Super Six: Žilina dostala sedm gólů

ČTK
11. 1. 2007 20:26
Petrohrad - Finská Hämeenlinna deklasovala v úvodním utkání hokejového turnaje mistrů Super Six v Petrohradu slovenské šampiony ze Žiliny 7:0.
Juuso Hietanen z Hämeenlinny (vlevo) poslal k zemi žilinského Martina Galíka.
Juuso Hietanen z Hämeenlinny (vlevo) poslal k zemi žilinského Martina Galíka. | Foto: Reuters

V druhém zápase čtvrtečního programu pak porazila ruská Kazaň švédský Färjestad 6:4. Hokejisté pražské Sparty odehrají svůj první zápas na turnaji v pátek proti Žilině.

Hämeenlinna nenechala nikoho na pochybách o vítězi zahajovacího zápasu, již po první třetině vedla dvoubrankovým rozdílem po trefách Loikase při signalizovaném vyloučení a Mäkiaha.

Když pak přidal v 30. minutě po faulu Davida Turoně třetí branku z trestného střílení Tibbetts, bylo definitivně rozhodnuto. V dresu finského týmu si asistenci na pátý a šestý gól připsal český útočník David Moravec.

Favorit se nakonec prosadil i v druhém utkání, v němž Kazaň po dramatickém průběhu zvítězila 6:4 nad Färjestadem, přestože v úvodu druhé třetiny prohrávala 2:3. Jako první totiž předvedl velký obrat švédský mistr, který po osmi minutách od úvodního buly prohrával 0:2.

Kazaň však nakonec potvrdila svou střeleckou převahu i brankově a v cestě do finále jí stojí již pouze švýcarské Lugano. V utkání, podle pozorovatelů historicky nejlepším ve skupinách Super Six, se na ledě objevili také dva čeští hokejisté.

V dresu Kazaně hrál obránce Jan Novák, barvy Färjestadu hájil další zadák Robert Kántor, jenž se do statistik zapsal především desetiminutovým osobním trestem.

Stejně jako v úvodním utkání, i v tomto duelu bylo nařízeno trestné střílení. To však v 45. minutě za vyrovnaného stavu 4:4 Alexej Morozov, bývalý hráč Pittsburghu Penguins a jedna z největších současných hvězd Kazaně, neproměnil.

Skupina Alexandra Ragulina:
Hämeenlinna - Žilina 7:0 (2:0, 3:0, 2:0)

Branky: 17. a 47. Mäkiaho, 33. a 40. Vihko (na druhou Moravec), 13. Loikas, 30. Tibbetts z tr. střílení, 42. Leino (Moravec). Rozhodčí: Bulanov - Manoškov, Šemjakin (všichni Rus.). Vyloučení: 11:12, navíc Hreus (Žilina) 10 min. Využití: 3:0. Diváci: 1100.
Sestava Žiliny: Laco - Kusovský, Dlouhý, Slovák, Frühauf, Turoň, Kivoň, Saviels, Halász - Hanzal, Hreus, Straka - Hvila, Bulík, Gálik - Opatovský, Lezo, Krajči - Oravec, Groma, Lelkeš. Trenér: Gregor.

Skupina Ivana Hlinky:
Kazaň - Färjestad 6:4 (2:2, 2:1, 2:1)

Branky: 8. a 35. Nikulin, 54. a 60. Zaripov, 4. Zinovjev, 35. Morozov - 13. Kaberg, 18. Höglund, 24. Pirnes, 44. Prestberg. Rozhodčí: Rantala (Fin.) - Aljošin, Kalinin (oba Rus.). Vyloučení: 5:6, navíc Baďukov - Kántor oba 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 6400.