Parádní show. Češi zdrtili zdeptané Slováky osmi góly

2. 5. 2009 18:29
Česko - Slovensko 8:0 (4:0, 4:0, 0:0)
Jaromír Jágr oslavuje svou branku do sítě Slovenska
Jaromír Jágr oslavuje svou branku do sítě Slovenska | Foto: Sport

Kloten - Tak takovýto koncert čekal málokdo. Čeští hokejisté zničili v sobotním „federálním derby" na mistrovství světa Slovensko jednoznačně 8:0 a ve velkém stylu si zajistili postup do čtvrtfinále.

Ostře sledované utkání bylo víceméně rozhodnuto už po první třetině, kdy si svěřenci Vladimíra Růžičky vypracovali po aktivní hře už čtyřbrankové vedení.

Dvěma góly se v důležitém střetnutí blýskli i útočníci Jaromír Jágr nebo Roman Červenka.

Česká reprezentace se musela od úvodních minut obejít bez kanonýra Jana Marka. Ten si před zápasem poranil koleno a ve třetí řadě ho musel nahradit Jaroslav Hlinka.

To soupeř řešil do poslední chvíle pozici gólmana. Trenér Filc se rozhodl dát od úvodních minut šanci Jánu Lašákovi.

Pardubický brankář měl velice ostrý start do utkání, kdy ho už ve čtvrté minutě prověřil Josef Vašíček. Blízko úvodní branky byl vzápětí i Miroslav Blaťák, jenže jeho tvrdá rána se odrazila od břevna.

Jágr otevřel zápas dvěma góly

Slovensko naprosto nestíhalo. Po další ztrátě ve středním pásmu se řítili do přečíslení Kotalík s Hlinkou, ovšem ani jejich spolupráce v síti neskončila.

A v pokračujícím českém náporu neuspěl ani Roman Červenka. Ten trefil pro změnu tyč.

Branková radost nakonec mohla propuknout až v sedmé minutě a šťastným střelcem se stal Jaromír Jágr.

Přečtěte sí také: Rozhodnuto: Eliáš zasáhne i do utkání se Slovenskem

Obránci soupeře si sice stěžovali, že si kanonýr Omsku pomohl při sklepnutí kotouče před Lašákem vysokou holí, ale hlavní arbitr po konzultaci s videorozhodčím úvodní trefu uznal.

Češi navíc po vstřelené brance nepolevili a v další šanci se po odrazu kotouče od mantinelu objevil Olesz. Toho však pohotově vychytal Lašák a následný Němcův pokus odrazila již potřetí v zápase branková konstrukce.

Neustávající převahu pak korunoval v desáté minutě dalším gólem Jaromír Jágr, který využil Čajánkovo uvolnění a propasíroval puk až do sítě - 2:0.

Nepomohl ani oddechový čas

Slováci v první části nevěděli kam dřív skočit a kupili stále více chyb. Po zaváhání Mikuše ujížděl do sóla Vašíček, ale Lašák ještě chvíli držel naděje svého týmu nad vodou.

Nakonec to však nebylo nic platné, neboť při další dvojnásobné početní převaze zvýšil tvrdou ranou na 3:0 Miroslav Blaťák.

Zatímco Lašák byl v permanenci, Martin Prusek se na druhé straně spíše nudil. Trenér Ján Filc si proto okamžitě vzal oddechový čas.

Jenže ani to jeho týmu nepomohlo. Čtyři minuty před koncem úvodní části na sebe navázal Klepiš dva obránce, Vašíček našel před brankou úplně volného Červenku, a ten vsítil už čtvrtou branku.

České galapředstavení pokračovalo i ve druhé třetině. To ještě více umocnil v šestadvacáté minutě Jaroslav Hlinka, jenž prokličkoval mezi čtyřmi hráči a naservíroval Kotalíkovi další gól.

Utkání nedochytali oba gólmani

Počet střel 27:3 v tuto chvíli ukázal neuvěřitelnou převahu českého týmu.

Slováci byli absolutně zlomení a utkání se změnilo v exhibici. V polovině hry zvyšoval na 6:0 druhou brankou Roman Červenka a když zdeptanou obranu pokořil i Milan Michálek, rozjel se naštvaný Lašák směrem ke střídačce a nechal utkání dochytat Jaroslava Haláka.

Více také: Eliáš: Hrát za reprezentaci je čest. MS je motivací

Zápas však na druhé straně nedokončil ani Martin Prusek, jehož z neznámých důvodů nahradil od pětatřicáté minuty Jakub Štěpánek.

Pobavení čeští fanoušci v tu chvíli skandovali: „Ještě jeden".

A svěřenci Vladimíra Růžičky jim do druhé přestávky s přídavkem vyhověli. Gólově naprázdno nezůstala ani další posila z NHL Patrik Eliáš - 8:0.

Závěrečné dějství se už nakonec neslo v oboustranně opatrném duchu. Slováci se snažili alespoň o dosažení čestného úspěchu. Nejblíže byli deset minut před koncem, ale Nagy orazítkoval jen břevno.