Pokrok v NHL? Jednalo se z očí do očí. Snaží se prý všichni

Adam Sušovský Adam Sušovský
5. 12. 2012 9:27
V zámoří se rozeběhla další kola jednání o nové kolektivní smlouvě. Hokejisté tentokrát jednají s majiteli klubů přímo bez účasti svých prostředníků.
Osmnáct hráčů a šest majitelů klubů se snaží v New Yorku v přímém jednání zachránit zbytek sezony NHL.
Osmnáct hráčů a šest majitelů klubů se snaží v New Yorku v přímém jednání zachránit zbytek sezony NHL. | Foto: Reuters

New York - V zámoří se dnes v noci rozeběhla další jednání o nové kolektivní smlouvě. Tentokrát ale bez přímé účasti vůdce NHL Garyho Bettmana a lídra hráčských odborů Donalda Fehra, kvůli kterým je liga ve výluce od 15. září.

Zbytek sezony se v New Yorku snaží zachránit celkem osmnáct hokejistů a šest majitelů klubů, kteří společně zasedli k jednomu stolu.

"Vedli jsme dobrý dialog. V některých ohledech bych dokonce řekl, že to byl nejlepší den, který jsme zatím během jednání měli," řekl po několikahodinové schůzce Fehr.

Ustupují prý obě strany

Na optimistická slova Fehra navázal v médiích i zástupce klubů Bill Daly: "Dnes budou jednání pokračovat. "Oceňuji úsilí hráčů. Všichni se snaží a chtějí dospět k dohodě, to je působivé," řekl.

Podle zdrojů zámořských médií přišly s ústupky od svých požadavků obě strany.

Zda Sidney Crosby, Martin St. Louis, Manny Malhotra, nebo třeba Shawn Horcoff dokáží přímo v New Yorku dosáhnout svých podmínek, může ukázat dnešek, kdy budou jednání pokračovat.

Situací může zamíchat schůze Rady guvernérů

Hráči u stolu sedí tváří v tvář majitelům Bostonu, Pittsburghu, Calgary, Toronta, Winnipegu a Tampy. Ti všichni chtějí okamžitě snížit podíl hráčů na ziscích soutěže, které loni činily 3,3 miliardy dolarů, z 57 procent na 50. To je jádrem sporu už od léta, NHL kvůli tomu přišla o třetinu sezony.

Po dnešním jednání následuje schůze Rady guvernérů soutěže, kde podle očekávání majitelé bohatých klubů zvýší tlak na vedení ligy, což by mohlo situaci při vyjednávání úplně obrátit.

"Doufám, že se co nejdříve dohodneme. Jsem přesvědčený, že v prosinci hrát nestihneme. Snad se začne 1. ledna," řekl minulý týden serveru Aktuálně.cz útočník Caroliny Jiří Tlustý.

 

Právě se děje

Další zprávy