Bizarní program kandidáta na šéfa IIHF. Na olympiádě chce smíšený hokej i 3x3

jzp jzp
16. 9. 2021 6:31
Dán Henrik Bach-Nielsen, který proti Petru Břízovi a spol. kandiduje na šéfa IIHF, by na olympijských hrách rád viděl více hokejových disciplín.
Uvidíme někdy na olympiádě hokejové dovednostní soutěže?
Uvidíme někdy na olympiádě hokejové dovednostní soutěže? | Foto: Reuters

Zatímco fenomenální plavec Michael Phelps ukořistil na jediné olympiádě hned osm zlatých medailí, hokejista může získat maximálně jednu. Nikdo přitom nemá nic jistého. Ani Kanada.

"Ostatní mezinárodní federace vytvořily pro olympiádu více disciplín, stále něco inovují. V hokeji ale máme dlouhé roky jen turnaj mužů a žen. Zlatá medaile z tohoto sportu je tak jednou z nejhůř dostupných cen. Navíc o ni soutěží jen dvanáct nejlepších týmů," prohlásil Bach-Nielsen pro server insidethegames.biz.

"Navrhuji, abychom přinesli nové nápady a inspirovali se příkladem jiných federací, pokud jde o zvýšení počtu disciplín. Na to bych se chtěl zaměřit," dodal.

Momentálně šéfuje dánskému hokeji, ale brzy by mohl mít podstatně větší vliv. Kandiduje totiž na post prezidenta IIHF. Soupeří s Bělorusem Sergejem Gončarovem, Němcem Franzem Reindlem, Francouzem Lucem Tardifem a Čechem Petrem Břízou.

O tom, kdo nahradí po 27 letech odcházejícího Reného Fasela, se rozhodne už 25. září na pololetním kongresu v Petrohradu. Favoritem je Reindl.

Největší mediální pozornost teď ale strhává Bach-Nielsen, který chce revoluci v olympijském hokeji.

"Pokud bychom našli řešení s více disciplínami, myslím, že mnohé hokejové země by si mohly splnit sen o účasti pod pěti kruhy," řekl. Navrch prozradil, jak by si revoluci představoval: "Mohlo by se hrát tři na tři, ve smíšených týmech, v úvahu připadají také dovednostní soutěže."

"Na olympiádě už je například plážový volejbal nebo basketbal tři na tři. V Tokiu se objevilo sportovní lezení. Proto si myslím, že i hokej se může v rámci olympijského hnutí vyvíjet," dodal Bach-Nielsen.

Nové disciplíny by českým hokejistům mohly pomoct k olympijské medaili. Tu poslední získali před 15 lety v italském Turíně, kde brali bronz. Na zlato dosáhli jen v Naganu 1998.

V dovednostních soutěžích by Česko mohlo spoléhat na střelce Davida Pastrňáka nebo rychlého bruslaře Martina Nečase. Turnaj tři na tři by byl nevyzpytatelný. Zřejmě nejzvláštněji zní smíšené týmy žen a mužů. Pokud by ale navzdory všem nástrahám přece jen vznikly, daly by výhodu Kanadě a Spojeným státům, hegemonům ženského hokeje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem, nezákonného obsahu a dezinformací

Evropský parlament schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím. Europoslanci přijali pravidla označovaná jako akt o digitálních službách a digitálních trzích, kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a reaguje na rychlý vývoj komunikace a obchodování na síti.

Podle aktu  o digitálních službách budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Akt o digitálních trzích zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty jsou vyšší a mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

Další zprávy