Zázrak se nekonal, Znojmo a Třinec padly

ČTK, SportPlus
16. 3. 2007 19:57
Praha - Hokejisté Pardubic a Liberce vyhráli sedmé zápasy čtvrtfinálových sérií a odvrátili hrozbu konce sezony. Uvnitř:GALERIE, AUDIO

Pardubice neponechaly nic náhodě a v pekelné atmosféře se do soupeře pustily hned od začátku a vytvořily si několik šancí. Gólově se ale Východočeši dlouho nemohli prosadit. Před koncem první třetiny ale domácí udeřili hned dvakrát a definitivně se uklidnili.

Ve druhé části pak přidali ještě další dvě branky a Znojmo už nemělo sílu na zdramatizování zápasu. V závěru zápasu pečetil jasnou výhru domácích na 5:0 Koukal.

Novinka v hokeji: hrát se může do rána
Dramatičtější už to být nemůže. Dvě čtvrtfinálové série hokejového play off došly až do posledního možného bodu.

Zkusíme přepsat dějiny, říká Dopita
Sázkařští experti z BettingCentra.cz radí před rozhodujícími duely.

Znojmo by se případným vítězstvím v Pardubicích stalo prvním týmem od zavedení sedmých zápasů v play off, který by dokázal otočit sérii ze stavu 0:3 a postoupit. Pardubice ale nakonec dokázaly sérii dovést do vítězného konce.

Sedmý zápas série Liberce s Třincem nabídl dramatičtější podívanou. Domácí Bílí Tygři šli do vedení hned v první minutě a chvíli to vypadalo, že odpor Ocelářů zlomili. Jenže Třinci se ve druhé třetině podařilo vyrovnat a Liberec jakoby nevěděl co dál.

Liberci pomohla proměněná přesilovka ve třetí třetině, kdy nepodařená střela spadla za Čechmánkova záda. Liberec přidal ještě jeden gól a přiblížil se vysněnému semifinále. Oceláři ještě zápas málem zdramatizovali, ale Štefanka dosáhl gólu rukou.

Nakonec se Třinec přeci jen dočkal snížení, po chybě Hniličky tak pět minut před koncem prohrával znovu jen o gól. Ale Bílí Tygři hnaní domácím publikem už drama nepřipustili, přidali další branku a mohli se radovat z postupu.

Třinec i Znojmo drží naději na semifinále
Třinec i Znojmo vybojovaly v šestých zápasech prodloužení série až na maximální počet zápasů.

Pardubice - Znojmo 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

Hokejisté Pardubic dokázali ve čtvrtfinálové sérii se Znojmem po třech porážkách za sebou zabrat a po výhře 5:0 v rozhodujícím sedmém utkání slaví postup mezi nejlepší čtyřku extraligy.

Hattrickem se dnes postaral o postup kanonýr Petr Sýkora. Rozhodl závěr úvodní třetiny, kdy Sýkora a obránce David Havíř během 23 vteřin získali domácím dvoubrankové vedení.

Pardubice nastoupily jen s třemi formacemi; v sestavě chyběl nemocný Čaloun a jen na lavičce zůstal další útočník Blažek, který se zranil v minulém utkání ve Znojmě. Moeller začal velkým náporem a celkově v úvodním dějství přestřílel soupeře v poměru 19:3. Jenže domácí dlouho nenacházeli recept na skvělého Trvaje.

Gólman Orlů pochytal v třetí minutě při Chvátalově vyloučení nejdříve Rolinkovu teč Čáslavovy střely, pak proti němu neuspěl znovu zblízka Rolinek. V sedmé minutě z mezikruží vyzkoušel Trvaje Koukal a s tečí neuspěl ani Ondřej.

V polovině úvodní části putoval na trestnou lavici Jareš a Znojmo paradoxně při svém oslabení poprvé vystřelilo na Lašáka.

Následoval velký tlak Pucherovy řady, jenže znojemský gólman byl v té době nepřekonatelný. V 13. minutě na něm ztroskotal Ondřej a na druhé straně musel Lašák zasáhnout lapačkou proti Tvrdíkově pokusu. Potom po Rolinkově přihrávce minul odkrytou branku Sýkora, ale byl při tom faulován Selingrem.

• Máte rádi hokej?

Orli v oslabení odolali a pak po vyloučeních Pivka a Havíře sami neproměnili dokonce 35 sekund trvající výhodu pěti proti třem.

Klíčové okamžiky nastaly v době, kdy domácí nebyli v tlaku. Hlinka ve středním pásmu obral o puk Kotašku, vyslal do protiútoku Sýkoru a nejlepší střelec základní části 31 sekund před pauzou trefil puk přesně k pravé tyči znojemské branky.

Následoval nápor Pardubic a osm vteřin před sirénou zvýšil od modré čáry Havíř.

Na začátku druhé části hráli hosté přesilovku, ale do tlaku se neprosadili a naopak na jejím konci nebezpečně vypálil Rolinek. V 26. minutě se prodral před Lašáka Kucharczyk, ale neměl prostor pro koncovku.

Leoš Čermák z Liberce bojuje před brankou Romana Čechmánka z Třince.
Leoš Čermák z Liberce bojuje před brankou Romana Čechmánka z Třince. | Foto: Aktuálně.cz

Po Chvátalově vyloučení a následném Křížově faulu sice Orli přečkali 85 vteřin ve třech, ale pět sekund po Chvátalově návratu na led pojistil vedení Sýkora.

V polovině utkání putovali na trestnou lavici zároveň Ondřej s Pivkem, ale Znojmo zřejmě poslední naději v podobě dvouminutové dvojnásobné přesilovky nevyužilo. Lašák chytil Němečkovu střelu od modré čáry i Kucharczykovu dorážku.

Pak hráli dvakrát v početní převaze Východočeši a Haman strávil na trestné lavici jen jedenáct sekund. Sýkora v 38. minutě ránou z levé strany dovršil hattrick.

Znojmo sice do závěrečného dějství vstoupilo aktivně, ale Moeller bez potíží bránil náskok. Pardubičtí vyráželi do protiútoků a Trvaj měl i v této části hry více práce než Lašák, když kryl pokusy Rolinka, Koukala a Sýkory. Orli se marně snažili alespoň pokazit pardubickému brankáři už třetí čisté konto v sérii.

Poslední slovo měl v 57. minutě Koukal, který po akci Andrašovského doklepl puk do prázdné branky, a v závěru si už Pardubice vychutnávaly aplaus vyprodaného hlediště.

Výsledek:
Moeller Pardubice - Znojemští Orli 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 20. P. Sýkora (M. Hlinka), 20. Havíř (Pucher), 29. P. Sýkora (Píša), 38. P. Sýkora (Čáslava), 57. Koukal (Andrašovský). Rozhodčí: Polák, Husička - Gebauer, Chytil. Vyloučení: 7:9. Využití: 2:0. Diváci: 9300 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:3.
Pardubice: Lašák - Píša, Čáslava, Snopek, Havíř, Linhart, M. Čech - P. Sýkora, M. Hlinka, Rolinek - Andrašovský, Pucher, Pivko - Kolář, Koukal, Ondřej. Trenéři: M. Říha a Rohlík.
Znojmo: Trvaj - Kříž, Jareš, Němeček, Chvátal, Kotaška, Mojžíš - Kucharczyk, Dopita, M. Růžička - A. Padělek, Tvrdík, Selingr - Svoboda, Haman, Meidl - od 21. navíc Beroun, Vaškovič, V. Říha. Trenéři: Hořava a Votruba.

Liberec - Třinec 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)

Hokejisté Liberce porazili v dnešním rozhodujícím sedmém duelu čtvrtfinále play off extraligy Třinec 4:2 a radují se z postupu do semifinále, kde od pondělí narazí na obhájce titulu pražskou Spartu.

Dramatický a nervózní duel na libereckém ledě rozhodl dvěma góly v závěrečné desetiminutovce bývalý hráč Ocelářů Václav Pletka.

Do klíčového duelu vstoupili mnohem lépe domácí Bílí Tygři. Po pouhých 22 sekundách si vynutili faul a o dvě desítky vteřin později přesilovku při Štefankově vyloučení také využili veledůležitou úvodní brankou. Podkonický ideálně nabil mezi kruhy Čermákovi a jeho ránu viděl třinecký gólman Čechmánek snad až teprve ve chvíli, kdy se vracela zpět ze sítě.

V páté minutě si nabuzený Čermák proklestil cestu před Čechmánka, svůj blafák však nedokázal dotáhnout do úspěšného konce. V pádu pak zkusil ještě vystřelit, ale po ledě jedoucí kotouč nepustil do branky Čechmánkův beton.

Svou parádní  desetiminutovku uzavřel Čermák bombou ze střední vzdálenosti, s níž si poradil opět Čechmánek. Ten byl bezchybný i o chvilku později při velké Pletkově šanci.

Na konci 12. minuty se poprvé osmělili také hostující Oceláři a nechybělo mnoho, aby vyrovnali. Při jejich přesilovce vypálil Frolo, Hnilička vyrazil kotouč nad sebe, ten následně dopadl za jeho zády na led před brankovou čáru, ale v následné skrumáži ho nedokázal nikdo z hostujících hráčů propasírovat do sítě.

Do konce úvodní třetiny se ještě dvakrát vyznamenal skvělý Čechmánek: poprvé vychytal Podkonického, v druhém případě neuspěl střelou nad jeho rameno Zíb.

V druhé části hry se hrálo dlouho bez šancí. Až v 28. minutě navázali na své souboje z první třetiny Čermák s Čechmánkem, ale další dílčí vítězství si připsal hostující brankář. V polovině zápasu mu pak po Pletkově nápřahu pomohla pravá tyč a růžky začal vystrkovat opět Třinec.

V 32. minutě před ním stála výzva v podobě 86 vteřin dlouhé přesilovky pět na tři, na její využití však stačilo jen jedenáct sekund.

První Říhovu střelu po odrazu puku od zadního hrazení stihl ještě Hnilička vyrazit, kotouč se však odrazil zpět k osamocenému střelci a jeho dorážka byla již úspěšná. Od tohoto okamžiku se na holích domácích Tygrů usadila jen těžko přehlédnutelná křeč a nervozita.

Tu korunoval krátce před druhou přestávkou Krstevův nezaviněný pád na vlastní modré čáře, po němž se puku zmocnil Peterek a uháněl sám na Hniličku. Domácí opora však změnu stavu bez potíží odvrátila.

Nedlouho po nástupu do třetí třetiny překvapil Čechmánka bombou z úhlu Víšek, za hostujícího brankáře však opět zaskočila branková konstrukce, což o necelé dvě minuty později při prvním přerušení hry potvrdil výrok videorozhodčího.

Smůlu domácích dovršila 46. minuta, kdy opět pomohla po střele Kočího Čechmánkovi horní tyčka. Jenže Tygři zmáčkli Oceláře v jejich branném pásmu a Plodek našel zpoza branky Klimentu, který sice netrefil puk podle svých představ, ale přece jen rozjásal domácí fanoušky.

O chvilku později Výtisk doslova "ustlal" na ledě Pabiškovi výstavním bodyčkem, byla to však jen labutí píseň bojovného moravského týmu. Při přesilovce v 52. minutě totiž Pácal nešťastně srazil Čermákovu přihrávku do cesty najíždějícímu Pletkovi a ten nekompromisně zavěsil.

Drama vrcholilo. V 54. minutě nejprve neuznali rozhodčí Třinci gól, neboť byl údajně dosažen rukou, o minutu později však Zálešák po Hniličkově chybě u zadního mantinelu přece jen snížil.

Postupovou definitivu však po vyhraném vhazování Podkonického zajistil v 58. minutě Pletka a odstartoval tak radost Severočechů, kteří zlomili prokletí prvního kola. Nic na tom nezměnila ani kratičká hra Třince bez brankáře.

Výsledek:
Bílí Tygři Liberec - Oceláři Třinec 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)
Branky a nahrávky:
1. L. Čermák (Podkonický), 48. Klimenta (Plodek), 52. Pletka (L. Čermák), 58. Pletka (Podkonický) - 32. L. Říha (Skořepa), 55. Zálešák (Polanský). Rozhodčí: Minář, Šindler - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 9:10, navíc Podkonický - Čechmánek, Frolo všichni 10 min. Zálešák do konce utkání. Využití: 2:2. Diváci: 7500 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:3.
Konečný stav série: 4:3.