Sýkora po zranění a bez tréninku zničil lídra extraligy

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
19. 1. 2008 13:45
Petr Sýkora byl u prvních třech branek Pardubic
Petr Sýkora  absentoval, netrénoval, vrátil se a rozhodl zápas proti lídrovi extraligy.
Petr Sýkora absentoval, netrénoval, vrátil se a rozhodl zápas proti lídrovi extraligy. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Pardubičtí hokejisté pořádají  pod novým trenérským duem Šejba-Lubina bodové dostihy. Zatím marně dotahují  ztrátu z kraje sezony. Stále se topí na 12. místě tabulky.

V tomto těžkém období  navíc musí řešit problémy s rozsáhlou marodkou, která postihla klíčové hráče.

V současné době jsou zraněni kapitán Miroslav Hlinka, pardubická jistota a stálice Tomáš Blažek, elitní obránce David Havíř,  útočník Libor Pivko, pátý nejproduktivnější hráč, ač má na kontě o deset utkání méně než jiní.

Až do pátečního domácího zápasu s lídrem z Českých Budějovic zde bylo ještě jedno jméno, vedle brankáře Lašáka zřejmě nejklíčovější - Petr Sýkora, vedoucí pardubický kanonýr.

Kanonýr se zlikvidoval doma

Toho poslední dobou provází velká smůla. Ke konci roku nehrál kvůli tradičním potížím ze zády, a když se 6. ledna konečně vrátil, postihla ho další patálie.

V pořádku sice absolvoval utkání s Ústeckými Lvi, záda vydržela. Jenže pak přijel domů  a nešťastně spadnul na koleno.

"Roztrhnul jsem si ho přímo na čéšce. Doktor, který jel ze zimáku, mi to rovnou přišel zašít," popisuje útočník ošklivý moment.

A tak se střelecky trápící Pardubice znovu ocitly bez své nejúčinnější zbraně - rychlého forvarda s nezastavitelnými brejky a s nechytatelnou střelou.

Vrátil se dříve, než se čekalo - 18. ledna na duel s Jihočechy, kteří zatím vévodí extralize. Nestihnul žádný trénink, pouze rozbruslení před zápasem.

"Šel do toho po velké pauze a šel do toho z voleje," popisuje jeho ostrý start asistent trenéra Ladislav Lubina.

Sýkora podle vlastních slov ani neměl moc na vybranou. "Je nás  málo, hodně kluků je zraněných. Nebylo na výběr."

Netrénoval, a přece rozhodnul zápas

Vrátil se v pravý čas. Pardubice začaly doma proti Českým Budějovicím podobně ospale, jako skončily na ledě Liberce. Poprvé ohrozily Turkovu bránu až v polovině první třetiny, přesilovky jim vůbec nevycházely,  i pověstnému východočeskému publiku docházela trpělivost.

"První třetina byla z naší třetiny hrozná, diváci pískali. Ani se jim moc nedivím," popisuje kanonýrův kolega z útoku Tomáš Rolinek.

Jenže hned na začátku druhé části se do toho dal Petr Sýkora, jenž se prvních dvacet minut teprve rozehříval.

Na první gól Pardubic nahrál 22 vteřin po začátku druhé třetiny Tomáši Rolínkovi, o deset minut později přidal sám druhou trefu, v polovině třetí třetiny pak dával vítěznou branku na 3:1.

Pardubice se Sýkorou v sestavě zkrátka mají mnohem větší  sebevědomí i respekt u protivníka. "Už když ho soupeř čte na soupisce, tak se na něj zaměří, a my ostatní tam máme trochu víc volno," popisuje jeho přínos Rolinek, jenž stejně jako jeho kolega dal v duelu dva góly a asistenci.

Pardubice si v letošní sezoně příliš hokejové radosti neužijí. Výhra 5:2 nad lídrem z Českých Budějovic se proto musela pořádně oslavit. | Foto: Zuzana Hronová

Na ostrostřelci jako by nebylo znát, že se vrací po  delší pauze.

"Za měsíc odehrál jeden zápas a absolvoval dva tři tréninky. Ale vidíte, jaký je hráč. Při tom jeho bruslení není vůbec znát, že netrénuje," pokračuje Tomáš Rolinek.

Sám navrátilec do sestavy však měl po střetnutí s Budějovicemi trochu jiné pocity.

"Bruslení mně nešlo vůbec, necítil jsem se na ledě moc dobře. Určitě to nebylo ono, ani nemůže být po měsíci a půl. Kluci mi ale hodně pomohli. A navíc, když se vede a  vyhrává, tak jde únava stranou."

Sisyfovská práce

Na svůj návrat se však díval pozitivně a těšil se do dalších střetnutí. Radost mu pouze trochu zkazili novináři, když mu prozradili, že celky, které se Pardubice snaží dohnat, rovněž v pátek bodovaly, takže se na tabulce nic nezměnilo.

Podle Sýkory však tato sisyfovská práce nemá na východočeský tým nějaký depresivní účinek.

"My jsme v této situaci celou sezonu, takže nemůžeme být teď překvapení. Šanci určitě máme, ještě je dost utkání do konce  a máme zápas k dobru. Musíme jet dál a věřit, že to dobře dopadne."

Starý hlasatel na pardubickém zimním stadioně míval léta ve zvyku loučit se s diváky větou "Přeji vám šťastný návrat do vašich domovů." Toto přání  platí pro Petra Sýkoru dvojnásob. Opakování anabáze po jeho prvním lednovém návratu si už mužstvo nemůže dovolit, jde o každý bod.

Pro nás je důležitý každý zápas, musíme pořád bodovat. Sami jsme si to podělali, tak to musíme sami napravit," ví pardubický kanonýr.