Sparta na Super Six podlehla Žilině

ČTK, SportPlus
12. 1. 2007 18:43
Petrohrad - Hokejová Sparta podlehla na turnaji mistrovských celků Super Six v Petrohradu slovenské Žilině. UVNITŘ: GALERIE

Sparta ve svém prvním vystoupení na Super Six v Petrohradě ostudně podlehla slovenskému mistrovi ze Žiliny 4:2, o čemž rozhodl v poslední třetině český útočník v dresu soupeře Michal Straka.

Osud Sparty zpečetili Žilinští gólem do prázdné branky. Žilina se tak zázračně vzpamatovala ze čtvrtečního debaklu s finskou Hämeenlinnou 0:7, Sparta naopak prakticky přišla o možnost postupu do finále, kam postupuje vítěz tříčlenné skupiny.

Slovenský mistr se i v pátek od počátku ocitl pod tlakem, zejména kvůli své nedisciplinovanosti. Německý sudí Schütz vyloučil v úvodních třinácti minutách hned pět hráčů Žiliny a Sparta si tak mohla dostatečně vyzkoušet hru v početní výhodě.

Svěřencům kouče Výborného se však podařilo potrestat pouze úvodní faul Gromy, ve čtvrté minutě prostřelil gólmana Petríka Petr Ton. Všechny další pokusy dvojka slovenského týmu, která tentokrát dostala přednost před Lacem, pochytala či vyrazila.

V deváté minutě byl blízko druhé brance Kratěna, jenž Petríka prostřelil, obránci Žiliny však stihli puk směřující za brankovou čáru včas vyhodit.

Gólman Sparty Duba se v komorní atmosféře Arény Petra Velikého dlouho nudil, první zákrok si připsal až v 17. minutě, kdy jej vyzkoušel Lezo.

Rušněji před jeho brankou bylo v závěru první třetiny, kdy byl vyloučen Petr Ton a Žilina se tak prakticky poprvé představila v útočném pásmu. Vyrovnat se jí ale nepodařilo.

Na začátku druhé dvacetiminutovky však Žilina dostala dlouhou výhodu přesilové hry pěti proti třem a po minutě ji využila. Dubu prostřelil od modré čáry Kusovský.

Vyrovnání slovenský tým notně povzbudilo, a přestože se Sparta nadále tlačila do útoku, soupeř byl mnohem nebezpečnější než v prvním dějství.

V 36. minutě se dokonce dostal do vedení, když při hře čtyř proti čtyřem zapomněla obrana Sparty na Frühaufa a slovenský bek nadvakrát překonal Dubu.

Český tým však ještě do druhé přestávky vyrovnal, když Sivek prostřelil Petríka ze strany a Langhammer ještě pro jistotu puk dorazil za brankovou čáru. I tak byla ale zřejmě v kabině Sparty bouře. Takový průběh utkání totiž nikdo z Pražanů nepředpokládal.

Žilinský gólman Imrich Petrík likviduje pokus Jana Hlaváče ze Sparty.
Žilinský gólman Imrich Petrík likviduje pokus Jana Hlaváče ze Sparty. | Foto: Reuters

Sparta poté přidala na aktivitě, ale po Dubově nejistém zákroku prohrávala. V 43. minutě ho překvapilo bekhendové nahození Straky, jednoho z trojice českých krajánků v týmu Žiliny.

V 48. minutě se Pražanům podařilo dostat potřetí puk za Petríkova záda, Schütz však gól neuznal pro Hlinkovu hru vysokou holí. Vzápětí hrála Sparta 70 vteřin v pěti proti třem, ale ani v této výhodě se jí vyrovnat nepodařilo. Tonovu tutovku Petrík zlikvidoval betonem.

Nejlepší sparťanský střelec měl další šanci v 52. minutě, ale ani tentokrát nedokázal přidat druhý gól. Žilina se v této fázi hry prakticky nedostala do útočného pásma, překvapivý výsledek však držela.

Půldruhé minuty před koncem normální hrací doby se Sparta rozhodla riskovat při hře bez brankáře, 19 vteřin před koncem byl navíc ještě vyloučen Lezo, vyrovnat se Pražanům ale nepodařilo. Navíc ještě počtvrté inkasovali, když se Hanzal trefil přes celé hřiště do opuštěné branky.

Výsledek:
Sparta Praha - MsHK Žilina 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 4. P. Ton, 39. Sivek (Hlaváč) - 24. Kusovský, 36. Frühauf (Hreus), 43. Straka (Dlouhý, Hreus), 60. Hanzal. Rozhodčí: Schütz (Něm.) - Alešin, Michajevič (oba Rus.). Vyloučení: 5:13. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 900.
Sparta: T. Duba - Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Tabaček, Benýšek - Sivek, J. Hlinka, Hlaváč - P. Ton, Netík, O. Kratěna - Dragoun, Langhammer, Hromas - Podlešák, Vrbata, K. Ton. Trenéři: Výborný a Jelínek.
Žilina: Petrík - Dlouhý, Kusovský, Slovák, Frühauf, Turoň, Kivoň, Saviels, Halász - Hanzal, Hreus, Straka - Hvila, Bulík, Gálik - Opatovský, Lezo, Krajči - Oravec, Groma, Lelkeš. Trenér: Gregor.

Tabulka skupiny Alexandra Ragulina:
1. Hämeenlinna 1 1 0 0 0 7:0 3
2. Žilina 2 1 0 0 1 4:9 3
3. Sparta 1 0 0 0 1 2:4 0

Lugano šanci hrát finále

Hráči Lugana porazili ve svém premiérovém vystoupení na Super Six Färjestad 3:0 a mají tak šanci postoupit do finále. O vítězi skupiny Ivana Hlinky rozhodne sobotní souboj švýcarského šampiona s ruským celkem Ak Bars Kazaň, který nad nejlepším týmem loňské sezony švédské ligy vyhrál ve čtvrtek.

Lugano, které v Petrohradu podporovalo asi 300 fanoušků, se dostalo do vedení ve 14. minutě, kdy brankáře Henrikssona překonal bekhendovou střelou pod horní tyčku Hirschi.

Seveřané se sice snažili vyrovnat, ale velké šance si nevytvářeli. Gólman Švýcarů Züger měl navíc méně zásahů než jeho protějšek. Jeho spoluhráči navíc trpělivě čekali na svou chvíli, která přišla v polovině normální hrací doby, kdy překonal Henrikssona z dorážky Jeannin.

Vedení již poté Lugano, jediný tým na turnaji, jenž nemá ve svém středu českého hráče, uhájilo i při soupeřově power play, kterou navíc předčasně ukončil švédský faul. V následné přesilovce navíc přidal třetí gól Sannitz. Nepříliš vydařený zápas odehrál obránce Färjestadu Robert Kántor, který byl na ledě při všech brankách Lugana.

Výsledek:
Lugano - Färjestad 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 14. Hirschi (Wirz, Naser), 30. Jeannin (Reuille, Wirz), 60. Sannitz (Wilson). Rozhodčí: Šindler (ČR) - Kalinin, Manoškov (oba Rus.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 1300.