Slováci prohráli s Finskem. Musejí tak porazit Německo

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
17. 5. 2010 22:55
Finsko - Slovensko 5:2, Bělorusko - Dánsko 2:1

Praha - Slovenští hokejisté si i nadále pořádně komplikují svou situaci v osmifinálové skupině. V předposledním zápase totiž prohráli s Finskem 5:2.

Seveřané tak mají na kontě 9 bodů, což jim zajišťuje nejméně druhé místo ve skupině. Pokud by porazili Rusko, vystoupí dokonce na příčku nejvyšší.

Slováci naopak musí v úterním rozhodujícím zápase porazit domácí Německo, pokud nechtějí ve čtvrtfinále chybět.

Už jen o čest hráli Bělorusové s Dánskem, které si už před zápasem zajistilo třetí místo. Bělorusové sice otočili zápas a vyhráli 2:1, i když postoupili na čtvrté místo, kvůli prohře se Slovenskem do čtvrtfinále nepostoupí.

Finové i Slováci si uvědomovali důležitost vzájemného zápasu. V první třetině si sice Finové vytvořili několik šancí, Budaj se měl co ohánět například při šanci Immonena.

Postupem času se však také Slováci začali dostávat do hry, avšak Macho své sólo zakončil blafákem neúspěšně a ani Čiernik kotouč za záda Rinneho nedostal.

O všem rozhodla druhá třetina. V polovině zápasu otevřel skóre po objetí branky Kontiola a za necelou minutu jej napodobil nestárnoucí obránce Nummelin, který si pohotově sjel od modré mezi kruhy na Hahlovu přihrávku. Finský uragán přivál na Slováky v klíčové čtyřminutovce ještě jednu branku, tentokrát z hole Jokinena.

Slováci se snažili co nejdříve o odpověď, ale štěstí se na ně usmálo až na počátku třetí třetiny. Na 1:3 snížil dorážkou Tatar. Povzbuzený celek si vytvářel i další šance, ale Čiernika vychytal Rinnie a Dravecký zase mířil nad.

V 57. minutě tak seveřané svůj náskok pojistili druhou brankou Jokinena. Přestože se Slováci ještě jednou přiblížili na rozdíl dvou branek, Finové znovu kontrovali gólem do prázdné brány.

Osmifinálová skupina E (Kolín nad Rýnem):

Finsko - Slovensko 5:2 (0:0, 3:0, 2:2)
Branky a nahrávky:
30. Kontiola (Jaakola, Kapanen), 31. Nummelin (Hahl), 34. Jokinen (Nummelin, Puistola), 57. Jokinen (Nummelin, Miettinen), 59. Aaltonen (Niskala, Rinne) - 42. Tatar (Starosta), 59. Mihálik (Starosta, Bartovič). Rozhodčí: Minář (ČR), Savage (Kan.) - Kaspar (Rak.), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 3474.
Finsko: Rinne - Nummelin, Puistola, Niskala, Vatanen, Kukkonen, Mäenpää, Jaakola - Immonen, Miettinen, J. Jokinen - Aaltonen, Kontiola, S. Kapanen - Hytönen, Korpikoski, Pihlström - Hahl, Osala, Komarov. Trenér: Jukka Jalonen.
Slovensko: Budaj (41. Staňa) - Majeský, Sekera, Graňák, Lintner, Starosta, Mihálik - Čiernik, Zagrapan, Svatoš - Kukumberg, Podkonický, Bartovič - Bulík, Dravecký, Tatar - Šatan, Macho, Pánik. Trenér: Glen Hanlon.

Bělorusko - Dánsko 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 37. Stas (Ugarov, Kaljužnyj), 58. Stefanovič (Grabovskij) - 1. Eller (Madsen, F. Nielsen). Rozhodčí: Looker (USA), Šindler (ČR) - Arm (Švýc.), Kicha (Ukr.). Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0. Diváci: 3257.
Bělorusko: Koval - Salej, Kolosov, Stasenko, Denisov, Makritskij, Rjadinskij, Kosťjučenok - Ugarov, Kaljužnyj, Grabovskij - Meleško, Stas, Děmagin - Michalev, Čupris, Kovyršin - Kulakov, Drozd, Stefanovič - Šenkevič. Trenér: Eduard Zankovec.
Dánsko: Galbraith - Larsen, Lassen, Boedker, D. Nielsen, Christensen I, Damgaard - Madsen, F. Nielsen, Eller - Hardt, Christensen II, Regin - Degn, Green, Jakobsen - Staal, Dresler, Lykkeskov - Jensen, Sundberg. Trenér: Per Bäckman.