V přípravě na MS přituhuje. Kdo bude odvracet nejdelší medailový půst v historii?

Daniel Poláček Daniel Poláček
6. 4. 2016 10:50
Čeští hokejisté budou na letošním MS bojovat o nominaci na prestižní Světový pohár i o to, aby konečně získali cenný kov. Pokud jim unikne, zažijí nejdelší medailový půst v historii. Očekávané mistrovství vypukne už za měsíc, dnes tuzemská reprezentace odstartuje šňůru devíti přípravných zápasů. V Ústí nad Labem nastoupí od 18:00 k prvnímu ze dvou duelů proti Německu.
Velkou šanci na šampionát v Rusku má Dominik Furch, který letos zářil v Omsku a v reprezentaci toho odchytal nejvíc.
Velkou šanci na šampionát v Rusku má Dominik Furch, který letos zářil v Omsku a v reprezentaci toho odchytal nejvíc. | Foto: Dalibor Sosna

Praha – Do letošního hokejového šampionátu v Rusku vstoupí Češi bez jásotu domácího publika, nedostatek motivace jim však nehrozí. Proč? Budou bojovat o nominaci na prestižní Světový pohár i o to, aby konečně získali cenný kov. Pokud jim unikne, zažijí nejdelší medailový půst v historii. Očekávané mistrovství vypukne už za měsíc, dnes tuzemská reprezentace odstartuje šňůru devíti přípravných zápasů.

V Ústí nad Labem nastoupí od 18:00 k prvnímu ze dvou duelů proti Německu. To povede kouč Marco Sturm, který ještě před čtyřmi lety nastupoval v zámořské NHL. Na severu Čech bude pod dozorem německých příznivců zpoza hranic.

Čeští fanoušci v utkání Euro Hockey Challenge rozhodně neuvidí tým, jenž v květnu odletí do Moskvy. Trenér Vladimír Vůjtek zatím velí jen šesti účastníkům loňského šampionátu a jednomu hráči z nominace na Světový pohár.

Tím druhým by mohl být Vladimír Sobotka, jenže nikdo neví, zda se k mužstvu vůbec připojí. "Je pořád v Rusku, už jsme dostali zprávu, že bude každou chvíli uvolněný. Jenže zdravotně to nevypadá moc dobře," přiznává Vůjtek.

Osmašedesátiletý kouč čeká i na hokejisty, kterým vrcholí klubová sezona. V hektických chvílích je nechce zatěžovat telefonáty, ale jejích počínání bedlivě sleduje.

Posily z NHL? Zatím jich moc není

V Kontinentální lize už jde jen o Jana Kováře a Tomáše Filippiho. Duo z Magnitogorsku momentálně myslí hlavně na Gagarinův pohár, o který usiluje rovněž moskevské CSKA.

Extraligové boje má za sebou Mladá Boleslav, z níž letos do národního týmu vylétlo pět hráčů. Nejvíc si zahrál bek Tomáš Voráček.

O Masarykův nyní usilují pouze tři týmy, v nichž by Vůjtek teoreticky mohl ukázat takřka na tucet bojovníků, ale pozvánku dostanou jen někteří z nich. V Plzni můžou snít o šampionátu Dominik Kubalík a Jakub Jeřábek, ve Spartě Jan Buchtele či Daniel Přibyl. Liberec, který prožívá rekordní sezonu, by mohl vyslat Radima Šimka a Michaly Birnera s Řepíkem.

Kolik hokejistů z Evropy nakonec vystoupí v Moskvě z letadla, záleží na tom, jak vyklíčí situace za oceánem. Účast přislíbili Ondřej Pavelec, Tomáš Plekanec a Jakub Nakládal. Otazník zůstává kolem Zbyňka Michálka. Volní budou rovněž Jiří Sekáč a Michal Jordán, jenže ti za sebou nemají vydařený rok.

Minimálně jedno velké jméno ještě vzejde z tlačenice o play off na Východě. Pod čarou zůstane buď Philadelphia (Jakub Voráček, Radko Gudas), Detroit (Petr Mrázek), nebo Boston (Davidové Krejčí a Pastrňák).

Další posily můžou přispěchat na pomoc po prvním kole bojů o Stanley Cup, ale do přípravy se možná nikdo další nezapojí. Martin Hanzal s Michaelem Frolíkem mají zdravotní trable a dalším pěti hráčům skončil ročník před časem.

Kdo má vrchol sezony jistý?

Ačkoliv Vladimír Vůjtek má se skládáním úspěšné mozaiky ještě hodně práce, některé dílky už objevil. Třeba Romana Červenku, z něhož udělal prozatímního kapitána. Mistrovství by nemělo minout ani obrannou dvojku Michal KempnýTomáš Kundrátek, na níž Vůjtek spoléhá celou sezonu. Do Moskvy také odletí minimálně jeden z brankářské trojice Dominik Furch, Jakub Kovář, Pavel Francouz.

Kdo z nich je na tom nejlépe, odhalí dvě klání s Němci. Poté budou následovat měření se Švýcary, Finy a Švédy. Příprava vyvrcholí 3. května duelem s Kanadou tři dny před startem šampionátu.

Už nyní se zdá, že Češi do boje nevyšlou mimořádně hvězdný tým. Vladimír Vůjtek ale ukázal, že dokáže divy i s málem. Průměrné Slováky dovedl před čtyřmi lety ke stříbru, s Českem ovládl ruský Channel One Cup navzdory kupě omluvenek. Zadaří se mu i v květnu?

Češi úspěch potřebují. Na medaili nedosáhli už třikrát v řadě. Další nezdar by znamenal nejdelší medailový půst v historii. Stejnou situaci tuzemská reprezentace zažila dvakrát, ale smutnou sérii pokaždé ukončila. A jak! V roce 2005 i o pět let později dokráčela až ke zlatu.

MS v hokeji 2016

Obrázky - vizuální box ms v hokeji 2016
Foto: Aktuálně.cz

Podívejte se na program mistrovství světa v hokeji 2016

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

Letošní požáry zničily v Evropské unii 700 tisíc hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla Evropská komise, podle níž jde o nejvyšší údaj v tomto ročním období od roku 2006, kdy se začaly shromažďovat statistiky.

Agentura DPA spálené území přirovnání k téměř dvojnásobku Mallorky a připomíná, že období lesních požárů zdaleka neskončilo. V pěti zemích kvůli ohňům zaktivovali devětkrát mechanismus civilní obrany EU.

DPA napsala, že není zcela jasné, z jakých údajů EK čerpala. Evropský informační systém o lesních požárech uvádí, že do 13. srpna shořelo 660 tisíc hektarů lesa, přičemž do tohoto údaje nejsou zahrnuta všechna menší ložiska ohňů. Při jejich započítání statistika uvádí 715 tisíc hektarů spálených lesů.

V rámci evropského programu reakce na požáry bylo po vyžádání vysláno k hašení 29 letadel a osm vrtulníků. Na zemi je podpořilo 369 hasičů se stovkou vozidel. Tento mechanismus umožňuje zemím, které se ocitnout v naléhavé situaci, požádat o pomoc. Jejím koordinátorem je EK, která také hradí většinu nákladů za dopravu a další výdaje, uvádí DPA.

"Čelíme v Evropě náročnému létu," sdělil komisař pro krizový management Janez Lenarčič. Podle něj koordinační skupina situaci sleduje 24 hodin denně.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy