Tři góly za 99 vteřin pokořily Slováky

ČTK, SportPlus
17. 5. 2006 20:33
Riga - Hokejisté Slovenska prohráli ve čtvrtfinále MS v Lotyšsku s Kanadou 1:4. Ta se v prvním  sobotním semifinále utká se Švédskem.
Dušan Milo ze Slovenska (v bílém) poslal k zemi Kanaďana Mika Comria.
Dušan Milo ze Slovenska (v bílém) poslal k zemi Kanaďana Mika Comria. | Foto: Reuters

Zámořský celek o výhře rozhodl třemi brankami ve třetí třetině.

Repríza loňského čtvrtfinálového duelu ze šampionátu v Rakousku nabídla v úvodu opatrný hokej, na kterém bylo poznat, že ani jeden tým nechce udělat chybu a pustit soupeře lehce do gólové šance. Brankáři Denis a Križan museli likvidovat pouze nepříliš těžké střely.

Před slovenskou brankou bylo rušněji v osmé a deváté minutě, kdy na trestné lavici seděl obránce Vydarený. Kanaďané však jeho prohřešek proti pravidlům nepotrestali.

O slovenskou ofenzivu se staral zejména útok Rastislava Pavlikovského, který měl na křídlech sourozence Hossovy a kanadské obraně dělal problémy zejména Marián. A tato řada se postarala i o první gól zápasu. Obráncem Milem vystřelený puk však za Denisova záda nešťastně tečoval spoluhráč Calder.

Zámořští hráči si vynutili na přelomu první a druhé třetiny převahu, která však byla zapříčiněná zejména vyloučeními soupeře. Stuart ani Calder však Križana nepřekonali.

Slovenský útočník Marian Hossa se raduje ze svého gólu v zápase s Kanadou.
Slovenský útočník Marian Hossa se raduje ze svého gólu v zápase s Kanadou. | Foto: Reuters

Obdobně dopadli na druhé straně slovenští hráči, když na trestné lavici seděl Robidas. Větší aktivita ale nakonec Kanaďanům přinesla ovoce v podobě vyrovnání. Shanahanovu střelu dorazil za brankáře švédského MODO pohotový Cammalleri. Križan inkasoval na MS gól po více než 121 minutách.

Zápas rozhodl Crosbyho útok

Slováci se poté začali trochu více věnovat i útoku, mírnou převahu však měla stále favorizovaná Kanada. Carter ani Boyes na konci druhého dějství své příležitosti neproměnili, Bergeron ve 43. minutě trefil jen tyč. Druhý nejproduktivnější hráč turnaje se ale nakonec branky dočkal, když jeho nahození prošlo v 53. minutě za Križana.

Šance Slovenska na postup poklesly o 90 vteřin později, kdy Crosby přehodil ležícího brankáře bekhendovou střelou a potvrdil pozici krále šampionátu v produktivitě.

Kouč Slovenska František Hossa si vzal oddechový čas a spřádal plány na možný obrat. Po dalších devíti vteřinách hry však bylo rozhodnuto. Carter využil Jurčinovo zaváhání a postaral se o čtvrtý gól Kanady. Hráči ze země Javorového listu tak stejně jako před rokem poslali Slováky domů ještě před závěrečnými boji o medaile.

Trenér František Hossa po zápase přiznal, že slovenští hráči dokázali držet krok se soupeřem jen do 50. minuty. "Jak jsme dostali druhý gól, tak se to zlomilo. Bylo vidět, že nám dochází síly a projevil se na nás včerejší zápas. Proti Kanadě se bylo těžké prosazovat," uvedl Hossa na tiskové konferenci. Výsledek 4:1 navíc označil vzhledem k průběhu duelu za krutý. "Neodpovídalo to dění na ledě," soudil.

O dvě důležité branky se v třetí části postarala formace Sidneyho Crosbyho. Vítěznou branku vstřelil Patrice Bergeron a vzápětí po jeho přihrávce prakticky rozhodl Crosby. "Oni dali důležitý první gól, ale my jsme zůstali u svého zápasového plánu," podotkl Crosby.

Odmítal, že by důležité branky dala jen jeho formace. "Cammalleri dal také velice důležitý gól."

Podle Bergerona si Kanada na své šance počkala. "Hráli jsme trpělivě, to bylo důležité," podotkl útočník Bostonu. Brankář Marc Denis ocenil výkon svého protějšku. "Myslím, že Križan předvedl skvělý výkon a držel je ve hře," dodal.

Výsledek - čtvrtfinále:
Kanada - Slovensko 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)
Branky a nahrávky:
35. Cammalleri (Shanahan), 53. Bergeron (Hamhuis), 55. Crosby (Bergeron), 55. Carter - 18. Milo (Marián Hossa). Rozhodčí: Poljakov (Rus.) - Lešnjak (Slovin.), Ross (USA). Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 7129.
Kanada: Denis - Hamhuis, Stuart, Robidas, Schultz, Seabrook, Daley, Dupont - Bergeron, Crosby, Boyes - Carter, Richards, Calder - Shanahan, Comrie,  Williams - Pettinger, Cammalleri, Hartnell - Metropolit. Trenér: MarcHabscheid.
Slovensko: Križan - Vydarený, Meszároš, Jurčina, Milo, Harant, Štrbák, Graňák, Stehlík - Čiernik, Kapuš, Bartovič - Marián Hossa, Rastislav Pavlikovský, Marcel Hossa - Surový, Cibák, Zálešák - Vaic, Kollár, M. Kováčik. Trenér: František Hossa.