Bříza je druhým mužem světového hokeje, šéfem IIHF se stal Francouz Tardif

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 9. 2021 12:57
Petr Bříza byl zvolen prvním místopředsedou Mezinárodní hokejové federace. Na kongresu v Petrohradu porazil Dána Henrika Bacha Nielsena a Kanaďana Boba Nicholsona.
Petr Bříza.
Petr Bříza. | Foto: Milan Kammermayer

Funkci místopředsedy zastává bývalý reprezentační brankář Bříza i v českém hokejovém svazu. V IIHF byl dosud členem rady a nyní naváže na Miroslava Šubrta, dosud nejvýše postaveného českého funkcionáře ve světovém hokeji. Ten byl viceprezidentem IIHF v letech 1969 až 2003.

"Blahopřeji mu, jeho zvolení senior viceprezidentem je ohromný úspěch, dosáhl historicky nejvyššího zastoupení našeho hokeje v IIHF. Považuji to nejen za uznání jeho osobních kvalit, ale i za doklad postavení českého hokeje na mezinárodní scéně. Nemáme mnoho sportů, které se podobně vysokým zastoupením mohou pochlubit," uvedl předseda českého svazu Tomáš Král v tiskové zprávě.

Ocenil také odcházejícího Fasela. "I díky jeho diplomatickým schopnostem začali na olympiádu jezdit hokejisté NHL a český hokej mohl v roce 1998 v Naganu dosáhnout největšího úspěchu v historii," konstatoval Král.

Ve druhém kole Bříza obdržel 70 hlasů, zatímco Nicholson jen 33. Kanadský funkcionář následně obhájil post místopředsedy za Ameriku.

Novým šéfem světového hokeje se stal Francouz Luc Tardif. Osmašedesátiletý kanadský rodák vystřídá Švýcara Reného Fasela, který funkci zastával 27 let.

Bříza se stejně jako Nielsen neúspěšně ucházel o funkci předsedy IIHF. Ve volbách na kongresu IIHF v Petrohradě vypadl hned v prvním kole, v němž získal jen osm ze 103 hlasů.

Po Břízovi byli postupně vyřazeni Nielsen a Bělorus Sergej Gončarov. Tardif v závěrečném kole volby díky 67 hlasům jasně porazil Němce Franze Reindla, který jich získal 39.

"Mám jen své odhodlání, šílenou vášeň pro tenhle sport, smysl pro týmovou práci, respekt k lidem a upřímnost, kterou mohu nabídnout. Věřte mi, že udělám vše pro to, abych naplnil vaše očekávání," uvedl po svém zvolení Tardif, který stojí od roku 2006 v čele francouzského hokeje. Od roku 2012 byl členem Rady IIHF, kde zastával funkci pokladníka.

"Jsem připraven náš sport propagovat, chránit ho, připravit na budoucnost a hlavně jej důstojně reprezentovat. Líbí se mi věta: Sám jdeš rychleji, ale společně jdeš dál. Rozvoj našeho sportu je tím hlavním cílem, kterého plánujeme dosáhnout," prohlásil nový hokejový šéf.

S hokejem začal Tardif v rodné Kanadě, ale většinu hráčské kariéry strávil v Evropě. Nastupoval v nizozemské, belgické a francouzské lize, kde v roce 1990 slavil s Rouen mistrovský titul.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy