Třinec ustál tlak. V Litvínově vyhrál těsným výsledkem 1:0

Sport Jan Záškodný, Sport
15. 4. 2015 19:38
Třinec dokázal pod tlakem v Litvínově naskočit zpět na vítěznou vlnu. Stav série je 1:2.
3. finále: Třinec - Litvínov
3. finále: Třinec - Litvínov | Foto: ČTK

Litvínov - Finále hokejové extraligy se přesunulo do Litvínova, domácí Verva ale výhodu domácího prostředí ve třetím zápase série nevyužila. Oceláři tak pod velkým tlakem udrželi šanci na obrat.

Na domácí Vervě byla vidět zkraje utkání před vyprodaným litvínovským publikem patřičná nervozita a svou nepřesnou rozehrávkou pouštěla Oceláře k vzrůstajícímu náporu.

Hned ve druhé minutě mohl poslat Třinec do vedení Marek Růžička, tomu se ale zakončení do odkryté litvínovské klece nepodařilo. O čtyři minuty se už gólově prosadil Štefan Ružička, který svou střelu ukryl mezi nohama obránce Guly a kotouč následně propadl Francouzovi až za brankovou čáru. Pro Ružičku šlo o velké zadostiučinění vůči třineckým fanouškům, kteří na něj po druhé finálové porážce snesli velký díl viny.

Zhruba od poloviny první periody se Litvínov začal herně zvedat a Hamerlíka, který oproti předchozím finálovým duelům nahradil v brance Hrubce, postupně vyzkoušeli svými pokusy Petružálek a Lukeš. Před přestávkou však mohl Třinec navýšit své vedení, když zcela osamocen na Francouze unikal Hrňa, jehož první pokus kryl Francouz a z následné dorážky ze vzduchu litvínovskému brankáři pomohla horní tyč.

Do prostředního dějství vstoupili domácí oproti první třetině aktivněji, nicméně hned ve 24. minutě museli s napětím sledovat velkou šanci Draveckého, kterou musela zastavit Francouzova vyrážečka. Litvínov ale ještě více nastartovalo následující ubráněné oslabení a po ráně Pavelky mohl slavit vyrovnání, litvínovský obránce ale zcela sám před Hrubcem umístil své zakončení pouze do horní tyče. Velkou možnost měl i ve 36. minutě Petružálek, který z těsné blízkosti jen nechal vyniknout famózního Hrubce.

Na druhé straně ještě zkoušel své štěstí podruhé v zápase agilní Růžička, jeho výpad ale zastavil rozklekem Francouz, a tak se šlo do šaten stále za vedení Ocelářů.

Závěrečná třetina byla ve znamení taktické bitvy obou celků. Třinec po celou část poctivě bránil svůj jednobrankový náskok a předváděl se ukázkovou disciplínou, čímž nepustil domácí k jejich velké zbrani v podobě přesilové hry.

Verva se snažila srovnat výsledek, ovšem do vyložených střeleckých pozic se nedostávala. Výjimkou bylo zakončení Jurčíka ze 46. minuty, kdy po střele Piroše z dobré pozice minul.

Na druhé straně mohl vítězství Třince pojistit Orsava, který se zjevil před litvínovskou klecí zcela sám a měl čas si dovolit i bekhendový blafák. Francouz však zázračně odolal a na nějakou dobu ještě udržel šance domácích.

Verva se už ale v závěru neprosadila ani po dvouminutové trvající powerplay, Oceláři tak vybojovali své první vítězství v sérii a snížili tak na 1:2 na zápasy.

Finále play off hokejové extraligy - 3. zápas:

HC Verva Litvínov - HC Oceláři Třinec 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 6. Ružička (Dravecký, Linhart). Rozhodčí: Šír, Hradil - Blümel, Bláha. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 6011 (vyprodáno). Stav série: 2:1.

Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, Gula, T. Pavelka, F. Pavlík, Z. Sklenička - Jánský, Hübl, Lukeš - Petružálek, R. Hanzl, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - M. Hořava ml., Piroš, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Třinec: Hamerlík - Roth, Klesla, Galvas, Linhart, Trončinský, M. Doudera, Nosek - Dravecký, Klepiš, Ružička - Irgl, Polanský, Adamský - Hrňa, Plíhal, Orsava - Ciencala, Marek Růžička, Matuš. Trenéři: Kalous a Varaďa.