reklama
 
 

Sparta má blok a utíká jí čas, soudí Pospíšil. Liberec doplácí na masivní výprodej

11. 1. 2018 7:39
Základní část hokejové extraligy míří do poslední čtvrtiny, před olympijskou pauzou stihne za necelý měsíc odehrát jedenáct kol. Zůstane Plzeň první? Jaký problém má Sparta? V rozhovoru pro Aktuálně.cz odpovídal bývalý útočník a expert David Pospíšil.

Jak se těšíte na poslední čtvrtinu základní části? Říká se to každý rok, ale je letos extraliga ještě vyrovnanější než jindy?

Většinou byly dole odskočené třeba tři kluby, u kterých bylo jasné, že to budou těžko dotahovat. Letos je v téhle pozici Jihlava a na hraně je Litvínov. Bude to vyrovnanější, ale podobné jako minulé ročníky. Extraliga nemá tolik hráčů, jimiž by se dal změnit chod klubů, aby se výrazně posílily. Teď už neočekávám žádné výkonnostní skoky.

Před olympiádou je program natěsnaný, pak budou zbývat už jen tři kola. Může tato skutečnost výrazně ovlivnit výkonnost týmů?

Bezesporu. Bude to o tom, jak jsou týmy připraveny na závěr soutěže, bude to o fyzické kondici. V lednu před olympiádou jdou ty zápasy jeden za druhým, může do toho vstoupit únava a ovlivnit výkonnost.

Které mužstvo vás dosud nejvíce překvapilo?

Řeknu to tahle. Na začátku sezony jsem říkal, že mými černými koni jsou Vítkovice a Plzeň. Je pro mě příjemné, že mi tahle předpověď vyšla. Mám radost, že se mi podařilo odhadnout jejich sílu, protože jsou příjemným překvapením i v tom, jak vypadají na ledě. Vítkovice se prezentují kompaktním, silovějším hokejem, Plzeň hraje hodně rychle, ofenzivně. U těchto týmů byl otazník, ale dokázaly se zařadit mezi Hradec, Kometu, Třinec, které jsme nahoře očekávali.

Myslíte, že si Plzeň udrží první místo do konce základní části?

Je to ještě daleko. V poslední době dostává poměrně dost gólů, ale jinak má výkonnost stabilní. O vítězství v základní části bude bojovat až do konce. Ale jestli vyhraje? Může rozhodovat pár bodů. Záleží, v jaké fázi koho potkají. Někdo už jede na krev, někdo může hrát uvolněněji.

Může se tabulka v závěru značně přesypat?

Nemyslím si. Je to vyrovnané, ale někdo má stabilnější výkonnost, má hráče, o které se může opřít. Pět odtržených mančaftů nahoře si podle mě pozice uhájí a v tom středu to bude ohromná bitva.

Má Hradec Králové na to, aby si zahrál o titul? Po loňském semifinále v Mountfieldu tvrdili, že pro letošní sezonu chtějí víc.

Mají skvělý kádr, staví ho tři roky a neustále ho doplňují o kvalitní hráče. Mají ideální podmínky, ale nejsou tak dominantní, aby se dalo říct, že mají titul jasný. Může si na to sáhnout minimálně čtyři pět kandidátů. Bude záležet, jak potrénovali před Vánoci, jak se jim podaří nastavit hlavu na play-off. A uvidí se, jestli mají hráče do play-off, kteří jsou schopni se rozmlátit na maděru, ale vyhrát.

Olomouc se už dlouho drží v první šestce, pro mnohé nečekaně. Je to pro vás ještě stále překvapení?

Není to překvapení, když vidíte, jakým stylem vystupují. Je to skvěle fyzicky a takticky připravený tým, se skvělým gólmanem, a hlavně s pospolitostí. Kromě Konráda nemají žádné hvězdy, na které by se to vázalo. Spoléhají jeden na druhého a jsou pracovití. To jim dělá výsledek.

A brání se řečem, že soupeře uspává defenzivním hokejem.

Já si to taky nemyslím. Naopak, Olomouc je velice variabilní a umí jak bránit, tak zatopit soupeři vepředu. Kdybych to řekl nadneseně, jsou gumoví. Dokážou se přizpůsobit situaci na ledě. Mají pevnou obranu, ale to by měl být základ všech týmů. Bez bordelu vzadu si toho můžete dovolit více vepředu. Hráči Olomouce jsou nejdříve zodpovědní vzadu a pak mají volnost v útočení. Jejich zápasy bývají koukatelné.

Co chybí Spartě, která se ani dva měsíce po angažování trenéra Výborného nemůže vyškrábat z vyrovnané zóny předkola?

Těžko říct. Osobně si myslím, že jim zpočátku chyběla podpora ofenzivních obránců. Není tam nikdo, kdo by útoku ulehčil a připravil prostor pro hráče typu Pecha, Vrány a Hlinky. Aby měli nějakou výhodu. Snaží se to změnit. Koupili Michálka a Ďalogu, potřebují hrát ofenzivněji zezadu a dávat góly. Ale ukazuje se, že nastartovat něco v polovině sezony není vůbec jednoduché.

Play-off je sice jiné než základní část, ale pokud se tam Sparta dostane, zatím nepředstavuje velkou hrozbu pro nejlepší, že?

Času už není moc, ale když se podíváte na jejich kádr, je s těmi nejlepšími srovnatelný. Udělali gólmana (z Chomutova přišel Ján Laco), beky a posunuli se kvalitou kádru zase výše. A Pech, Hlinka, Vrána ani Kumstát přece hokej za půl roku nezapomněli. Je tam nějaký blok.

V boji o předkolo je tradičně Zlín. Co říkáte na jeho výkony?

Zlín si hraje to svoje, spoléhá na kluky z regionu. Snaží se to sem tam doplnit cizincem, což se jim v podobě Freibergse a Bukartse podařilo. Vždycky jsou limitující finance a víme, že Zlín měl těžké období, teď se to dalo dohromady a jsou nějakým způsobem stabilizovaní, ale na trhu nejsou hráči. Zvolili cestu, která není špatná. Odehrají sezonu, která nebude ani propadák, ani skvostná, ale je to předpoklad pro příští ročník.

Stále za hranou se pohybuje Liberec, který hrál v předchozích dvou letech o titul. Předpokládám, že jste Bílé Tygry dole nečekal?

Tak nečekal, ale na druhou stranu se ten kádr obměnil. Přišli hráči, kteří potřebují sezonu nebo dvě, aby si zvykli, že to stojí na nich. Liberec ztratil za tři roky osm devět lidí, kteří mančaft táhli. Svým způsobem je to masivní výprodej, ale je to logické. Když někdo něco umí, posune se dál. Liberec musí mít trpělivost a líbí se mi, že Filip Pešán neupouští od svého hokejového stylu. Možná proto nemají tolik bodů, ale mají vizi.

Pomůže Litvínovu impulz se změnou trenéra?

To je otázka, co to s nimi provede. Ale osobně si nemyslím, že to bylo v trenérovi. Radim Rulík je velice kvalitní trenér a bude velmi těžké nastartovat tým k tomu, aby sbíral body pravidelně a zajistil si desítku.

Je takřka jisté, že o udržení bude hrát Jihlava, kterou přitom i soupeři za herní projev chválí. Chybí jí více bodů z úvodu soutěže?

Ano, to je pravda a Jihlava prostě nedává góly. Možná ta první liga je opravdu jednodušší na střílení gólů. V extralize se dávají hůře, jsou tu lepší gólmani. Trápí se, nehrají špatný hokej, ale nedávají góly, ale prohrávají zápasy o gól, v prodloužení. Pak se to sčítá a mají třeba o dvanáct bodů méně, jinak by viseli někde pod středem tabulky. Ale to je jen kdyby. Navíc nemá Bedřich Ščerban, jak doplnit ten tým. Kde hledat hráče? V Itálii, v Řecku? Musí to vytlačovat mládež.

Může záchranná mise potkat i Mladou Boleslav? Měnili trenéra, nedávno i manažera, mluví se o nekoncepční práci klubu.

Podle mě udělali největší chybu, když před třemi lety propustili Jardu Látala, kdy měl mančaft stoupající tendenci. Po jeho odchodu se sháněli v uvozovkách lepší hráči, ale tým šel níže. Něco bude špatně nastaveno tam, ale krok s Jardou Látalem zpátky považuji za nejlepší, co mohli udělat. Ať v Budějovicích, nebo ve Varech, dokázal postavit tým se stálou výkonností. Boleslav je v této sezoně na houpačce, ale spíše dole.

autor: Ondřej Zoubek | 11. 1. 2018 7:39

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama