Švédové porazili USA a jsou v semifinále

ČTK, SportPlus
17. 5. 2006 16:33
Riga - Hokejisté Švédska jsou prvním postupujícím do semifinále hokejového MS v Rize, když rozstříleli USA 6:0.
Švédský útočník Mika Hannula se raduje z gólu v síti Craiga Andersona z USA.
Švédský útočník Mika Hannula se raduje z gólu v síti Craiga Andersona z USA. | Foto: Reuters

Švédové svému soupeři dali v každé třetině dvě branky. Hattrickem se na výhře podílel Mika Hannula.V semifinále se v sobotu v 15:15 utkají s vítězem dnešního odpoledního  duelu Kanada - Slovensko.

Šikovný útočník Jönköpingu se trefil už po 168 vteřinách, kdy se prosadil před brankou. Andersona, který se vrátil do branky po jednozápasové pauze,  pak překonal znovu za dalších třináct minut. Američané v ničem nepřipomínali tým, který zaskočil v úterý neporažené Čechy, a Švédům nekladli žádný odpor.

Během zápasu se nedostali do pořádné šance, zato branky na kontě soupeře přibývaly. Další dvě zařídil útok vedený Nylanderem. Jágrův spoluhráč z New York Rangers nejdřív přihrál na gól Samuelssonovi, pak v přesilovce pomohl připravit palebnou pozici pro Kennyho Jönssona. Ten od modré prostřelil Andersona, jemuž clonili další dva Švédové.

Američané do poslední části hry vyměnili gólmana, ale vývoj zápasu se nezměnil. Hannula se prosadil i proti Bacashihuovi a završil hattrick. Normu dvou branek na třetinu splnil v předposlední minutě Karlsson. Švédové tak prodloužili své úspěšné období: mezi elitní čtveřici se dostali pokaždé od roku 2001. Zlato ale získali naposledy před osmi lety.

Švédský obránce Ronnie Sundin (ve žlutém) se srazil s Američanem Frederickem Meyerem. | Foto: Reuters

Hrdinou prvního čtvrtfinálového duelu byl švédský útočník Mikka Hannula, který měl z předešlých šesti zápasů na kontě jediný  gól. Ve středu přidal hned tři. "Nedali jsme Američanům šanci, hráli jsme disciplinovaně a zaslouženě vyhráli," pochvaloval si Hannula v rozhovoru s novináři.

Vzhledem k tomu, že nastupoval ve čtvrté útočné formaci, nebyl prý z toho, že nedává branky, frustrovaný. "Naším úkolem bylo hlavně napadat a neinkasovat. Teď konečně přišly i góly," řekl hráč celku HV 71.

Americký kouč Michael Eaves litoval, že jeho svěřenci nezopakovali výkon z posledního osmifinálového duelu proti české reprezentaci. "Narazili jsme na silného soupeře, který hrál výborně. A my jsme nedokázali zopakovat dobré momenty z minulého duelu," řekl Eeves.

Výsledek:
Švédsko - USA 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky:
3. Hannula (R. Sundin), 16. Hannula (Kronwall), 26. Samuelsson (Nylander), 36. K. Jönsson (Nylander, Samuelsson), 49. Hannula (Nordquist), 59. A. Karlsson (Martensson, Kronwall). Rozhodčí: Reiber (Švýc.) - Kekäläinen (Fin.), Novák (SR). Vyloučení: 5:7. Využití: 2:0. Diváci: 4200.
Švédsko: J. Holmqvist - R. Sundin, Magnus Johansson, K. Jönsson,  Kronwall, Hallberg, Timander, A. Holmqvist - Franzén, Zetterberg, Bäckström - Emwall, A. Karlsson, Mattsson - J. Jönsson, Nylander, Samuelsson - Martensson, J. Lundqvist, Hannula. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
USA: Anderson (41. Bacashihua) - Suter, Gill, Komisarek, Meyer, Corvo, Orpik, Alberts - Malone, Kessel, Brown - Cullen, Park, Hilbert - O'Sullivan, Kesler, Stastny - Reasoner, Hall, Slater - Stafford. Trenér: Mike Eaves.