Palát nahrazuje Hertla a drží českou naději na Calder Trophy

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
21. 1. 2014 6:00
Nejdřív to byl Tomáš Hertl, po něm Marek Mazanec a nyní v NHL řádí jiný český nováček Ondřej Palát.
Ondřej Palát (vpravo)
Ondřej Palát (vpravo) | Foto: Reuters

Praha - Nejdřív to byl Tomáš Hertl, po něm Marek Mazanec a nyní v NHL řádí jiný český nováček Ondřej Palát. Dvaadvacetiletý hokejista Tampy Bay má po 50 kolech na kontě 25 bodů, tedy stejně jako nyní zraněný Hertl, a na lídra mezi nováčky Nathana MacKinnona z Colorada ztrácí jen šest bodů.

Šance na to, aby český hráč získal slavnou Calder Trophy pro nováčka sezony tedy ještě stále žije. Impozantní je hlavně Palátova lednová statistika, kdy nasbíral 10 bodů a hraje po boku zkušeného Martina St. Louise v první formaci.

Tyto statistiky korunoval v noci na pondělí, kdy gólem a dvěma nahrávkami pomohl k výhře nad Carolinou. Jeho stoupající forma je o to cennější, že olympijské hry v Soči jsou za rohem a trenér národního týmu Alois Hadamczik s ním počítá.

Hadamczik: Obětavé hráče potřebujeme

"Já jsem ten zápas sledoval, protože mě zajímá, jak si nominovaní vedou těsně před olympiádou a mám za něj radost. Je výborný bruslař, hraje skvěle dopředu, ale i dozadu. V Tampě ho staví jako prvního do oslabení, je i obětavý. Takové hráče potřebujeme a je dobře, že se mu před olympiádou tak daří," řekl Hadamczik v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

S mladíkem z Frýdku-Místku, který už za mořem sbírá ostruhy od roku 2009, v Tampě před sezonou počítali spíše někam do čtvrté formace, ale on se během několika týdnů vypracoval do té první.

V ní nyní chybí zraněný Steven Stamkos, vedle St. Louise tak s ním v útoku nastupuje další nováček Tyler Johnson, který má v tuto chvíli o 5 bodů více než Palát. Jenže Stamkos se po zlomenině nohy zřejmě co nevidět vrátí a na levém křídle nahradí nejspíš právě Paláta.

"Díky němu se naší formaci daří"

"Hraje, jak se sluší a patří. Maká pro ostatní spoluhráče. On je velkým důvodem toho, proč se naší formaci tak daří, a jeho body? To nejsou jen šťastné góly a přihrávky, on si to všechno zaslouží tvrdou prací," chválí Paláta na webu Tampa Tribune parťák z útoku St. Louis.

Palát sice už v loňské sezoně nastoupil ke 14 zápasům, ale kvóta pro nováčky je 25. Pokud jich odehrají méně, stále jsou v dalším ročníku považováni za zelenáče. Díky tomu tak český hokej může stále pomýšlet na premiérový zisk Calder Trophy pro nováčka sezony. Poté co se Hertl zranil a brankář Mazanec se vrátil zpátky na farmu, je vlastně Palát jedinou českou nadějí. Otázkou je, jestli mladý pracant z Tampy udrží stávající formu.

"Nevím, proč by tu výkonnost neměl udržet. Hlavně aby zůstal zdravý, jinak na to rozhodně má. Já mu jen přeju, aby se nějak nezranil," dodává kouč české reprezentace. "Už když jsem si pozval hráče z NHL v létě do Kravař, abych jim tam popovídal o olympiádě, jsem věděl, že Gudas a Palát z Tampy jsou dobří hráči a jsem rád, že to v sezoně potvrdili."

"Je to jeden z těch tichých hochů, o kterých ani nevíte, ale který neuvěřitelně pracuje pro tým. On mě asi zabije, že to říkám, ale klidně by mohl natočit instruktážní video, jak správně a poctivě odehrát zápas," váží si českého mladíka také trenér Tampy Jon Cooper.

Palát: Cítím se pořád lépe

"Možná mu chvíli trvalo, než si zvykl z juniorky na NHL, ale o to menší skok to pro něj pak byl z hlediska výkonnosti," dodává kouč Lighting a naráží tím na to, že Palát předváděl skvělé výkony už v předchozích letech v nižších soutěžích.

Sám Palát to bere skromně, nevidí ve své hře nic zvláštního. "Zkouším se na každý zápas připravit stejně. Hraju tvrdě a dělám, co můžu, abych pomohl týmu. Ale pořád je to proces. Každý zápas se cítím lépe a lépe," přiznává český reprezentant.

V jaké formaci se nakonec usadí v národním týmu na olympiádě, nechtěl trenér Hadamczik prozradit. "Sestavu teď říkat nebudu, to se dozví hráči až těsně před zahájením turnaje, ale myslím, že Ondru můžeme dát kamkoli a všude bude platný. Je jen dobře, že jedou hráči, kteří mají zkušenosti a renomé a pak hráči, kteří jsou mladí a mají na ledě velkou energii."

Je jasné, že ani v první formaci by se Palát v Soči neztratil, když mu poklonu vysekává i ostřílený kanadský reprezentant Martin St. Louis.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy