5) a Adam Húska
MS 20, Česko-Slovensko: David Pastrňák - Matej Moravčík (5) a Adam Húska | Foto: ČTK

"Zkoušeli jsme hrát na krásu, ale první gól padl po zaclonění a druhý z brankoviště. To jsou ty moderní, špinavé góly, které rozhodují zápasy," připomíná trenér Jakub Petr. "Jsem rád, že tohle klukům můžu říct a že mi to začnou věřit."

Jakub Petr
Jakub Petr | Foto: Milan Kammermayer

Momentka z rozbruslení českého týmu.

"Myslel jsem, že puk jde do rohu kluziště. Až potom jsem viděl kluky zvedat ruce nahoru," řekl po utkání o své trefě David Pastrňák. "Hrál jsem zápas po sedmi týdnech, určitě tam byly chybičky. Navíc jsme spolu neměli trénink a nastoupil jsem rovnou do zápasu. První třetina byla nejhorší vzhledem k časovému posunu po mém příletu," hodnotil své první utkání na šampionátu hokejista Bruins.

MS 20, Česko-Slovensko: česká radost - David Pastrňák, Filip Chlapík (14) a Jakub Zbořil (20) | Foto: ČTK

Utkání začne s několikaminutovým zpožděním.

Oba týmy jsou již na ledové ploše. Úvodní vhazování padne za malou chvíli.

Zápas právě začal!

1.

Češi se ihned usadili v útočném pásmu a vypracovali si první příležitost, na druhé straně krátce zahrozil i soupeř.

2.

Pastrňák získal vhazování před brankou Běloruska. Brankář Kulbakov jeho nahození přikryl ve své rukavici.

3.

Obránce Mikliš projel dravě modrou čárou, jeho střela je však sražená do ochranné sítě.

3.

Další prudké nahození od modré vyprodukoval Mašín, před brankou se puk ještě snažil tečovat Ordoš, Kulbakov opět zasahovat nemusel. Češi jsou v úvodních minutách aktivnějším celkem.

4.

Dobře postavený Ščotka zastavil útočnou akci Běloruska, po jeho zásahu se puk odrazil mimo mantinely. Vhazovat se bude ve středním pásmu.

5.

Pastrňák si vybruslil od mantinelu na vrchol levého kruhu a prudkou střelu trefil masku Kulbakova!

6.

Druhá česká útočná formace ještě zůstala na ledě, svou akci ale mladí hokejisté překombinovali a Kulbakov nakonec mohl zůstat v klidu. Následuje komerční přestávka.

7.

Češi zachybovali v rozehrávce, což mohl potrestat jeden z běloruských hráčů, celou situaci ale zachránil poctivý Ordoš. Nyní se hra odehrává opět na druhé straně hřiště.

8.

Bělorusové měli obrovskou příležitost, konkrétně to byl Veremyev, Vaněček v bráně ale předvedl vynikající zákrok! Své betony sklapl Vaněček včas, Veremyev byl před ním zcela osamocen.

9.

Ihned po vyhraném vhazování v útočném pásmu vypálil Hronek, Kulbakov jeho ránu betony vyráží do rohu kluziště.

10.

Bělorusové se po své velké šanci osmělili a počínají si v pásmu pro český tým velice nebezpečně.

11.

Nyní ovšem tvořila hru česká druhá formace v čele s Pastrňákem. Pastrňák nejdříve opět ze své pozice trefil vyrážečku Kulbakova, po něm to zkoušel i Lakatoš, ani on se ale neprosadil.

12.

Češi si zahrají první přesilovku, dvě minuty dostává běloruský Tabolin.

13.

Bělorusko se ihned osvobozuje, český tým musí přesilovku začínat od své branky.

13.

Hra je rozhodčím opět přerušena. V rohu kluziště se nepříjemně zranil Karaban, kterého nebezpečně do obličeje trefil bruslí Mašín. Karaban střet odnesl krvavým zraněním a je vyprovázen z ledu.

14.

Pokračuje česká přesilovka, Chlapík vyprodukoval z pravého kruhu svižnou ukrytou střelu, Kulbakov nic neviděl a se štěstím jeho střelu vyráží.

14.

Bělorusové jsou už kompletní. Přesilová hra se českému týmu příliš nepovedla, jedna střela na branku je velice málo.

15.

Češi si několikrát dobře vyměnili v útočném pásmu kotouč, celé akci ale chybělo kvalitní zakončení. Střela Mašína se k brance Běloruska nedostala.

16.

Pastrňák se snažil s pukem vytočit zpoza běloruské branky, před brankovištěm ale nebyl postavený žádný jeho spoluhráč. Na druhé straně rychlý protiútok soupeře zakončoval Buska, Vaněček chytá.

16.

Česko vede 1:0! Češi po vyhraném vhazování v obranném pásmu přešli rychle střední pásmo, situaci dva na jednoho zakončoval Stránský, který se trefil skvěle přesně pod horní tyč.

17.

A pro české reprezentanty mohlo být i veseleji, střelu Skleničky ale zastavila tyč!

18.

Čechy branka velice povzbudila, další zakončení na Kulbakova vyslal Pastrňák, Kulbakov svým betonem vyráží.

19.

Stále se hraje v pásmu Běloruska. Bělorusové nyní mají s českými reprezentanty plné ruce práce.

20.

Špaček nahazoval na běloruskou branku, Kulbakov tentokrát zasahovat nemusel.

Právě skončila první třetina.

Český tým po první třetině vede nad Běloruskem 1:0, v 16. minutě situaci dva na jednoho zakončil úspěšně Stránský. Těsně poté ještě trefil Sklenička tyč, i Bělorusko si však v první periodě vypracovalo několik dobrých příležitostí, naštěstí ale ztroskotalo na opět skvělém Vaněčkovi.

Právě začala druhá třetina.

21.

Bělorusko srovnává na 1:1! Češi si sice vytvořili v pásmu soupeře tlak, dobrou šanci měl Smejkal. Bělorusové ale z protiútoku trestají, Falkovsky se dostal sám před Vaněčka a trefil se nad jeho vyrážečku.

23.

Českou akci zastavil ofsajd, Bělorusko se poté usadilo v českém pásmu. Jejich nebezpečná přihrávka zpoza brány na modrou čáru naštěstí končí ve střední třetině.

24.

Češi se už oklepali, dobrou příležitost si vypracoval Voženílek, který obkroužil běloruskou branku a poté střílel do vyrážečky Kulbakova.

25.

Nyní se před branku Běloruska tlačil Špaček, poté ještě pálil z mezikruží Smejkal, tomu ale rána příliš nesedla a končí na zadním mantinelu.

26.

V probíhající komerční přestávce české reprezentanty na střídačce burcuje trenér Jakub Petr, který patrně se hrou českého týmu není příliš spokojen.

27.

Pěkná akce Česka. Z levé strany dobře střílel Lakatoš, který si následně i dojel pro odražený puk a poté oslovil k zakončení Pastrňáka, i ten si ale na Kulbakovova nepřišel.

28.

Úspěšné zákroky si na druhé straně připisuje i Vaněček. Naposledy zkrotil tvrdou střelu Romanoviče od modré.

29.

Česku se nyní příliš nedaří vhazování, v této činnosti nyní nebyli čeští hokejisté úspěšní několikrát po sobě, z čehož Bělorusové mohli těžit.

30.

Aktivní hra Běloruska přinesla soupeři přesilovku. Češi se budou muset bránit, vyloučen je na dvě minuty Chlapík.

30.

Běloruskou přesilovkovou akci zakončoval z pravého kruhu Falkovsky, Vaněček jeho střelu vyrazil do rohu kluziště. Český brankář následně musel krotit i tvrdou střelu od modré čáry.

31.

Bělorusko vede 2:1! Bělorusové sehráli početní výhodu velice dobře, z čehož nakonec vytěžili vedoucí branku. Česku se nepodařilo vyhodit, Falkovsky kotouč nahodil do českého brankoviště, kde se poté gólově prosadil Šarangovič.

32.

Bělorusko je při chuti. Na ledě nyní působí velice živějším a hbitějším dojmem. Akci Pastrňáka zastavilo postavení mimo hru. Následuje komerční přestávka.

33.

Češi po delší době opět ohrozili branku Kulbakova, dobře střílel Kaše.

33.

Češi vyrovnávají na 2:2! Výborně! Česko vyhrálo vhazování v útočné třetině, kotouč se dostal na modrou čáru, odkud pálil Pastrňák. Do osy jeho střely se výborně postavil Lakatoš, který úspěšně puk tečoval do běloruské branky. Gól potvrdil i videorozhodčí, který zkoumal, zda Lakatoš puk netečoval vysokou holí.

34.

Bělorusku se naskytla situace 3 na 2, která skončila těsně nad břevnem Vaněčkovy branky.

35.

Smejkal si dělal prostor před běloruským brankovištěm, rozhodčí ale spatřil jeho nesprávné postavení, a hra je tak vykázaná do středního pásma.

36.

Nyní se aktivita přenesla opět na české hokejky. Pastrňák objel podél mantinelu celé útočné pásmo, na modré přenechal kotouč Zbořilovi, jehož střela končí na hrudi Kulbakovova.

37.

Lakatoš vyslal na Kulbakovova další střelecký pokus, jeho zakončení z levé strany končí v lapačce běloruského brankáře.

38.

Českou herní převahu nyní brzdí faul Mikliše, který již sedí na trestné lavici za krosček.

38.

Bělorusko vede 3:2. Soupeř rychle využívá početní výhodu. Ke střele od modré čáry se dostal Gončarov, který tvrdou ranou propálil vše, co mu stálo v cestě. Jeho střela zapadla pod horní tyč, Vaněček byl bez šance.

39.

Češi puk v útočném pásmu neudrželi a museli začínat znovu od své branky. Stránský od mantinelu zakončoval na zadní tyč, jeho střela se mezi tři tyče nevešla.

40.

Zbývá necelých 8 sekund do konce druhé třetiny. Po zakázaném uvolnění Běloruska se bude vhazovat před brankou Kulbakovova.

40.

Češi dokázali vyhrát vhazování, střela Špačka ale končí na pozorném brankáři Běloruska.

Druhá třetina právě skončila.

Prostřední dějství patřilo Bělorusku. V samotném úvodu skóroval Falkovsky, Bělorusové se posléze trefili ještě dvakrát z početní výhody, postupně se prosadili Šarangovič a Gončarov. Na straně Česka přidal branku pouze Lakatoš, Češi tedy ve třetí třetině budou muset dotahovat stav 2:3.

Právě začala třetí třetina.

41.

Špaček založil první českou akci ve třetí třetině, kterou zakončil z úhlu Sklenička, Kulbakov zasahuje vyrážečkou.

42.

Ščotka nahazoval kotouč na zadní mantinel, tam ale byli rychlejší Bělorusové.

43.

Špaček nyní jen protečoval do útočného pásma, Kulbakov raději kotouč přikryl a přerušil hru.

44.

Smejkal nahazoval před prostor před brankou, tam ale nečekala žádná česká hokejka. Z dalšího útoku se podařilo zakončit Ordošovi, běloruský brankář pozorný.

44.

Ščotka dvakrát pálil od modré čáry, první pokus zastavil Kulbakov, druhou ránu českému obránci zablokoval Belevič.

46.

Nyní pro změnu zakončovali Bělorusové, Bujnickij ale v tísní pouze posunul kotouč na Vaněčka jednou rukou, neujala se ani dorážka Běleviče.

47.

Ordoš Špačkovu nabídku nezachytil, Bělorusku se posléze nepovedla rozehrávka, která skončila na zakázaném uvolnění.

48.

Pastrňákův projektil zaduněl o zadní plexisklo, následná další útočná akce Česka skončila na ofsajdu.

48.

Češi po vyhrané buly ve středním pásmu ihned obsadili útočnou třetinu, Hronkovu střelu vytěsnil Kulbakov mimo tři tyče.

49.

Český tým je aktivní a tlačí se do branky. Kulbakov přikrývá kotouč před dojíždějícími českými hokejisty.

50.

Špaček od mantinelu nahazoval na běloruskou branku, jeho nabídka pro Smejkala však byla vhodná spíše na zakončení hlavou. Kulbakov puk schovává do lapačky.

51.

Lakatoš výborně zabojoval mezi kruhy a v pádu předložil puk Pastrňákovi, jeho střela se však k brance nedostala. Pastrňák měl posléze ještě jednu možnost, který se na chvíli zjevil zcela osamocen u levého mantinelu. Jeho střelu z úhlu zastavil Kulbakov.

52.

Češi marně dobývají běloruskou branku, po zakázaném uvolnění Česka se hra stěhuje před Vaněčka.

52.

Hronek zadovkou přenechal puk Chlapíkovi, ten to zkoušel bekhendem, ale neúspěšně.

53.

Česko vyrovnává na 3:3! Češi předvedli vynikající tlak do branky, po závaru pálil nejdříve Špaček pouze do tyče, k dorážce se ale posléze dostal ještě Smejkal, kterému se již kotouč do branky Běloruska dostat podařilo.

55.

Češi otáčejí stav na 4:3! Mladí reprezentanti po vyrovnávající trefě pokračovali v náporu, Bělorusové se museli dlouho mocně bránit. Nakonec se odhodlal ke střele Veselý, který svižnou ranou zápěstím prostřeluje Kulbakova.

57.

Zbývají necelé 4 minuty do konce třetí třetiny, nyní jsou to Bělorusové, kteří musí dohánět náskok soupeře. Skvělý zákrok si připsal po delší době Vaněček.

58.

Kulbakov za svou brankou nepřesně rozehrál na české hokejky, Češi toho ale využít nedokázali.

59.

Česko se chtělo rychle navrátit do útočné třetiny, po zakázaném uvolnění se ale bude vhazovat před Vaněčkem.

59.

Lakatoš unikal s Pastrnákem dva na jednoho, druze jmenovaný ale zakončil pouze do lapačky běloruského brankáře.

60.

Kulbakov opustil své brankoviště, Bělorusko hraje v šesti! Češi ale chytře vyhazují o mantinel do středního pásma.

60.

Česko navyšuje na 5:3! Smejkal vyhrál čistě ve středním pásmu buly na hůl Mašína, a ten přes celé kluziště zakončuje do prázdné branky Běloruska, čímž potvrzuje české vítězství!

Utkání právě skončilo!

Čeští reprezentanti do 20 let sehráli závěrečnou třetinu skvěle. V 53. minutě se nejdříve vyrovnat na 3:3 podařilo Smejkalovi, po drtivém tlaku se o dvě minuty později prosadil Veselý. Češi si své vedené poté chytře pohlídali, do prázdné branky Běloruska se navíc při závěrečné powerplay soupeře trefil Mašín.

Pro dnešek je to ode mne vše, děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek dne.