Senzace. Liberec jasně vyřadil mistrovskou Spartu

8. 3. 2008 20:10
Sparta - Liberec 3:5, Litvínov - Karlovy Vary 2:3
Liberec má důvod ke spokojenosti
Liberec má důvod ke spokojenosti | Foto: Ondřej Besperát

Praha/Litvínov - Hokejisté Liberce předvedli nevídaný kousek. Mistrovskou Spartu porazili v sobotu počtvrté za sebou a jasně postoupili do semifinále play off. Tomu se přiblížily i Karlovy Vary, které vyhrály v Litvínově.

Obhajoba? Spíše ostuda. Tak vypadala vyřazovací část z pohledu pražského týmu, jenž nestačil na třetí tým extraligy. Bílí Tygři zvítězili dvakrát doma a to samé zopakovali i na holešovickém ledě.

Sparta během šesti dnů nevymyslela způsob, kterým by překonala výbornou defenzivu Severočechů. Vstřelila jen šest branek, zatímco Liberec se prosadil sedmnáctkrát.

Čtěte o pátečních zápasech:
Liberec poslal Spartu na kolena, Černý spasil Litvínov

Nezměnilo se to ani v sobotním duelu, kdy svěřenci Františka Výborného hned na úvod inkasovali. V čase 00:42 se po trochu kuriózní akci prosadil hostující Čermák. V souboji jeden na jednoho trefil obránce Ptáčka, "narazil" si o něj puk a jeho druhá střela skončila v síti bezmocného brankáře Duby.

Domácí to nabudilo, začali bruslit lépe než v předchozích utkáních, ale jejich tlak dlouho nepřinášel gól, natož pořádnou šanci. Až v polovině první třetiny začali sparťané ohrožovat gólmana Pince, který čistý štít držel do šestnácté minuty.

Po nepřehledné situaci dotlačil Štrba kotouč za čáru a když vše posvětili rozhodčí, bylo vyrovnáno. Krátce nato mohl otočit skóre ex-liberecký Vaic, jenže tváří v tvář hostujícímu brankáři zklamal.

Ve druhé části se opakoval scénář z úvodního dějství. Tentokráte stačilo Bílým Tygrům jen 36 vteřin, aby se dostali do vedení. Jednalo se navíc o téměř totožnou akci, kdy Čermák objel Ptáčka a ránou z bekhendu vrátil Liberci vedení.

Sparta po půlhodině hry sice díky Tonovi srovnala, další slovo však měli hosté. Pletka a Pabiška jim zajistili na konci druhé třetiny dvougólové vedení, šance domácích byli v tu chvíli u bodu mrazu.

V 54. minutě vykřesal naději Jiří Vykoukal, když po skrumáži překonal Pince a snížil na 3:4. Ale drama už liberečtí hokejisté nedopustili, do prádné branky navíc skóroval Leoš Čermák, který se díky hattricku stal hvězdou večera.

Liberec jako první postoupil do semifinále play off, naopak pro trápící se Spartu letošní sezona skončila.

Karlovy Vary mají mečbol

Také hokejisté Karlových Varů vyhráli na ledě soupeře. Podařilo se jim zdolat Litvínov poměrem 3:2 a v příštím utkání budou mít šanci před vlastními fanoušky ukončit sérii. V tuto chvíli totiž vedou v sérii 3:1.

Sobotní výhře položili Západočeši základ v prvních dvou třetinách. Jako první se sice prosadil Litvínov, když Jenáček v sedmé minutě prostřelil Mensatora. Ale pak už hrála po dlouhou dobu jen Energie.

V polovině úvodní části se dostal k odraženému puku Pech a srovnal na 1:1. Těsně před koncem první dvacetiminutovky se ukázala v zářném světla opora Karlových Varů Marek Melenovský, jenž střelou mezi betony poslal hosty do vedení.

Energie dále ostřelovala gólmana Fraňka, ale ten dlouho držel naděje domácích. V čase 26:07 však vsítil svůj druhý gól Lukáš Pech a sám ještě netušil, že to bude branka vítězná.

Litvínov sice v 48. minutě snížil, ale na více se domácí nezmohli. Byly to zelenobílé barvy, které ve čtvrtém vzájemném zápase měly převahu. Severočeský tým bude muset rychle vymyslet, proč se zatím tolik neprosazuje a nefunguje útočná spolupráce Reichela s Jánským.

Sparta - Liberec 3:5 (1:1, 1:3, 1:1)
Branky a nahrávky: 16. Štrba (Vykoukal), 32. Ton z trest. střílení, 54. Vykoukal (Štrba) - 1. L. Čermák (J. Moravec), 21. L. Čermák (Pletka), 35. Pletka (J. Moravec), 40. Pabiška (Blatný), 60. L. Čermák (Jiruš).
Konečný stav série: 0:4.
Sparta: Duba (40. Štefl) - Ptáček, Jerofejevs, Jan Hanzlík, Cook, Černošek, Stehlík - Netík, P. Nedvěd, Sivek - Ton, Štrba, M. Hlinka - Melichárek, Langhammer, Vaic - Dragoun, Podlešák, Hromas.
Liberec: Pinc - J. Moravec, Jiruš, Hunkes, Krstev, Žabka, Kočí, Derner, Zíb - L. Čermák, Podkonický, Pletka - Klimenta, Plodek, Víšek - Pabiška, Kašpařík, S. Procházka - Bartovič, Blatný, Šachl.
Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Litvínov - Karlovy Vary 2:3 (1:2, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 7. Jenáček (Branda), 48. J. Černý (Tomas) - 10. Pech (V. Polák), 19. Melenovský (Mudroch), 27. Pech (Prošek)
Stav série: 1:3.
Litvínov: Franěk - L. Poživil, Šlégr, Punčochář, Hranáč, Vobořil, Skuhrovec, Švarný, Tůma - Jánský, Reichel, Lukeš - Kubinčák, Branda, Jenáček - Trávníček, Bahenský, Tomas - J. Černý, Rindoš, Bednařík.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Jiří Hanzlík, Mudroch, Řezníček, Němec, Duben, Grof, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Kraft, Skladaný - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - V. Polák, Pech, Hluchý.