Problém hokeje? Odchody mladých, říká Hadamczik

Ondřej Roubínek
4. 7. 2007 0:00
Kdo bude za pět let hrát hokejovou extraligu?
Alois Hadamczik.
Alois Hadamczik. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - "Pokud neudržíme mladé doma, kdo bude za pět let hrát extraligu?" ptá se trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik, když upozorňuje na největší bolest českého hokeje.

"Když tak malá země jako Česko ročně ztratí zhruba sto hráčů, kteří mohli hrát v extralize, tak to musí být někde znát," říká v rozhovoru s Aktuálně.cz Hadamczik. "Kvalita prostě klesá," tvrdí čerstvě pětapadesátiletý kouč.

Podle reprezentačního trenéra nejsou až takovým problémem odchody hotových hráčů, jako jsou třeba Jaroslav Hlinka nebo Jan Hlaváč. Těm je to potřeba přát.

Foto: Aktuálně.cz
Hadamczik: Rezignací nezahodím celou práci
První část exkluzivního rozhovoru s reprezentačním trenérem.
Jak se trenér vypořádal s kritikou Romana Čechmánka? Uvažoval po MS o rezignaci? Je český hokej v krizi?

"Dobrý hokejista má vlastně svoji firmu. Vydělává po určité období aktivního věku a zabezpečuje svůj další život," uvažuje Hadamczik.

"Pokud mu někdo nabídne plat jeden, dva, tři, pět milionů dolarů a nejlepší soutěž na světě, tak ten hokejista samozřejmě odejde, to je přirozené," pokračuje kouč. Nejzávažnější bolest českého hokeje je tak podle něho v tom, že do zámoří po desítkách odcházejí ještě "nedobudovaní" hráči.

Uspěchané odchody

"Různí lidé různým způsobem tak pobláznili mladé kluky, že ve věku od 15 do 20 let houfně odcházejí do zámoří. Tam vidím chybu. Zaprvé to ničí český hokej a zadruhé, rodiče tím ubližují vlastním dětem," míní Hadamczik.

Alois Hadamczik na lavičce české reprezentace.
Alois Hadamczik na lavičce české reprezentace. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Já tvrdím, že český a vůbec evropský hokej je dán chytrostí, dobrou přihrávkou atd. A předčí to, co mají v genech třeba Kanaďané - houževnatost a obrovskou cílevědomost," přemítá kouč.

Jenže velká většina talentovaných hokejistů odchází v osmnácti, devatenácti letech do zámoří, výjimkou nejsou ani patnácti-, šestnáctiletí.

"My to uspěcháme, oni z těch našich hráčů dělají Kanaďany, vezmou si je prakticky zadarmo a navíc pak zjistíme, že úmrtnost kluků, kteří odejdou, je 90 až 95 procent. Naprostá většina se jich prostě nechytne. To je strašné," popisuje Alois Hadamczik nepříznivý koloběh.

Umím anglicky a viděl jsem Ameriku

"Když se podíváte, kolik mladých jsme v poslední době vychovali v tak malé zemi, tak jich je stále dost. Jenže koukněte se dneska na fotku těch, kteří v osmnáctce nebo ve dvacítce uhráli medaili. Podívejte se, kolik jich už ani nehraje hokej," upozorňuje Hadamczik.

"My tu nemáme hráče, kteří by mohli hrát dobře extraligu. A oni venku tři roky stagnují, vrátí se, někteří se chytnou, ale dalších padesát procent jich skončí. Alibistická odpověď je 'Ale umím anglicky a viděl jsem Ameriku'. To není správné," rozčiluje se reprezentační kouč.

"Kdyby počkali tady a dva roky se dobudovali, ať už přes národní tým nebo přes extraligu, tak by byli psychicky odolnější. Pak by mohli jít ven," nastiňuje kouč cestu, jak ven z problémů.

Česká extraliga by nepřicházela o talentované hokejisty hned v zárodku a hráč, který se stal oporou extraligového týmu, by měl v NHL daleko větší šanci prorazit.

Pobláznění rodiče

Alois Hadamczik tvrdí, že velká vina leží na rodičích, kteří se nechají snadno pobláznit vidinou NHL.

"Rodiče, kteří z lásky přivedli kluka na hokej, by měli mít trpělivost a říct já si přeji, aby ten kluk jednou hrál dobře za muže. A ne přednostně odcházet do zámoří, kde mu někdo slibuje dolary. To je totální blbost," říká bývalý trenér Třince, Vítkovic a Sparty a varuje, že ne každý mladý hráč psychicky zvládne být sám v cizí zemi. Navíc rodiče absolutně přijdou o kontrolu, co jejich dítě dělá.

"To když sečtete, tak se v tom týmu nechytne. A není to ani v tom hráči, že by na to neměl. Prostě ho to zbrzdí," vysvětluje Hadamczik.

Havlát ukázal, že to jde

Jak by takové dobudování mladého talentu v české lize mělo vypadat, ukazuje reprezentační trenér na příkladu Martina Havláta. Toho přivedl do Třince, když mu bylo sedmnáct, a nechal ho hrát v A-týmu.

"Další rok pak striktně prohlásil, že chce do juniorské zámořské soutěže. Bojoval jsem s jeho agentem, přemlouval jsem i Jardu Jágra, aby mi pomohl a Martin zůstal v Třinci," vzpomíná Hadamczik. Velkou oporou mu prý byl i Havlátův otec, který měl jako bývalý trenér na synův odchod podobný názor.

Martin Havlát dokázal, že se vyplatí dozrát v české extralize.
Martin Havlát dokázal, že se vyplatí dozrát v české extralize. | Foto: Reuters

"Nakonec jsme Martina přemluvili, aby zůstal ještě rok v Třinci v mužích. Já jsem mu řekl, že patří do prvních třech pětek a že vím, že ho budu stavět," vypráví trenér.

V následující sezoně 1999/2000 pak  Martin Havlát získal titul juniorského i seniorského mistra světa, v Třinci si připsal 42 bodů za 13 gólů a 29 asistencí, a pak odešel do zámoří - teprve tehdy, kdy měl všechny předpoklady uspět.

A vyplatilo se mu to hned v prvním roce v NHL odehrál v prvním týmu Ottawy Senators 73 zápasů, ve kterých dal 19 branek a přidal 23 asistencí.

Kdo zaplatí za výchovu?

Jak ale docílit toho, aby si mladí hráči uvědomili, že brzký odchod do zámoří jim může spíš uškodit? Vedle přemlouvání a dobré práce v klubech, které by talentovaným hráčům měly vytvořit ještě lepší podmínky, navrhuje Alois Hadamczik zavázat smluvně i rodiče.

Podle Hadamczika rodiče zdaleka nezaplatí celou výchovu mladého hokejisty v klubu. "Náklady na toho kluka jsou daleko vyšší, než zaplatí na příspěvcích," tvrdí kouč.

"Samozřejmě, rodiče na to nemají, aby to všechno platili, to je v pořádku. Ale když něco někomu dávám, tak od něho i něco žádám," uvažuje Alois Hadamczik.

Michal Frolík (vlevo) slaví gól týmového kolegy Vladimíra Sobotky v dresu dvacítky. Oba už jsou za mořem...
Michal Frolík (vlevo) slaví gól týmového kolegy Vladimíra Sobotky v dresu dvacítky. Oba už jsou za mořem... | Foto: Reuters

Když odchází sedmnáctiletý hráč do zámoří, klub z jeho výchovy, kterou platil, prakticky nic nemá. Pokud by však zůstal další tři roky a prosadil se do prvního týmu, svými výkony by už svoji výchovu "splácel".

"Tak se vám rodiče pod nějakou smluvní sankcí za tu výchovu zavážou, že do určitého věku toho kluka neodvedou," shrnuje svoji vizi Hadamczik.

"V ten moment by si to možná spousta rodičů z ekonomických důvodů rozmyslelo. Naopak by se ukázalo, že ta cesta je správná," věří severomoravský patriot.

Kdo zůstane v extralize?

Pokud se nepodaří nastolený trend exodu mladých hráčů zastavit, bude podle Hadamczika kvalita české nejvyšší hokejové soutěže nadále klesat. "Když nám budou odcházet mladí kluci, tak bude hrát extraligu za pět let?" ptá se kouč.

"Už dneska jsou bombastické přestupy hráčů, kterým je 40 let," upozorňuje reprezentační trenér. "Já proti nim nic nemám. Zaplaťpánbůh, že tu jsou, mají skvělý přístup k hokeji Ale kdyby tady byli ti mladí, co odcházejí předčasně ven, tak by museli tyto hráče vytlačit," míní Hadamczik.

"Buď udržíme mládež doma a budeme extraligu doplňovat, nebo nám budou zákonitě hráči stárnout a zároveň nebudou dorůstat mladí. Tak prostě nejde udržet kvalitu soutěže," konstatuje zkušený trenér.

"Ono se snadno řekne Hadamczik v Euro Hockey Tour tolikrát a tolikrát prohrál. Ale jaká je liga dneska, jaká byla před pěti a jaká před deseti lety?" znovu upozorňuje kouč na upadající úroveň extraligy.

Extraliga v deseti?

"V lize dominovali hráči jako Patera, Procházka nebo Dopita, a ti byli konkurenceschopní i s hráči z NHL," říká Hadamczik. "Řekněte mi dneska, když ještě odešel Jarda Hlinka, kdo bude oporou národního týmu z české extraligy?" ptá se.

Jaroslav Hlinka slaví mistrovský titul se Spartou. Příští sezonu zkusí štěstí v NHL. Nahradí ho někdo?
Jaroslav Hlinka slaví mistrovský titul se Spartou. Příští sezonu zkusí štěstí v NHL. Nahradí ho někdo? | Foto: Ondřej Besperát

Podle Hadamczika by bylo cestou ke zkvalitnění české nejvyšší soutěže její zúžení. "Pokud přesunete čtyři týmy z extraligy do první ligy, tak už bude kvalita hráčů samozřejmě jiná," myslí si trenér, že extraliga i první liga by měly mít jen deset účastníků.

Jenže něčeho takového se asi hned tak nedočká. "Těžko se to někdy stane. Všichni naopak říkají, my chceme hokej ve více městech, chceme širší zázemí Ale jde to na úkor kvality," tvrdí Alois Hadamczik.

"Kdybyste vyhlásil, že spadnou čtyři týmy, tak se najednou ocitne deset nebo dvanáct manažerů v nebezpečí, že jejich tým spadne. Kdo vám pro to zvedne ruku?" uvědomuje si realitu pětapadesátiletý kouč.

Dát mladým šanci? Nejsou tu

V souvislosti s odchodem talentovaných hokejistů do zámoří se mluví o tom, jestli dostávají odpovídající prostor v extralize. "Musím spoustu manažerů bránit," řekl Aktuálně.cz Hadamczik.

"Dneska se spoustě mladých kluků nabízí možnost hrát tady, ale stejně je někdo tak zblbne, že odejdou," konstatuje smutně trenér.

Sám by prý také rád sáhl po mladších ročnících a dal jim šanci v reprezentačním celku. "Já bych teď proti Německu rád postavil pět kluků z dvacítek. Já bych dal do branky Pöpprleho, Schwarze, aby si to vyzkoušeli. Jenže jsou venku na farmách a prostě to nejde udělat," pokračuje kouč.

"Vezměme třeba Petra Vránu, Poláka, Kaluse, Petružálka, Kašpara" vypočítává Hadamczik hráče, kteří odešli předčasně do zámoří.

"Kdyby ti kluci byli v Česku a hráli extraligu, tak by měli nárok dostávat šanci na Euro Hockey Tour. Pomalu by mohli být lepší a lepší a stávali by se vůdčími osobnostmi svých týmů," tvrdí trenér české reprezentace.

"Jenže když z těch mladých zůstane druhá třetí kategorie, tak je budete do národního týmu dostávat těžko," uzavírá debatu Alois Hadamczik.

 

Právě se děje

Další zprávy