Zmizí Rytíři po jediné sezoně z mapy NHL? Jejich název se nelíbí americké armádě

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
12. 1. 2018 10:22
Nový klub NHL řeší problém se svým názvem Zlatí rytíři. Americká armáda tvrdí, že jím organizace z Vegas porušuje zákon o ochranných známkách.
Las Vegas je zatím nejpříjemnějším překvapením probíhajícího ročníku NHL. Vedení organizace však musí řešit spor s americkou armádou kvůli názvu Zlatí rytíři.
Las Vegas je zatím nejpříjemnějším překvapením probíhajícího ročníku NHL. Vedení organizace však musí řešit spor s americkou armádou kvůli názvu Zlatí rytíři. | Foto: Reuters

Las Vegas - Po polovině soutěže je nováček NHL na prvním místě Západní konference a svou výkonností šokuje. Mimo led se však organizace Las Vegas dostala do křížku s americkou armádou.

Armáda Spojených států podala k soudu stížnost proti společnosti Black Knights Sports and Entertainment, jíž patří klub z Las Vegas. Důvodem je porušení zákona o ochranných známkách, kterého se podle zástupců armády hokejová organizace dopustila.

Proč? Předmětem sporu je použití přízviska Zlatí rytíři (Golden Knights), pod kterým nováček vystupuje. Od roku 1969 je tato značka registrovaná ve spojení s americkými parašutisty (Army Golden Knights).

Armáda se odvolává na zákon o ochranných známkách, konkrétně oddíly týkající se nebezpečí záměny či falešného spojení s osobami, institucemi a národními symboly. Armádní zástupci upozorňují také na společné schéma černé, zlaté (nebo žluté) a bílé barvy.

Protest americké armády je přitom vyústěním sporu, který se rozhořel již před rokem na podzim. Vlastník Vegas Bill Foley chtěl dát klubu jméno Černí rytíři (Black Knights), jenže to už používají armádní sportovní výběry. Kvůli skutečnosti, že v NHL působí Chicago Blackhawks, a také kvůli nesouhlasu armády od nápadu nakonec ustoupil.

Původní koncept však Foley, který absolvoval vojenskou akademii, změnil jen minimálně. Miliardář v čele nového klubu konotaci s vojáky nijak nezastíral, ale armáda se ohradila i proti variantě Zlatých rytířů. "Zjistí, že dvě různá uskupení z odlišných odvětví, kde nehrozí záměna jednoho za druhé, mohou používat stejné jméno," tvrdil tehdy Foley.

Do 19. února má vedení Vegas čas na odpověď a návrh, jak situaci řešit. Jinak mohou o známku přijít a v krajním případě být nuceni změnit název týmu. Vedle alternativy Black Knights je vyloučena i možnost Knights, tedy pouze Rytíři. A sice kvůli shodě s kanadskými London Knights, hokejovým mužstvem působícím v juniorské OHL.

Americký novinář Chris Creamer, zabývající se sportovními logy, si po rozhovoru s právníkem myslí, že Vegas zareaguje ještě před termínem, aby alespoň předešli případné změně názvu v rozehrané sezoně.

Zároveň připomíná, že Foley v létě možná pro případ nouze registroval doménu SandKnights.com. Kdoví, v budoucnu bychom se možná mohli dočkat hokejistů Vegas jakožto Písečných rytířů.

Vedoucí mužstvo Západní konference nasbíralo v 41 zápasech 60 bodů, jeho součástí je český útočník Tomáš NosekTomáš Hyka působí od začátku sezony na farmě Vegas v Chicagu.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Při útoku afghánské armády na úkryt Tálibánu zemřelo 35 civilistů, hlásí úřady

Nejméně 35 civilistů zahynulo a 13 dalších utrpělo zranění v noci na pondělí při útoku afghánských vládních sil na úkryt povstalců z řad Tálibánu v provincii Hílmand na jihu země. Podle agentury Reuters to uvedli dva zástupci místních úřadů. Informace o operaci se nicméně rozcházejí. Americká armáda, která afghánské vládní síly podporuje, sdělila, že zabito bylo 22 bojovníků Tálibánu, o civilních obětech nehovoří.

Zdroj: ČTK
Další zprávy