Slováci nestačili ani na Rusy, postupují bez bodu

3. 5. 2011 22:50
Slovensko - Rusko 3:4, Slovinsko - Německo 2:3P

Bratislava - Další prohru utržili na ´svém´ mistrovství světa hokejisté Slovenska, kteří prohráli s Ruskem v závěrečném utkání základní skupiny 3:4.

Do osmifinálové fáze, kde se utkají s Českem, Finskem a vítězem zítřejšího duelu Lotyšsko-Dánsko, tak postupují s nulovým počtem bodů na kontě. Značně se tak komplikují jejich sny o medaili z domácího MS.

Překvapivý vítěz skupiny A Německo již odpoledne porazilo Slovince 3:2 na samostatné nájezdy.

Slováci sehráli nejlepší třetinu. Nezískali ale ani bod
Němci šokují dál. Zdolali i domácí Slovensko

Natěšenou a vyprodanou Orange arénu zmrazil už v první minutě nejproduktivnější muž tohoto ročníku KHL Alexandr Radulov, který si najel do tandemu za Ilju Kovalčuka a svojí ranou vymetl růžek Halákovy brány.

Než ale stačilo 9200 diváku upadnout do chmur, vrátil na ochozy euforii Miroslav Šatan, k němuž se odrazilo nahození Ladislava Nagyho. Zkušený forvard neposedný puk do brány dokázal sklepnout ze vzduchu.

Rusové ale ještě v první třetině dokázali opět strhnout kormidlo utkání na kurz vítězství ´sborné´. Aktivní Kovalčuk nahrál na tvrdou ránu od modré Iljovi Nikulinovi a jeho umístěnou střelu Halák přes vlastního obránce vůbec neviděl, a tak puk nakonec našel až v síti.

Domácí však nechtěli publikum zklamat a dva důvody k radosti mu během dvou minut střední třetiny poskytli Ladislav Nagy a Marián Gáborík, kteří prostřelili Jevgenije Nabokova.

Ruský brankář poté opustil bránu a přenechal místo mezi třemi tyčemi náhradníkovi Konstantinovi Barulinovi.

Rusko se srovnání dočkalo v přesilovce na konci druhé části, kdy se podruhé v zápase trefil povedenou ranou do šibenice Nikulin. A opět mu asistoval probuzený tahoun Kovalčuk.

Svěřenci Glena Hanlona mohli jí do vedení na začátku třetí třetiny, ale Surový trefil jen tyčku. A bylo pro Slováky ještě hůře. Ve 44. minutě se totiž trochu šťastnou dorážkou ze vzduchu prosadil Alexej Morozov.

Slováci se poté za mohutné podpory fanoušků vrhli do útoku a vybojovali si i přesilovku pět na tři. Ani v ní se ale nedokázali prosadit, stejně jako v závěrečné hře bez brankáře.

Němci udolali Slovince až v nájezdech

Vítěz skupiny A Německo se nečekaně natrápil s outsiderem ze Slovinska, jež v úterním odpoledním utkání porazil až na samostatné nájezdy 3:2.

Do osmifinálové skupiny si ale i tak odnese šest bodů, které získal za výhry nad Ruskem a Slovenskem, jež postoupí s ním.

Slovinci v zápase s Němci vedli po brankách Ziga Jegliče a Roka Ticara již 2:0, ale favorité dokázali srovnat. Za tým Uwe Kruppa se prosadili Felix Schütz a Michael Wolf.

V nájezdech o výhře Němců rozhodl Frank Hördler, jehož trefa přišla až v šestnácté sérii samostatných nájezdů.

Skupina A (Bratislava):

Slovinsko - Německo 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky:
5. Jeglič (Sabolič, Robar), 29. Tičar (Sabolič) - 36. Wolf (Rankel, Hospelt), 46. Schütz (Krueger, Gogulla), rozhodující nájezd Hördler. Rozhodčí: Baluška (SR), Olenin (Rus.) - Carnathan (USA), Tillerkvist (Švéd.). Vyloučení: 6:4. Využití: 0:1. Diváci: 8010.
Slovinsko: Kristan - Kužnik, Kranjc, Robar, Gregorc, Tavželj, Pretnar, Dervarič, Kovačevič - D. Rodman, M. Rodman, Razingar - Jeglič, Tičar, Sabolič - Pance, Pajič, Šivic - Goličič, M. Hočevar, Hebar. Trenér: Matjaž Kopitar.
Německo: Endras - Krueger, Dietrich, Holzer, Braun, Lavallee, Hördler, Goc - Wolf, Hospelt, Rankel - Greilinger, Ullmann, Müller - Tripp, Schütz, Gogulla - Kreutzer, Barta, P. Reimer - Mauer. Trenér: Uwe Krupp.

Slovensko - Rusko 3:4 (1:2, 2:1, 0:1)
2. Šatan (Nagy, Jurčina), 31. Gáborík (Demitra), 33. Nagy (Majeský, Višňovský) - 1. Radulov (Kovalčuk, Tjutin), 19. Nikulin (Kovalčuk, Tjutin), 39. Nikulin (Kovalčuk), 44. Morozov (Aťušov, Kajgorodov). Rozhodčí: Lärking, Persson (oba Švéd.) - Carlson, Murchison (oba Kan.). Vyloučení: 7:4. Využití: 0:1. Diváci: 9314.
Slovensko: Halák - Jurčina, Baranka, Podhradský, Štrbák, Majeský, Graňák, Višňovský - Gáborík, Demitra, Marián Hossa - Zedník, Bartečko, Handzuš - Šatan, Stümpel, Nagy - Marcel Hossa, Surový, Radivojevič - Ružička. Trenér: Glen Hanlon.
Rusko: Nabokov (33. Barulin) - Nikulin, Bělov, Aťušov, Tjutin, Kalinin, Kornějev, Kulikov, Jemelin - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Radulov, Gorovikov, Kovalčuk - Arťuchin, Kajgorodov, Afinogenov - Kuljomin, Tarasenko. Trenér: Vjačeslav Bykov.