Stockholm (Od našeho zpravodaje) - Když vyhrají ve finále úplně jasně Švédové, a nikoliv nejsympatičtější tým šampionátu Švýcaři, když Češi jedou domů už po čtvrtfinále a když na některé zápasy přijde méně lidí, než má Alois Hadamczik čtenářů na Twitteru, nemohlo to být dobré mistrovství.
A přece bylo, aspoň v něčem, pokud srovnáváte třeba s turnajem rok předtím. Přes nářky na slabou diváckou kulisu nakonec utkání ve Stockholmu a Helsinkách viděl sedmý nejvyšší počet fanoušků v historii (skoro 428 tisíc).
Finále, v němž se opět prosadila dvojčata Sedinova, strůjci prvního triumfu domácího týmu na MS od roku 1986, bylo dokonce vyprodané (jako jediný zápas turnaje).
Zubař nevidí politiku
Už v neděli, pár minut po finále, se však připomněla Renému Faselovi a celému vedení hokejové federace jedna nepříjemnost. A to stejný turnaj v příštím roce.
Pokud do Stockholmu dorazilo zoufale málo fanoušků z ciziny, v roce 2014 to může být ještě horší. Hrát se bude v běloruském Minsku.
Je tam levno, ale na druhou stranu, kdo by chtěl do této země na hokejovou dovolenou? Spíš jen dobrodruzi, i když jim jistě diktátor Lukašenko umožní přijet bez jinak nutných víz.
Když prezident IIHF René Fasel v neděli oficiálně ukončil letošní šampionát a předal Bělorusku štafetu, fanoušci v hale Globen dost hlasitě pískali. "Politiku nechte stranou, sport spojuje," odbýval otázky novinářů na Bělorusko švýcarský zubař Fasel.
Navíc tenhle šampionát v diktátorově zemi je na programu jen pár týdnů po olympiádě v Soči. Prostě nebude vrcholem sezony jako v neolympijském roce.
Omluvenky z NHL
V Česku si pamatujeme, co to znamená. V roce 2010, na památném zlatém turnaji v Německu, se Vladimíru Růžičkovi krátce po neúspěšné olympiádě ve Vancouveru omluvila dvacítka hráčů.
Zlato pak hokejisté přivezli, i když to od nich nikdo nečekal, i díky památnému proslovu Jaromíra Jágra.
Alois Hadamczik bude mít za rok mnohem horší pozici. Hráči z NHL mu sice jezdí rádi, ale letošní šampionát a totální výbuch ve Švédsku ukázal, že to ne vždy dělá dobře. Jaromír Jágr navíc tvrdí, že pokud zůstane v NHL, na olympiádu nepojede.
"Kdo nás tady ve Švédsku zklamal, to si necháme zatím pro sebe. Letošní mistrovství nám ale směrem k Soči ukázalo, že ne všichni hráči jsou dost odolní na to, aby zvládli během pár dní přechod na evropský hokej," trápilo Hadamczika už ve Stockholmu.
Vzhledem k výkonům hráčů je zřejmé, že se navážel například do Radima Vrbaty nebo třeba Tomáše Fleischmanna. Ti jsou v NHL ve svých klubech opory, ale ve Švédsku to neukázali. Do Soči se s nimi přitom počítalo.
Češi narazí v Soči na silné týmy
Hadamczik navíc v tu chvíli ještě neznal dalšího strašáka, se kterým doteď nikdo nepočítal. Češi mají v základní skupině olympijského turnaje oba letošní finalisty mistrovství světa.
Se Švédy dokonce začínají, hrají i se Švýcarskem. Udělat si co nejlepší pozici pro play off bude hodně těžké.
"Otestovali jsme si tady odolnost hráčů, ale nakonec budeme nominaci stavět stejně podle aktuální formy. Turnaj je krátký a do Soči hráči přiletí jen dva dny předem," ví Hadamczik.
Trošku jiná hokejová sezona začne hokejové reprezentaci dřív než klubům, už na konci srpna turnajem Euro Hockey Tour. Po třech letech se nebude hrát v Brně, ale v Pardubicích.