Olympijský vítěz z Nagana Patera ukončil hokejovou kariéru

Podívejte se, co dnes dělají šampioni z Nagana 1998
Jiří Dopita, který byl pevnou součástí zlatého mužstva v Naganu i týmů, které na přelomu tisíciletí vybojovaly na MS zlatý hattrick, oslavil v neděli padesátku. Urostlý šumperský rodák ukončil aktivní kariéru po sezoně 2012/13, v níž bojoval za tehdy ještě prvoligovou Olomouc. Pak už ale byly zdravotní problémy natolik komplikované, že skončil. Postupně trénoval Moru, Třinec a nyní vede v první lize Vsetín, v němž zažil své nejlepší hráčské roky. Dodatečně všechno nejlepší!
Legendární naganský tým tvořili tři trenéři a 23 hokejistů. Pojďme si projít osudy jeho dalších členů.
Aktivním hráčem už zůstal pouze jediný. Netřeba asi zdůrazňovat, že jím je Jaromír Jágr. V minulé sezoně se vrátil z Calgary do Kladna, za které odehrál pět utkání, ale po střetu s havířovským Sikorou si poranil koleno a do neúspěšné baráže o extraligu nezasáhl. Aktuálně Jágr doléčuje jiné zranění zadního stehenního svalu z letní přípravy a stále doufá, že v probíhající sezoně Rytířům pomůže. Zahrát by si nově mohl s Tomášem Plekancem.
Na Kladně jako Jágr ještě donedávna působil i Pavel Patera, ovšem nikoliv na ledě, ale jako trenér. Jako hráč se "Patýs" představil naposledy v dresu Olomouce na konci sezony 2014/15 a nyní po konci na lavičce Kladna vede spolu s Hořavou a Rulíkem hokejisty Mladé Boleslavi. Po nástupu nového tria se bruslaři lehce pozvedli z extraligového suterénu.
Foto: Eduard Erben
ČTK ČTK
3. 6. 2015 11:51
Hokejový útočník Pavel Patera ukončil ve 43 letech aktivní kariéru

Praha - Hokejový útočník Pavel Patera ukončil ve 43 letech aktivní kariéru. Olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa hrál naposledy za Olomouc, s níž udržel v baráži extraligu. Angažovat ho chtělo prvoligové Ústí nad Labem, ale jeho nabídku Patera odmítl. ČTK řekl, že se chce více věnovat rodině.

"Mohu potvrdit, že končím, i to, že jsem jednal s Ústím. Byl jsem s nimi už přes měsíc na všem domluvený, včetně podmínek smlouvy. Záleželo vyloženě jen na mně, zda budu pokračovat v kariéře," řekl Patera. "Vzal jsem si čas do začátku června, abych se ujistil, zda budu schopen se připravit na další sezonu. Ale pak se to ve mně zlomilo. V Olomouci jsem byl celý rok bez rodiny a té bych se teď chtěl věnovat," uvedl.

Jeden ze symbolů zlaté éry českého hokeje zvažoval konec kariéry už loni pod dojmem zklamání ze sestupu s Kladnem, s nímž je jeho jméno spjato především. Kladenský odchovanec se nakonec rozhodl pokračovat v Olomouci, která středočeský klub poslala v baráži do první ligy. V 65 zápasech nasbíral 19 bodů (10+9) a s kapitánským céčkem pomohl klubu udržet se mezi elitou.

I s odstupem měsíce a půl na něm bylo znát, že je rád, že s Kohouty vydřel setrvání mezi elitou. "Bylo by hodně nepříjemné absolvovat po roce to, co předtím s Kladnem," řekl Patera. Jeho poslední zápis v kolonce startů má díky výhře nad Chomutovem (5:2) přívlastek vítězný a slavný centr ho navíc přikrášlil gólem. "Je to samozřejmě fajn, i když v tom zápase už o nic moc nešlo," konstatoval Patera.

Chce se věnovat trenéřině

Kapitánem byl předtím od roku 2007 i v Kladně. V Česku působil dvě sezony také ve Vsetíně a i díky titulu z roku 1999 se může pyšnit kompletní medailovou sbírkou z extraligy. Rok nato dobyl se Vsetínem stříbro a z roku 1994 má bronz s Kladnem.

Úspěšný byl i v zahraničí. Necelé tři sezony v Omsku uzavřel v roce 2004 ruským titulem, o dva roky později získal do sbírky i švédský titul s Färjestadem. Na severu Evropy oblékal předtím rovněž dres AIK Stockholm. V dresu Dallasu a Minnesoty okusil na přelomu tisíciletí i NHL, ve 32 zápasech si připsal dva góly a sedm nahrávek.

Nesmazatelně se zapsal do hokejové historie jako člen vítězného týmu na olympijském turnaji v Naganu. Z legendárního mužstva už hrají pouze Jaromír Jágr (Florida) a Martin Ručinský (Litvínov), který ještě své další plány neoznámil.

Na světových šampionátech slavil Patera titul v letech 1996 a 1999 až 2001. Z mistrovství světa 1997 a 1998 má bronz.

"K Naganu a největším úspěchům se samozřejmě ubírají i ty nejhezčí vzpomínky, ale přiznávám, že jsem si to zatím ještě v hlavě zpětně nepřehrával a nebilancoval, co vybrat jako úplně nejlepší okamžik kariéry," řekl Patera.

V nejbližší době si chce odpočinout a věnovat se rodině, ale na hokej určitě nezanevře. "Chtěl bych si udělat trenérskou jedničku (licenci) a jestli bude zájem, tak se věnovat trenéřině. Strašně bych si přál, aby to mohlo být i třeba právě v Kladně, ale jak říkám - vše záleží na tom, zda o mě bude zájem," uvedl Patera.

 

Právě se děje

Další zprávy