Praha - Čeští sledge hokejisté byli při své premiéře na paralympiádě ve Vancouveru pátí, na posledních dvou světových šampionátech skončili čtvrtí, takže si před březnovou paralympiádou v Soči nedávají jiný cíl než zisk medailí.
K tomu však musí předstihnout jednoho ze tří hlavních adeptů na medaile z Kanady, USA a Ruska.
"Vždycky nám chybí malinký krůček. S Kanadou a Amerikou odehrajeme nejlepší zápasy, ostatním dávají 6:0, my prohrajeme jen 1:3. To se teďka změní, makáme na tom," přiznal na pondělní tiskové konferenci jeden z hráčů Zdeněk Krupička.
Kanaďané měli formule, oni jen trabanty
Pomoci by jim k tomu mělo i nové vybavení, včetně nových saní, díky kterým budou na ledě mnohem rychlejší.
"V létě jsme na turnaji v Soči zjistili, že to naše za moc nestojí. Testovali jsme jiné sáňky a najednou jsme byli rychlejší a hbitější, lépe jsme manévrovali. Kanaďani si z nás totiž dělali srandu, že oni mají formule a my něco jako trabanty," smál se Krupička.
"Zároveň nás obdivovali, že i přesto dokážeme vyvinout rychlost a stíhat je po ledě," dodal.
Hráči už se také těší na perfektní zázemí, které na ně v Soči čeká. "Hokejové kabiny jsou prostorné, dá se jít do posilovny a na masáže, budeme mít sušárnu na dresy. Vše je udělané pro 'postižené' lidi, nemáme problém, že bychom se někam s vozíkem nevešli," říká Krupička, který se už podruhé těší na olympijskou atmosféru.
"Ve Vancouveru jsme ještě byli v podchodu a už nám nad hlavami burácely a dupaly davy lidí. Nevěděl jsem v tu chvíli, kde mám hledat srdce. Jestli mi náhodou neuteklo z těla."
Příprava je jiná než před Vancouverem
Hráči už za sebou mají velkou část přípravy. Ta prý tentokrát byla jiná než před poslední paralympiádou.
"Příprava před Vancouverem a před Soči je diametrálně odlišná, to se nedá porovnat. Už jsme absolvovali přípravný turnaj přímo v Soči, kde se utkala nejlepší čtyři družstva, poslední víkend proběhl mezinárodní turnaj u nás ve Zlíně. Další přípravné zápasy sehrajeme v únoru s Ruskem a Koreou opět u nás ve Zlíně," vypočítává Vladislav Hamrla, manažer sledge hokejového týmu ČR.
Jeho slova potvrdil obratem i Zdeněk Krupička, útočník Sparty i národního týmu, který se stejně úspěšně věnuje i florbalu. "Příprava už běží naplno, trénujeme spolu každý týden, měli jsme soustředění, přípravný turnaj. Každý na sobě navíc pracuje v posilovně."
Krupička patří do skupiny sledge hokejistů, kteří se stali tvářemi kampaně k paralympiádě v Soči, a kteří si nechali na tělo vytetovat svá alter-ega. Motto kampaně totiž zní.
"Jsme tím, čím se stáváme na ledě", a představuje sportovce jako válečníky, nebo divoké šelmy. "Připadám si tak. Říkají o mně, že jsem rychlý a dravý jako šelma," vysvětluje sparťanský útočník volbu pantera.
Zápasy bude vysílat Česká televize
Novinka čeká i diváky – ti totiž poprvé budou mít možnost sledovat zápasy národního týmu sledge hokejistů v přímých přenosech.
"Česká televize nabídne dosud největší objem vysílání z paralympijských her. Kromě tradičních denních přehledů budeme poprvé vysílat rovněž přímé přenosy ze slavnostního zahájení a ze všech zápasů českého týmu v turnaji ve sledge hokeji," doplňuje Jiří Ponikelský, výkonný ředitel ČT sport.
Kromě sledge hokejistů mají účast na paralympiádě jistou i dva lyžaři a snowboardista Tomáš Váverka. Ten se do Soči podívá hned při premiéře snowboardcrossu, dosud totiž na paralympiádách tento sport prostor neměl.
"Moc se do Soči těším, je to skvělá příležitost. Chci vzorně reprezentovat a přivézt dobrý výsledek," prohlásil Váverka. A co to je podle něj dobrý výsledek? „Dobrým výsledkem by byla nějaká medaile. A byl bych špatný sportovec, kdybych nechtěl usilovat o tu nejcennější,“ dodal s úsměvem.
Do Soči už se naopak nepodívá Anna Kulíšková, medailistka z Vancouveru. Úspěšná lyžařka kvůli práci a studiu v Kanadě svoji sportovní kariéru přerušila.