Slovenští hokejisté mají na regeneraci 17 hodin
Slováci se připravují na klíčové střetnutí
Slováci se připravují na klíčové střetnutí | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Kloten - Nebude to jen tradiční federální derby. Ve hře jsou tři body, které toho druhého výrazně přiblíží účasti ve čtvrtfinále.

Řeč je o sobotním utkání osmifinálové skupiny hokejového mistrovství světa, kdy se ve švýcarském Klotenu utká Česko se Slovenskem.

Historie vzájemných zápasů hovoří jasně ve prospěch české reprezentace. Ta navíc bude moci v důležitém střetnutí zapojit i posilu z NHL - Patrika Eliáše.

Svěřenci kouče Jána Filce mají navíc za sebou těžký páteční zápas s Finskem, v němž prohráli po dvou brankách Samiho Kapanena 1:2 v prodloužení a v tabulce zůstávají se dvěma body na nepostupovém pátém místě.

Není proto žádných pochyb, že hrdému slovenskému výběru jde o hodně.

„Český tým je technicky velmi zdatný, směrem dopředu má hráčskou kvalitu. Viděli jsme ale, že vzadu dělá chyby, jako je někdy děláme i my, když se snažíme prosadit v útoku," citují vyjádření trenéra Jána Filce stránky Aktuálně.sk.

Ten taktéž odmítl možné diskuze o případném „českém komplexu". Není totiž žádným tajemstvím, že si v minulosti Slováci vylámali na Češích zuby a to i ve chvíli, kdy si sami velmi věřili.

Komplex z Čechů? Takto neuvažují, říká Filc

On sám by navíc mohl vyprávět, neboť ve vzájemných důležitých soubojích dosud nevyhrál. Na MS v Petrohradě v roce 2000 prohrál dvakrát a neuspěl ani o rok později v Hannoveru. Kouč ovšem věří, že tato série musí také někdy skončit.

„Kdybych měl z tohoto vycházet, tak si můžeme sbalit kufry a letět domů," dodal

Po již zmíněném utkání s Finskem mají hokejisté na regenaci jen sedmnáct hodin, proto nejsou vyloučeny i některé změny v sestavě. Nejistý je například start brankáře Jaroslava Haláka, který v pátek podal spolehlivý výkon.

"Únava přijde s přibývajícím časem, možná ve druhé třetině a to bude horší. Na Čechy se musíme poctivě připravit a všichni se zodpovědně vracet. Je třeba také dát pozor na všechny jejich hráče, nejen na jednotlivce, uvedl Halák.

„Halák odvedl velmi dobrou práci. Byl výbornou jedničkou. V sobotu ráno si s brankáři sedneme a promluvíme si jak dál. Není totiž jednoduché zvládnout takto důležité zápase v rozmezí několika hodin mentálně," dodal na závěr Filc.