New York - Dvacet milionů dolarů. Právě tolik stojí NHL každý den výluky, která na začátku října ochromila nejslavnější hokejovou soutěž světa.
Není se tedy co divit, že za situace, kdy se znesvářené strany nedokážou dohodnout, přicházejí na řadu nečekaná řešení.
Jednání mezi oběma stranami by nově měli zprostředkovat zástupci americké federální vlády, kteří ve středu vyslechnou jak představitele vedení NHL (a majitelů klubů), tak zástupce hráčů (tedy odboráře) a měli by nestranně posoudit jejich návrhy a postoje.
Moc si od toho neslibujeme, tvrdí NHL
"I když si od toho mnoho neslibujeme, jsme rádi, že je zde snaha o nějaký nový přístup, který uspíší vyřešení celé stávky," prohlásil podle TSN zástupce šéfa NHL Bill Daly.
"Těšíme se až se zapojí, protože se chceme domluvit na dohodě spravedlivé pro obě strany," uvedl Donald Fehr, zástupce odborů (NHLPA).
Doporučení obou zprostředkovatelů, Scota L. Beckenbaugha a Johna Sweeneyho, ovšem nebudou závazná, a tudíž se jimi obě strany nemusí řídit.
Stejně jako v sezoně 2004-2005 tak může jít jen o epizodu, která nebude mít na výluku žádný vliv.
Zrušeno bylo již přes čtyři sta zápasů
Jednání o výluce se zasekla minulý týden, kdy se sice obě strany dohodly na rovnoměrném rozdělení rekordních zisků soutěže, nicméně hráči požadují vyšší kompenzaci než je liga ochotna nabídnout. Zároveň také mají některé vedlejší požadavky, které NHL odmítá přijmout.
Generální komisionář Gary Bettman proto minulý týden ohlásil, že nabídky obou stran jsou si "hodně vzdálené" a jednání ukončil.
Jeho přístup vzbudil nevoli u hráčů, kteří (mnohdy vulgárně) začali šéfa soutěže urážet (více zde a zde) a tvrdili, že ustoupili víc než dost.
Během jedenácti týdnů výluky odepsala NHL celkem 422 zápasů a k tomu i zápasy Winter Classics a All Stars.