Švédové ve strhujícím závěru ukořistili výhru s Kanadou

Ondřej Roubínek
29. 12. 2007 22:37
Švédsko nakročilo do semifinále MS juniorů
Kanadský hokejista Brad Marchand oslavuje gól v síti Švédska na MS juniorů 2008.
Kanadský hokejista Brad Marchand oslavuje gól v síti Švédska na MS juniorů 2008. | Foto: Reuters

Pardubice - Gólem pouhých sedm vteřin před koncem zápasu rozhodli hokejisté Švédska o svém triumfu nad Kanadou.

Výhra 4:3 jim může v konečné tabulce skupiny A zajistit první místo a tím i přímý postup do semifinále světového šampionátu hráčů do dvaceti let.

Přitom dlouho vše nasvědčovalo tomu, že utkání bude mít očekávaný průběh. Největší favorit celého šampionátu, tým Kanady, se ujal na konci první třetiny vedení díky brance Brada Marchanda, na začátku třetí části pak náskok zvýraznil Shawn Matthias.

Češi drama nepřipustili, zdolali Slováky a slaví postup - čtěte ZDE

Jenže Švédové předvedli neuvěřitelný závěr. Během čtyř minut otočili skóre zápasu a zámořští hráči byli z jejich nasazení chvílemi zoufalí.

Hokejisté Javorových listů ale také předvedli, že se jen tak nevzdávají - díky dvojnásobné početní převaze vyrovnal na 3:3 necelé čtyři minuty před koncem Claude Giroux.

Ani to však ještě ve strhujícím finiši nebylo vše. Jen sedm vteřin před závěrečnou sirénou zakončil kombinaci do prázdné branky Tobias Forsberg a probudil tak švédskou euforii.

Pokud Švédové v pondělí zvítězí nad Českou republikou, budou se moci radovat z přímého postupu do semifinále. Na ten mohou v případě výhry myslet i Češi, ale proti nim mluví nepříznivé skóre 0:3 ze zápasu s Kanadou.

V zápasech skupiny B v Liberci si Finsko hladce poradilo s Kazachstánem a vyhrálo 5:0, hokejisté USA zdolali Rusko 3:2.

Výsledek:
Kanada - Švédsko 3:4 (1:0, 0:0, 2:4)
Branky a nahrávky:
20. Marschand (Giroux), 43. Matthias (Halischuk, Gillies), 57. Giroux (Turris) - 46. Moe (Andersson, Figren.), 47. Lagerstrom, 50. Moller (Moe), 60. Forsberg (Backlund).
Kanada: Bernier - Alzner, Doughty, Hickey, Schenn, Pyett, Godfrey - Marchand, Turris, Giroux - Matthias, Stamkos, Halischuk - Boychuk, Sutter, Legein - Gillies, Holzapfel, Simmonds - Tavares
Švédsko: Enroth (Ridderwall) - Carlsson, Berglund, Motin, Hedman, Moe, Andersen, Eklund - Moller, Berglund, Alcen - Figren, Andersson, Larsson - Forsberg, Backlund, Lagerstrom - Kempe, Lundh, Hagelin - Svensson Paarjavi.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Zásah úřadů v Číně od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů z hodnoty kryptoměn

Další zásah čínských úřadů proti kryptoměnám od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů (6,4 bilionu Kč) z hodnoty všech obchodovaných digitálních měn. Napsal to dnes server CNBC. Například nejznámější kryptoměna bitcoin se ještě ve čtvrtek prodávala zhruba za 39 300 dolarů, do pondělí ale spadla až na 32 000 USD.

Čína v posledních dnech stupňuje tlak proti kryptoměnám a v pátek úřady v jihozápadní provincii S'-čchuan podle médií takzvaným těžařům kryptoměn nařídily, aby se svou činností přestali. Právě tato provincie patří k největším centrům těžby bitcoinů v Číně a mnoho těžařů do neděle skutečně činnost zastavilo, napsal deník Global Times, který má podporu vládní čínské komunistické strany.

Krok úřadů v S'-čchuanu přichází po dřívějším zásahu na jiných místech Číny, kde se hodně těží bitcoiny, včetně autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Vláda v Pekingu v květnu vyzvala k zastavení těžby kryptoměn, a dala tak jasně najevo, že pokyny přicházejí shora, tedy že nejde o aktivitu jednotlivých provincií.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady za uplynulý rok zhoršil

České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě neudržitelné. Situace se navíc za poslední rok výrazně zhoršila nejen vlivem pandemie, ale i kvůli krokům vlády, jako byl například pokles zdanění. V každoroční Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí to v úterý uvedla Národní rozpočtová rada.

Vývoj by mohl zlepšit ve střednědobém horizontu důvěryhodný ozdravný plán veřejných financí, který by podle rady měl zahrnovat především revizi daňového systému, racionalizaci výdajů nebo zefektivnění veřejné správy. Rada zároveň upozornila, že největším problémem pro vývoj veřejných financí do budoucna je stárnutí populace, což bude vyžadovat zejména úpravu důchodového systému.

Takzvaná dluhová brzda se může podle dnešní zprávy prolomit již v roce 2024, tedy o 19 let dříve, než uváděla projekce z loňského roku. Při překonání zákonem stanovené dluhové brzdy musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Podíl dluhu sektoru veřejných institucí na HDP by na konci 50letého horizontu projekce mohl dosáhnout až 334 procent HDP, zatímco před rokem projekce počítala s 202 procenty HDP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy