Rodičů, po kterých chtěl Růžička peníze, je víc. Promluvili

Adam Sušovský Adam Sušovský
Aktualizováno 9. 6. 2015 11:24
Za 150 tisíc korun přestup do Mostu, za 100 do Šumperku. Radiožurnál dnes zveřejnil svědectví rodičů, od kterých chtěl Vladimír Růžička také peníze za to, aby jejich syn dostal šanci.
Vladimír Růžička čelí obvinění od dalších rodičů, kteří mu údajně měli zaplatit peníze za šanci v seniorském hokeji.
Vladimír Růžička čelí obvinění od dalších rodičů, kteří mu údajně měli zaplatit peníze za šanci v seniorském hokeji. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Za 150 tisíc korun šance hrát hokej v Mostě, za 100 tisíc korun můžete působit v Šumperku nebo Brně. A když máte smůlu, tak vás pokračování kariéry potomka přijde i na 300 000.

Na trenéra hokejové reprezentace Vladimíra Růžičku (a jeho známého Jiřího Moučka) se řinou z úst rodičů mladých hokejistů další korupční obvinění spadající do doby, kdy ještě šéfoval hokejové Slavii. 

Velkou investigativní reportáž mapující jejich příběhy v úterý dopoledne odvysílal Český rozhlas Radiožurnál (poslechnout si ji můžete zde).

Vyprávění rodičů naznačuje, že Miroslav Palaščák, který se proslavil videem, na němž se reprezentačního trenéra snaží usvědčit z korupce, nemusel být jediným rodičem, jenž ve Slavii údajně musel platit.

Palaščák nebyl jediný?

Ve dvou případech údajně stejně jako v tom Palaščákově sehrál hlavní roli Růžičkův kamarád a prostředník Jiří Mouček, který ve Slavii všechny rodiče o peníze žádal a nabízel jim za to, že společně s Růžičkou zařídí, aby dostali šanci.

Jedním z nich byl i otec Josef Ptáčník, který se v reportáži Radiožurnálu nebál vystoupit pod celým svým jménem.

"Pan Mouček za mnou přišel, že můj syn by mohl dostat místo v Mostě, že by mu to místo zařídil, když dám 150 tisíc,“ prohlásil Ptáčník v dnešním vysílání Radiožurnálu.

"Můžu říct, že v Mostě na něj opravdu čekali, měl to zařízené, věděli o něm. Vyfasoval výstroj, odehrál přátelák, dal gól, dařilo se mu,“ líčí otec mladého hokejisty. Tolik peněz údajně nakonec sehnat ale nedokázal, a tak musel jeho syn s hokejem skončit, protože o něj Slavia i Most ztratily zájem. Dnes se živí jako hlídač v obchodním domě, protože vedle hokeje údajně nic jiného neumí. 

Pikantní na tom je zejména to, že v Mostě měl dostat za úplatu šanci i syn Miroslava Palaščáka, který se záznamem na skryté kameře snažil Růžičku z korupčního jednání usvědčit před mistrovstvím světa. Palaščák přes Moučka Růžičkovi zaplatil dvakrát 250 tisíc korun, i jeho syn ale později s hokejem skončil. Případem se už zabývá policie.

100 tisíc za sezonu v Šumperku

Svědectví podal také pan Jan, který se však bál říct celé své jméno, protože věří, že se jeho syn k hokeji ještě někdy vrátí. I jeho Mouček údajně oslovil.

"Stalo se to v době, kdy syn přestupoval do seniorské kategorie. Bylo mi nabídnuto Moučkem, že zařídí jeho přestup nebo angažmá v Šumperku. Za 100 tisíc korun na sezonu. K tomu nedošlo, protože jsem to odmítl," řekl pan Jan. 

"Mouček mi mechanismus, jak to udělá, nevysvětloval. Ale předpokládal jsem, že se zná s někým z klubu, co to zařídí. V dnešní době už vím o rodičích, kteří mají stejnou zkušenost taky," řekl Jan.

300 000 jako dar Růžičkovi?

Další dva rodiče, konkrétně ženy, které vystoupily pod jmény Jana a Jarmila, měly platit přímo Růžičkovi. Opět jen za to, že jejich syn dostane šanci zahrát si v prvoligovém týmu a případně i nakouknout do extraligy.

"Růžička mi do telefonu řekl o peníze. Bylo to 100 000," vypráví paní Jarmila. "Za to by zařídil, že by si to syn mohl v Brně zkusit."

Nejednalo se přitom ani o půjčku, ani o sponzorský dar, jak vysvětloval Růžička kauzu Palaščák. "Bylo to pro něj do kapsy," potvrzuje  paní Jarmila, jež nakonec částku nezaplatila.

Velmi podobný je i příběh paní Jany, která dokonce měla Růžičkovi poslat 300 000 korun. Za to by dostal syn smlouvu a šanci si zahrát první ligu. Také Jana nezaplatila a její syn nakonec raději odešel hrát hokej do zámoří.

Mouček, blízký kamarád Růžičky

Mouček se podle svědectví lidí ve Slavii kolem Vladimíra Růžičky pohyboval dlouhodobě, vystupoval jako jeho blízký kamarád, který hokejem žil a v Edenu pravidelně sledoval tréninky. Ve Slavii chvíli pomáhal trénovat brankáře, mandát k tomu, aby za klub vystupoval oficiálně, ale od vedení klubu údajně nikdy nedostal. 

"Pana Moučka registruji jako známého a kamaráda Ládi Růžičky. Když jsem se stal akcionářem Slavie, tak se v Edenu pohyboval poměrně často. Vnímal jsem ho jako jeho kamaráda," prohlásil současný majitel Slavie Vladimír Pitter a vyloučil, že by Mouček pro Slavii měl jakkoliv pracovat. 

Sám Mouček své aktivity pro Český rozhlas odmítl komentovat na doporučení svých právníků, mimo záznam všechna obvinění odmítl. Vladimír Růžička s redaktorem Radiožurnálu odmítl komunikovat úplně.

 

Právě se děje

Další zprávy