Praha - Zruinovanou Štvanici dorážejí již třetí den stavební stroje a demoliční čety. A hokejový svaz spřádá na troskách své sny o obnově legendárního zimního stadionu.
Rád by tam viděl hokejové muzeum a síň slávy. A chtěl by, aby bouraná Štvanice po rekonstrukci sloužila opět jako sportoviště.
"Na vybudování muzea a síně slávy jsme připravení se podílet. Z pohledu tradic a historických souvislostí těžko najdete místo, které by podobnému účelu vyhovovalo více," řekl předseda hokejového svazu Tomáš Král.
Podle Krále vyrůstaly na Štvanici generace skvělých hokejistů a krasobruslařů a hostila vrcholné domácí i mezinárodní soutěže a turnaje. V roce 1947 vybojovalo národní hokejové mužstvo na Štvanici první titul mistrů světa.
Čtěte také:
Přepište dějiny. Začala demolice stadionu na Štvanici
V roce 1959 na ní získalo bronzové medaile nezapomenutelnou brankou Vlacha do prázdné kanadské branky.
Jak však vyplývá z posudku, vypracovaného pro pražský magistrát, rekonstrukce stadionu by vyšla velmi draho.
Stadion jde k zemi, aby neohrožoval životy lidí
Štvanice patří Praze a bagry vjely do areálu legendárního stadionu v sobotu ráno. Na odstranění budovy má magistrát 20 dnů. Demoluje se jen dřevěná část Štvanice, jež se ocitla v havarijním stavu.
Štvanice se stala v roce 2000 kuturní památkou. První československé umělé kluziště tam vyrostlo již v roce 1932.
Stadion zpustošily v roce 2002 povodně a chátral. Do dřevěných stěn a tribun zatékalo a konstrukci napadla hniloba.
Štvanici uzavřel letos v lednu stavební úřad, protože ohrožovala životy a zdraví lidí, pohybujících se v okolí. Hrozilo zřícení stadionu. Dřevěné tribuny se rozpadaly, ve střeše zely díry a propadla se. Boční zdi se vychýlily.
Podle magistrátu může za špatný stav stadionu nájemce. V říjnu 1997 pronajala Praha Štvanici společnosti APeX CLUB o.s., která ´mrtvý´ stadion za 15 milionů korun znovu uvedla do provozu.