Oceláři prošli do osmifinále Ligy mistrů, Hradec nenasadil opory a skončil poslední

Aktualizováno 10. 10. 2017 22:53
Třinec je třetím českým klubem, který postoupil do osmifinále hokejové Ligy mistrů.
Radost Ocelářů z postupu
Radost Ocelářů z postupu | Foto: Lukáš Filipec

Praha - Hokejisté Třince zdolali v závěrečném vystoupení v základní skupině D Ligy mistrů švédský celek HV 71 z Jönköpingu 3:0 a zajistili si po Kometě Brno a Liberci jako třetí český tým postup do play off. Kometa ve skupině B s jistotou další účasti v soutěži prohrála na ledě Malmö 0:3 a klesla za švédského soka na druhou pozici. Jako jediný neuspěl v soutěži Hradec Králové, který prohrál v přímé bitvě o postup v Bernu 2:5 a skončil ve skupině F poslední.

Oceláři mohli postup zpečetit už před týdnem ve Švédsku, kde jim stačily dva body, ale podlehli HV 71 1:2 po samostatných nájezdech. Dnes ve Werk Areně vykročili za postupem rázně a už po 68 vteřinách vedli. Polanský po přihrávce Adamského ještě před Petterssonem Wentzelem neuspěl, ale puk se odrazil ke Svačinovi, který zamířil přesně. V polovině úvodního dějství zvýšil Polanský, který po ideální přihrávce Adamského v přečíslení zamířil do odkryté branky. V závěru úvodní části vychytal Hrubec Sweata a v druhé třetině se Oceláři ubránili už ve čtvrtém oslabení v řadě.

Náskok jim udržel Hrubec i ve 43. minutě po Bengtssonově úniku ve vlastním oslabení. Nepřekonal ho ani Figren. Třinecký gólman se snažil ozdobit utkání vedle čistého konta v power play i gólem, ale pokus mu zmařil Pettersson Wentzel návratem do branky. Připsal si pak alespoň asistenci při gólu Adamského do prázdné branky.

"Výsledek i postup mě těší. Měli jsme výborný start, ve kterém nám pomohly dva rychlé góly. Švédský tým jsme posadili v první třetině na koně vyloučeními a opět nás výborně podržel brankář Šimon Hrubec," uvedl trenér Třince Václav Varaďa.

"Od druhé třetiny se hra srovnala a ve třetí jsme si už vítězství pohlídali. Povedlo se nám je i držet co nejdále od naší branky. Hráli jsme dobře systémově, každý hráč si plnil svoji práci. Zvládli jsme utkání i dobře takticky," dodal Varaďa.

Martin Adamský
Martin Adamský | Foto: Lukáš Filipec

Kometa si v silně kombinované sestavě připsala v Lize mistrů první prohru. Na brněnské straně dostalo volno čtrnáct hráčů. Doma zůstali i trenéři Libor Zábranský s Kamilem Pokorným a tým vedl pouze asistent Petr Haken. Ve Švédsku se z extraligového kádru představili pouze brankář Vejmelka, obránci Štencel, Barinka, Bartejs a Malec a útočníci Hynek Zohorna, Nahodil a Mallet. Sestavu doplnili mladíci z juniorky a prvoligové Třebíče.

Přesto držela Kometa se soupeřem krok a čisté konto téměř polovinu utkání. Poprvé se prosadil až ve 28. minutě Forsberg, který pohotově vrátil do sítě puk vyražený brankářem Vejmelkou. Od 31. minuty dostal v brněnské brance příležitost Dostál, kterého překonal v 50. minutě Setkov. Skóre uzavřel při power play střelou do opuštěné branky Händemark.

Hradec Králové ve středu doma zdolal Bern 5:4 a šel do zápasů o postup z druhého místa, ale sestava Mountfieldu potvrdila odmítavý postoj a nedůvěřivost klubového šéfa Miroslava Schöna k celému projektu Ligy mistrů. Chyběli v ní útočníci Bednář, Džerinš, Köhler, Koukal, Kukumberg a Šimánek, obránci Cibulskis, Gregorc, Graňák, Pláněk a Vydarený i brankář Rybár.

Hradečtí se sice před 13.689 diváky ujali na konci úvodního dějství vedení díky Vopelkovi, ale ve 22. minutě vyrovnal v přesilové hře Rüfenacht a o osudu utkání rozhodli ve druhé části Untersander, Pyörälä a Scherwey, který navíc v úvodu třetí třetiny upravil už na 5:1. Gólové rozloučení se soutěží zařídil Mountfieldu devět minut před koncem osmnáctiletý obránce Muška.

Liberec zakončí své účinkování ve skupině E ve středu od 19:45 v Davosu. Los osmifinále play off se uskuteční v pátek ve 12:00 v Helsinkách. První zápasy úvodního kola vyřazovací části se hrají v úterý 31. října, či ve středu 1. listopadu, odvety jsou na programu v úterý 7. listopadu.

Hokejová Liga mistrů

Skupina D:

HC Oceláři Třinec - HV 71 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Svačina (Polanský, Adamský), 10. Polanský (Adamský, Svačina), 57. Adamský (Hrubec). Rozhodčí: Stano (SR), Hradil - Gebauer, Lederer (všichni ČR). Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 4115.

Sestava Třince: Hrubec - M. Doudera, Krajíček, Linhart, Bartko, D. Musil, Adámek, Jank - Rákos, Marcinko, Martin Růžička - Adamský, Polanský, Svačina - Hrňa, Cienciala, Irgl - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski. Trenéři: Varaďa a M. Zadina.

Konečná tabulka:

1. Mannheim 6 5 0 0 1 26:12 15
2. Oceláři Třinec 6 4 0 1 1 20:10 13
3. HV 71 6 2 1 0 3 16:16 8
4. Esbjerg 6 0 0 0 6 7:31 0

Skupina B:

Malmö Redhawks - HC Kometa Brno 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávka: 28. Ch. Forsberg (N. Andersson), 50. Setkov, 60. Händemark. Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Sjöberg - Wernström, Dahmén (všichni Švéd.). Vyloučení: 5:2. Bez využití. Diváci: 1328.

Sestava Brna: Vejmelka (31. Dostál) - Štencel, Barinka, Bartejs, Malec, Furch, Vágner, Mlčák - Mallet, Nahodil, H. Zohorna - R. Zohorna, Mlynář, Havránek - Horký, Střondala, Plášek - Gajarský. Trenér: Haken.

1. Malmö 6 4 0 1 1 23:17 13
2. Kometa Brno 6 2 3 0 1 18:15 12
3. KalPa Kuopio 5 2 0 1 2 19:18 7
4. Stavanger 5 0 0 1 4 9:19 1

Skupina F:

SC Bern - Mountfield Hradec Králové 5:2 (0:1, 4:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 22. Rüfenacht (Scherwey), 27. Untersander (Ebbett), 33. Pyörälä (Noreau, Raymond), 40. Scherwey (Ebbett, Untersander), 44. Scherwey (Haas, Raymond) - 19. Vopelka (Červený, Dragoun), 51. Muška (Cingel, Jarůšek). Rozhodčí: Schrader, Stricker - Kaderli, Kovacs. Vyloučení: 2:6. Využití: 2:0. Diváci: 13.689.

Sestava Hradce Králové: J. Sedláček - F. Pavlík, Muška, Rosandič, M. Pohl, Barák, Čáp - Jarůšek, Cingel, Zigo - Vopelka, Dragoun, Červený - R. Pilař, Miškář, Jirásek - Kopta, J. Dvořák. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.

1. Nottingham 6 3 1 0 2 18:17 11
2. Bern 6 3 0 0 3 21:16 9
3. TPS Turku 6 3 0 0 3 12:15 9
4. Mountfield Hradec Králové 6 2 0 1 3 18:21 7

před 7 minutami

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

S NASA poletí příští měsíc do vesmíru první Američanka domorodého původu

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyšle 29. září posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Její součástí a zároveň i velitelkou mise bude astronautka Nicole Anuapuová Mannová, která se stane první domorodou Američankou ve vesmíru. Informoval o tom dnes web stanice BBC.

Mannová má kořeny v indiánském kmeni Vailakiů a jako velitelka mise bude zodpovědná za všechny fáze letu. S sebou si může do vesmíru vzít maximálně 1,4 kilogramu osobních věcí. Mannová serveru Indian Country Today řekla, že mezi nimi nebude chybět indiánský lapač snů, který jí dala matka, když byla malá.

"Myslím, že je důležité, abychom zprávy jako tyto šířili v naší komunitě, aby si i jiné domorodé děti uvědomily, že překážky, které tu vždycky byly, skutečně začínají mizet," uvedla astronautka.

Společně s Mannovou se mise Crew-5 v kosmické lodi Dragon 2 společnosti Space X zúčastní americký astronaut Josh Cassada, ruská kosmonautka Anna Kikinová a japonský astronaut Kóiči Wakata. Tým během pobytu na ISS provede 250 vědeckých experimentů, které jsou podle NASA zaměřené jak na život na Zemi, tak na další objevování vesmíru.