Super Six: Sparta propadla i proti HPK

ČTK, SportPlus
13. 1. 2007 18:58
Petrohrad - Hokejisté pražské Sparty odjedou z turnaje evropských mistrů Super Six bez jediného bodu; po Žilině podlehli i finské Hämeenlinně.
Finský hokejista Toni Mäkiaho (vlevo) z HPK Hämeenlinna se raduje z gólu do sítě gólmana pražské Sparty Dušana Salfického na turnaji Super Six. | Foto: Reuters

Po pátečním výbuchu proti slovenské Žilině měli Sparťané už jen teoretické šance na postup do finále, sobotní prohra 2:3 s HPK Hämeenlinna je pak odsoudila až na poslední místo ve skupině, celkově by měl český mistr skončit na předposledním pátém místě.

O pohár pro nejlepší evropský klub se utká jejich finský soupeř s vítězem druhé tříčlenné skupiny.

Sparta se v sobotu představila oproti předešlému nevydařenému duelu s Žilinou v mírně pozměněné sestavě. V brance se místo Duby objevil Salfický, obraně chyběl zraněný Tabaček a v útoku nachlazený Netík.

Kvůli tomu musel kouč Výborný udělat i změny ve složení formací. Hlinka se přesunul do druhého útoku k Petru Tonovi a Kratěnovi, jeho místo v elitní trojici zaujal Vrbata. Do hry se dostal i původně osmý bek Protivný.

Finský šampion vyhrál svůj první zápas bez větších problémů 7:0 a patřil mu i úvod sobotního duelu. Zejména díky častému vylučování sparťanů, kteří museli hned na začátku zápasu hrát 99 vteřin ve třech proti pěti. Gól však nedostali. V deváté minutě sice Salfický poprvé inkasoval, ale ruský rozhodčí Bulanov gól Uusikartana neuznal, neboť krátce předtím přerušil hru.

V jedenácté minutě se ale Finové dočkali. Nejprve Ptáček bezprostředně po návratu z trestné lavice neproměnil svou šanci a trefil pouze brankáře Wiikmana do masky, o pár vteřin později však dostal Lahti přihrávku za obranu a proti Salfickému nezaváhal. Sparťanský gólman však chytal dobře, což dokázal výbornými zákroky proti Uusikartanovi a osamocenému Moravcovi.

V sedmnácté minutě dostala Sparta první výhodu přesilové hry a přestože ji nevyužila, krátce po jejím skončení se jí podařilo vyrovnat. Tři vteřiny po návratu Mäenpääho na led překonal Wiikmana Černošek.

Krátce po začátku druhého dějství se ale Finové opět dostali do vedení, když rychlý protiútok zakončil střelou nad padajícího Salfického Vihko. Ve 25. minutě mohlo být pro Spartu ještě hůř, její gólman však chytil při přesilovce svého týmu nájezd osamoceného Leina.

Místo toho se podařilo českému mistrovi vyrovnat. V pokračující výhodě se totiž ujala Hanzlíkova střela. Poté se podařilo dát Seveřanům další neregulérní gól, který Bulanov opět neuznal. Salfického překonal bruslí Tibbetts.

Hämeenlinna se ale nakonec dalšího úspěchu dočkala a po sérii hrozeb udeřila v oslabení, kdy se Mäkiaho trefil přesně k tyči branky sparťanského gólmana.

Šance, že by český mistr porazil HPK o pět branek a postoupil do finále turnaje, tak byla prakticky nulová. Stále však bylo ve hře druhé místo v tabulce skupiny a o více než půl milionu korun vyšší prémie za konečné umístění. Ztížit tento cíl mohl Spartě soupeř ve 43. a 44. minutě, kdy hrál podruhé v zápase v pěti proti třem, ale ani tentokrát gól nedal.

Vstřelit dvě branky v pohodě hrajícím Finům se už ale Spartě nepodařilo. I když v 54. minutě mohl vyrovnat Kratěna a o tři minuty později Hlinkovi zázračným zákrokem hokejkou sebral radost Wiikman. V závěru se Výborný rozhodl riskovat při hře bez brankáře, vyrovnat se ale jeho svěřencům nepovedlo.

Výsledek:
Sparta Praha - HPK Hämeenlinna 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 19. Černošek (Hlaváč), 26. Jan Hanzlík (P. Ton, Vykoukal) - 11. Lahti (Keinänen), 22. Vihko (Leino), 33. Mäkiaho (Keinänen). Rozhodčí: Bulanov - Michajevič, Šemjanin (všichni Rus.). Vyloučení: 9:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4200.
Sparta Praha: Salfický - Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Benýšek, Protivný - Vrbata, Sivek, Hlaváč - P. Ton, J. Hlinka, O. Kratěna - Dragoun, Langhammer, Hromas - Podlešák. Trenéři: Výborný a Jelínek.
Hämeenlinna: Wiikman - Mäenpää, Hietanen, Laitinen, Schneider, Seppänen, Jokela - Pihlström, Uusikartano, Tibbetts - Moravec, Leino, Vihko - Lahti, Keinänen, Mäkiaho - Sailio, Liokas, Väisänen. Trenér: Jalonen.

Konečná tabulka skupiny Alexandra Ragulina:
1. Hämeenlinna 2 2 0 0 0 10:2 6
2. Žilina 2 1 0 0 1 4:9 3
3. Sparta 2 0 0 0 2 4:7 0

Ve finále se potřetí utkají ruský a finský mistr

V nedělním finále turnaje evropských hokejových mistrů Super Six se stejně jako v předešlých dvou letech utkají šampioni Ruska a Finska.

V posledním utkání základních skupin v sobotu v Petrohradu porazil Ak Bars Kazaň v přímém souboji o postup švýcarské Lugano a má tak šanci navázat na předcházející triumfy Omsku a moskevského Dynama. Musí však porazit přemožitele pražské Sparty, celek HPK Hämeenlinna, který si postup do finále zajistil odpoledne.

Kazaň, která v prvním duelu porazila švédský Färjestad podle mnohých i díky pomoci finského rozhodčího Rantaly, byla sobotu v téměř vyprodané aréně Petra Velikého od začátku lepším týmem. Soupeře převyšovala v rychlosti i po individuální stránce.

Skóre zápasu otevřel v 13. minutě Proškin, jehož bekhendová střela po Morozovově akci prošla za záda gólmana Zügera.

Hlavní postava ruského týmu se podílela i na druhé brance v úvodu druhého dějství, když Zügerova zakrytého výhledu využil Zinovjev.

Švýcarský mistr, který také dokázal v pátek porazit Färjestad, si rovněž nějaké šance vytvořil, překonat finského brankáře Noronena se mu ale nepodařilo. V polovině třetí třetiny navíc hrál ve třech proti pěti a inkasoval potřetí. Další Morozovovu akci zakončil opět Zinovjev.

Lugano tak obsadí v konečném hodnocení turnaje třetí místo, neboť má lepší skóre než Žilina, která byla druhá ve skupině Alexandra Ragulina.

Výsledek:
Ak Bars Kazaň - Lugano 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 13. Proškin (Morozov, Zinovjev), 24. Zinovjev (Morozov, Proškin), 50. Zinovjev (Morozov, Proškin). Rozhodčí: Šindler (ČR) - Aljošin, Kalinin (oba Rus.). Vyloučení: 6:8, navíc Jeannin (Lugano) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 11.200.