Trocha burčáku a šlo to. Hokejové legendy se předvedly

Ondřej Roubínek, Jiří Šidliák
5. 11. 2008 15:00
Výběr mistrů světa pokořil v exhibici hrdiny z Nagana
Setkání brankářských legend - Milan Hnilička (vlevo) si před exhibičním utkáním povídal při rozcvičce na ledě s gólmanem ze sedmdesátých let Miroslavem Lackým (vpravo).
Setkání brankářských legend - Milan Hnilička (vlevo) si před exhibičním utkáním povídal při rozcvičce na ledě s gólmanem ze sedmdesátých let Miroslavem Lackým (vpravo). | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Vydařené oslavy sta let českého hokeje završila v pražské O2 areně exhibice legend všech zlatých generací.

Na jedné straně se objevil výběr mistrů světa od roku 1985, proti kterému nastoupili olympijští vítězové z Nagana doplnění o zástupce nejlepších hráčů 70. let minulého století.

Příslib hvězdné podívané zlákal i velkou část fanoušků namlsaných famózní výhrou Jágra a spol. nad Slováky, a ti, kteří zůstali, rozhodně nemuseli litovat.

Na to, že někteří hráči na ledě by mohli dělat hodně divákům v hlediště otce nebo dokonce dědečky, byl k vidění kvalitní hokej plný výživných akcí, okořeněných účastí takových jmen jako Milan Nový, Miroslav Lacký, Vladimír Martinec, Bohuslav Šťastný či Bohuslav Ebermann.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte více:
To ale byla exhibice! Češi s pompou rozdrtili Slováky
Růžička: Jsme silní. Ale hodnotit se bude až po MS

V kombinovaném výběru je doplnili hrdinové z Nagana: v bílém dresu nechyběli Robert Reichel, Jiří Šlégr, Pavel Patera či Martin Procházka.

Největší zážitek? Zlato z Prahy

Nakonec byli ale úspěšnější čeští mistři světa z let 1985 až 2005. V červených dresech se lvem na prsou se sešlo hned devět mužů, kteří před 23 lety dovedli Československo k památnému pražskému triumfu.

"Na to mistrovství vzpomínáme pořád. Vyhrát titul mistra světa před domácím publikem je ten největší zážitek," prohlásil jeden z nich, Jiří Hrdina.

"Ukázali jsme divákům tu generaci, která tu byla dřív," poznamenal trojnásobný vítěz Stanley Cupu. Spolu s Jaromírem Šindelem, Pavlem Richterem, Jiřím Šejbou či Romanem Turkem a Janem Hlaváčem nakonec mohl Hrdina slavit i výhru ve hvězdné exhibici.

O jejich vítězství 4:3 rozhodl chvíli před koncem Oldřich Válek. "Určitě nás šetřili," podotkl Hrdina s úsměvem směrem k Procházkovi či Reichelovi.

"To byl pěkný kvapík," uznale pokyvoval hlavou a se smíchem dodával: "To my jsme si museli dát před zápasem v šatně na povzbuzení trochu burčáku."

Martinec: Kdo hrál tvrdě před lety, hraje tak i v šedesáti

Poražená strana ovšem také nijak nesmutnila. "Užil jsem si to velice, i když jsme nakonec prohráli," potvrzoval Vladimír Martinec.

"To nebylo podstatné, daleko důležitější je, že tu po zápase se Slovenskem zůstala většina diváků a atmosféra byla vynikající," pochvaloval si.

Martin Straka (vlevo) ve svém posledním zápase v reprezentaci proti Slovensku.
Martin Straka (vlevo) ve svém posledním zápase v reprezentaci proti Slovensku. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte více:
Jágr zmoudřel: Stárnu. Chci zase slyšet českou hymnu
Straka: Je čas odejít. Nezlomí ho ani Jágrův úsměv

"Sešlo se tu tolik mistrů světa a olympijských vítězů, to už se bude těžko někdy opakovat," vyzdvihoval symbol hokejové generace 70. let.

Martinec se také příliš nepozastavuje nad měnícím se herním stylem. "Všechno je to stejné jako před lety. Kdo hrál tehdy technicky, hraje tak i teď. Kdo hrál tvrdě, hraje tvrdě i v padesáti nebo šedesáti," tvrdí trojnásobný světový šampion.

"Byl jsem potěšen, že i v takovém věku jsme byli schopní něco divákům předvést," uzavřel spokojeně Vladimír Martinec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy