Praha - Jen několik desítek hodin zbývá do startu hokejového světového šampionátu v Německu, ale stejně jako každý čtvrtý rok byste i letos na mistrovství světa hledali ty největší hvězdy marně.
Předlouhá sezona má totiž svůj letošní vrchol mezinárodního hokeje, tedy olympijské hry ve Vancouveru, už dávno za sebou. A tak se není co divit, že nás nejspíš bude alespoň co se účasti hvězd týká čekat "béčkový" šampionát.
Zatímco v neolympijských letech se většinou na mistrovství světa objeví alespoň ti hráči, kterým již skončily klubové povinnosti, v olympijských sezonách pozvánky k reprezentačním výběrům odmítají i leckteří kdysi "spolehliví" reprezentanti.
Čtěte také:
Další omluvenky. Na MS nejede Erat, Hanzal a Fleischmann
Rusko na MS posílí hvězdy Washingtonu. Včetně Ovečkina
Většina špičkových hráčů působících v zámoří má totiž na svém kontě kolem osmdesáti zápasů základní části, několik utkání playoff plus zápasy na olympijském turnaji.
Tudíž se není co divit, že hokejisté, kteří za uplynulých sedm měsíců hráli v podstatě každý druhý až třetí den soutěžní utkání, mají sníženou motivaci reprezentovat na méně prestižní akci.
Druhým důvodem oslyšených pozvánek k reprezentaci pak bývá klubový lékař. Ti podle úmluvy IIHF a NHL mohu start na šampionátu svým svěřencům zakázat, pokud cítí, že je to pro zdraví hráče lepší, ať už si o tom myslí hokejista cokoliv.
Růžičkovi odmítl v podstatě jeden celý tým
Zářným příkladem obou příčinných faktorů v akci může být český reprezentační výběr, do nějž letos z nejrůznějších důvodů nenastoupilo přes dvacet oslovených hráčů, tedy v podstatě jeden celý reprezentační tým.
Vlastně se tak dá říci, že Vladimír Růžička bude na letošním turnaji reprezentovat Českou republiku s až druhou garniturou hráčů. Například z hokejistů, kteří se zúčastnili únorového olympijského turnaje, v jeho výběru působí pouze šest hráčů.
Jednu polovinu této šestice tvoří brankáři (Pavelec, Štěpánek a Vokoun), druhou pak forvardi Tomáš Rolinek, Jaromír Jágr a Roman Červenka, z nichž ani jeden letos nepůsobil v NHL.
České úspěchy v olympijském roce 2006
Ve velice podobné situaci, jaké dnes čelí Vladimír Růžička, se před čtyřmi lety ocitl Alois Hadamczik. Také jemu po olympijských hrách (v Turíně, kde Česko získalo bronz) odřekly pozvánku na šampionát přes dvě desítky hráčů. Ovšem Hadamczik nakonec se svým týmem dokázal projít až do finále, kde získal stříbrnou medaili.Nejde přitom o to, že by zbylých sedmnáct hráčů ještě působilo v playoff NHL (to je případ pouze dvou z nich), ale o to, že všichni zkrátka po předlouhé sezoně buďto odmítli reprezentovat rovnou, nebo jim to zakázal klubový lékař.
Rusům pomohou alespoň Ovečkin a Kovalčuk
Opačným příkladem potvrzující výjimku z pravidla budou patrně Rusové, za které sice také nastoupí odlišný tým, než na olympijských hrách, ale i tak se budou moci spolehnout na některé své velké hvězdy.
Svoji účast na šampionátu už totiž přislíbili například Alexandr Ovečkin, jehož Washington vypadl hned v prvním kole Stanley Cupu, nebo nejlepší hráč loňského MS Ilja Kovalčuk z New Jersey.
Tým obhájce titulu je ale v tomto ohledu spíše výjimečný. Švédové, Finové, Američané, Kanaďané i Slováci se všichni budou muset spoléhat na výrazně oslabené kádry.
Například v již oznámené sestavě Kanady nenajdete ani jedno jméno letošního olympijského vítěze. Spojené státy budou mít ve svém kádru jediného mohykána z olympiády (bek Jack Johnson) a s jedním olympionikem do Německa přijedou i Finové (Antti Miettinen)
Zrušit šampionát v olympijském roce?
Samozřejmě se v této souvislosti nabízí otázka, zdali by nebylo lepší šampionát v olympijských letech zrušit, respektive za mistra světa vyhlásit olympijského vítěze.
Vzhledem k minimální sledovanosti v zámoří by to pravděpodobně pro Kanadu a USA bylo možná nejlepší řešení, ovšem evropské hokejové velmoci by nejspíš protestovaly.
Takové Česko ve svých čtyřech olympijských letech získalo dvě medaile (jedno stříbro a jeden bronz) a podobně jsou na tom Finové, kteří za tu dobu (od roku 1994) získali tři.
A Švédsko dokonce v každém tomto olympijském roce vybojovalo cenný kov, přičemž v roce 2006 se zároveň stalo prvním týmem, který v jednom roce získal olympijské zlato i mistrovský titul. Slováci zase v olympijském roce (2002) vůbec poprvé na šampionátu triumfovali.
Medaile jsou zkrátka cenné bez ohledu na to, kdy je který tým získal. Sice asi v Německu neuvidíme tu nejlepší hráčskou kvalitu, ovšem o to napínavější šampionát bude.
A navíc, nikdy nevíte, jestli na MS náhodou nebude mít možnost vidět vycházející hvězdu. Tak jako například v olympijském roce 2006, kdy se v lotyšské Rize ukázal kanonýr Pittsburghu Sidney Crosby.