Překvapení v Rusku: Jágr dal gól a Omsk vyřadil Ufu

Václav Rojík, Red Spo, ČTK
5. 3. 2009 20:22
Omsk - Ufa 4:1

Moskva - Hokejisté Omsku překvapivě postoupili přes vítěze základní části Ufu do čtvrtfinále Kontinentální ligy.

Avangard čtvrteční čtvrtý osmifinálový duel i díky gólu české hvězdy Jaromíra Jágra vyhrál 4:1 a v sérii zvítězil 3:1 na zápasy.

Ačkoli Omsk postoupil do play off jako poslední - šestnáctý - a v základní části nasbíral o 51 bodů méně než Ufa, s loňským ruským mistrem prohrál jen jedno utkání.

Na úvodní porážku v prodloužení odpověděl ještě na ledě týmu Salavat Julajev vítězstvím po nájezdech, které zařídil dvěma proměněnými pokusy Jakub Klepiš. Bývalý slávistický útočník byl hrdinou i středečního třetího duelu, který rozhodl střelou v prodloužení.

Jágr s Klepišem opět zářili. Omsk podruhé porazil Ufu
Klepiš rozhodl o vítězství Omsku v Ufě na nájezdy

Ve čtvrtém zápasu už k dramatu nedošlo a poprvé v sérii se rozhodlo v normální hrací době. Omsk, v jehož brance opět dostal před Adamem Svobodou přednost Alexandr Fomičev, vyhrál i díky dvěma trefám Vlasenkova během 38 sekund první třetinu 3:1. Jágr pak přidal na začátku třetí části pojistku střelou zblízka pod horní tyčku Jerjomenkovy branky a zaznamenal druhý gól v play off.

Avangard se postupem přes favorizovaného soupeře postaral o dosavadní největší překvapení prvního ročníku bojů o Gagarinův pohár a ukončil sezonu i českým hokejistům Miroslavu Blaťákovi, Michalu Mikeskovi, Leoši Čermákovi a Petru Vampolovi z Ufy.

Omsk - Ufa 4:1 (za domácí Jágr 1+0), konečný stav série 3:1

Nižněkamask - Jaroslavl 1:2 (za hosty Irgl 1+1, Vašíček 1+0), konečný stav série 1:3

3. zápasy osmifinále:
Astana - Kazaň 1:2
po sam. nájezdech, konečný stav série 0:3

Togliatti - CSKA Moskva 3:2, stav série: 2:1

Nižnij Novgorod - Magnitogorsk 3:6 (za hosty Marek 2+0, Kudrna 1+1, Rolinek 0+1), konečný stav série 0:3

Spartak Moskva - Petrohrad 3:2, konečný stav série 3:0.