Sekáč má 12 minut na to, aby zazářil. "Musím být pohotový"

ČTK ČTK
21. 10. 2014 11:59
Hokejový útočník Jiří Sekáč si užívá úspěšný začátek kariéry v zámořské NHL
Jiří Sekáč
Jiří Sekáč | Foto: ČTK

Montreal - Hokejový útočník Jiří Sekáč si užívá úspěšný začátek kariéry v zámořské NHL. Dvaadvacetiletý hráč se po odchodu ze Lva Praha prosadil do kádru Montrealu a už se dočkal i premiérové trefy v kanadsko-americké soutěži. Sekáč si však dobře uvědomuje, že se musí ještě zlepšit, pokud se chce v hlavním týmu udržet po celou sezonu.

"Jsem rád, že jsem se trefil hned v pátém zápase. Člověka to trošku uklidní," řekl Sekáč v rozhovoru ČTK (video Sekáčovy trefy zde). "Musím se ale dále prosazovat a být více prospěšný pro tým. Dostal jsem se už do více šancí a musím se naučit je proměňovat. Tady jich člověk moc za zápas nemá, a když se dostane k nějakému odraženému puku, tak by to mělo dopadnout. Musím být více pohotový," uvědomuje si kladenský odchovanec.

Promarněné šance hází za hlavu

Sekáč byl blízko gólové radosti již ve čtvrtém duelu na ledě Tampy Bay. Z dorážky zakončoval do odkryté branky, ale gólmana Bena Bishopa zastoupil obránce Anton Stralman, který skluzem skončil do střely a bruslí stihl puk před brankovou čárou odvrátit (video zde).

"Střílel jsem z nepříjemné pozice. Viděl jsem, že tam pokládal hokejku na puk a já jsem se snažil vyhnout (jeho) hokejce. Nečekal jsem, že by tam strčil nohu," vrátil se k momentu z pondělí minulého týdne. Na záznam celé situace se ale podíval jen jednou. "Chtěl jsme to vidět z jiného pohledu. Dále jsem se tím ale nechtěl zabývat. Neproměněné šance musím hodit za hlavu, myslet na to nikomu nepomůže," podotkl Sekáč.

První branky se tak dočkal v úvodním domácím zápase Montrealu, kanadský klub totiž do sezony vstoupil sérií čtyř utkání na kluzištích soupeřů. Zápas tak přímo na tribuně sledoval i otec a přítelkyně. "Bylo to neskutečné. První zápas a trefil jsem se... Navíc měl děda 70. narozeniny, takže se sešlo hodně věcí, za které jsem byl rád," přiznal.

Nehraje tolik jako v přípravě

Sekáč má za sebou vydařený kemp, hned na začátku "ostré" sezony ale poznal, že NHL bude náročnější. Je to trošku něco jiného než příprava. Všichni se snaží pomoct týmu k bodům a zároveň má každý svoji roli. Není to jako v přípravě, kdy každý dostával stejnou šanci. Proto jsem se předtím i trošičku více prosazoval. Teď je to těžší, když nehraju tolik. I tak ale dostávám dost prostoru na ledě, za což jsem rád," uvedl Sekáč.

V dosavadních šesti zápasech odehrál v průměru necelých 12 minut. "Byl jsem zvyklý trochu na něco jiného. Ve Lvu jsem hrál 17 minut za zápas a více. Teď hraju kolem 12, což není takové, jak bych si představoval. Jsem ale rád, že mám alespoň takový čas. Když už ho člověk má, tak se není na co vymlouvat. Na ledě je dost. Doufám, že ty minuty budou přibývat," přál si účastník letošního mistrovství světa.

Více soubojů nevadí

Postupně se vyrovnává i s trochu odlišným herním stylem, v NHL se totiž hraje kontaktnější hokej než v KHL. "Je pravda, že člověk si na to musí trochu zvyknout. Do těla se tady hraje více a je potřeba se tomu přizpůsobit. Na druhou stranu do těla se ale hraje dnes všude, i v KHL. Jen je tady o trošičku více soubojů," řekl Sekáč.

Přestože sezona NHL teprve začíná, český útočník už se v Montrealu zabydlel. Kanadské prostředí si byl obhlédnout ještě před podpisem smlouvy, poté zde absolvoval kemp nováčků, přípravný kemp s hráči, kteří mají stejného agenta a nakonec i závěrečnou přípravu Canadiens. "Už vím, kde co je. Pořád to ale není jako v Praze. Tak ze 70 procent, když něco potřebuju, tak vím kam jít. Večeře nebo nákupy jsou v pohodě," uvedl Sekáč, jenž si ve městě pronajal řadový dům.

Jeho velkou výhodou je, že se bez problémů domluví. Jako junior totiž v Americe dva roky působil. "Angličtina je velká výhoda. Člověku to vše o 50 procent usnadní. Nemusí se trápit tím, že nerozumí. Nemusím otravovat Plekyho (Tomáše Plekance) co pět minut. Neklapalo by to tak, jak to šlape teď," dodal Sekáč.

 

Právě se děje

Další zprávy