Kaše a Kämpf pomohli k demolici, Nečas k velkému obratu. Gudas se pral

Aktualizováno 2. 1. 2022 9:26
Hokejoví útočníci Ondřej Kaše a David Kämpf přispěli v NHL shodně jednou přihrávkou k jednoznačné výhře Toronta 6:0 nad Ottawou. V novoročním programu bodoval z českých hráčů ještě Martin Nečas, který pomohl Carolině na ledě Columbusu asistencí k obratu z 0:4 na konečných 7:4.
Thomas Chabot a Ondřej Kaše.
Thomas Chabot a Ondřej Kaše. | Foto: Reuters

Útočník St. Louis Jordan Kyrou zazářil v utkání pod širým nebem a čtyřmi body (2+2), kterými pomohl k vítězství 6:4 nad Minnesotou, stanovil nový rekord ligy ve venkovních zápasech. Obě branky i asistence zaznamenal v prostřední třetině, v níž Blues odskočilo z 1:1 na 6:2.

"Je to neuvěřitelné," radoval se hrdina zápasu. "Byl to úžasný zážitek. Když jsem byl dítě, sledoval jsem vždy Winter Classic a snil, že si ho taky jednou zahraju," dodal Kyrou.

Zápas se uskutečnil na baseballovém stadionu Minnesoty, do hlediště se vměstnalo téměř 40 tisíc lidí. Všechny sužovala zima, hrálo se v minus šesti stupních a hráči doplňovali během zápasu energii i tekutiny kuřecím vývarem, který měli v lahvích na pití.

Hokejisté St. Louis nicméně přijeli do dějiště v plážovém oblečení - na sobě měli šortky, havajské košile a na nohou žabky. "Byl to hezký vtípek. Rozhodně nás to probralo," vysvětlil s úsměvem kapitán Blues Ryan O'Reilly.

St. Louis to zřejmě pomohlo a po čtyřicet minut hry mělo navrch. "Mrzlo, ale podmínky byly pro oba týmy stejné a v prvních dvou třetinách nás jednoduše přehráli. Nehráli jsme tak chytře jako ve většině zápasů v této sezoně," řekl útočník Minnesoty Mats Zuccarello.

"Rádi kombinují a věděli jsme, že led nebude nejlepší. Snažili jsme se počkat si na jejich chyby a využít je. Takhle jsme se dostávali do šancí," pronesl Kyrou.

Toronto vstřelilo úvodní dva góly v 15. minutě v oslabení. Skóre otevřelo z přečíslení dva na jednoho, ve kterém Kämpf potáhl puk po levé straně a v ideální čas jej předložil Justinu Hollovi. Zhruba v polovině zápasu zvýšil T. J. Brodie a zbývající branky vstřelili domácí od 54. minuty.

Pátou trefu Toronta vymyslel Kaše. Český útočník sebral za brankou odražený puk a pohotově jej přihrál Iljovi Michejevovi, který zakončoval u pravé tyčky do prázdné a připsal si druhý gól v zápase. Dvakrát se prosadil i William Nylander. Gólman Jack Campbell potřeboval ke čtvrté nule v sezoně 23 zákroků, Petr Mrázek plnil roli náhradního brankáře vítězů.

Carolina prohrávala po úvodní třetině 0:3 a v polovině utkání 0:4. Hurricanes ale ještě v prostřední části snížili na rozdíl dvou branek a v závěrečném dějství dokonali obrat dalšími pěti zásahy. Nečas připravil v 51. minutě vítězný gól, když po jeho přihrávce skóroval od modré čáry Ethan Bear.

Hlavními strůjci výhry ale byli Brady Skjei a Steven Lorentz, kteří vstřelili po dvou gólech. Útočník Columbusu Jakub Voráček vyšel bodově naprázdno.

Carolina zvítězila počtvrté v řadě a je v čele ligy, ale stejně bodů mají také Washington a Tampa Bay. Jen o bod zpět je Florida, která doma zdolala Montreal 5:2, byť ještě ve 36. minutě prohrávala 1:2. Na výhře Panthers se podílel dvěma góly Sam Bennett a její obránce Radko Gudas se na začátku zápasu popral. V souboji s Michaelem Pezzettou byl aktivnější a soupeře povalil na led.

Gudasova bitka. | Video: Youtube.com

Boston porazil Buffalo 4:3 v prodloužení, přestože po dvou třetinách prohrával 1:3. Na výhře se podílel jedním gólem i Craig Smith, který nahradil Davida Pastrňáka v elitní řadě. Český útočník, který si v posledních osmi utkáních připsal jen dvě asistence, se posunul do druhé. "Když vyhrajete, tak samozřejmě cítíte, že jste se rozhodli správně," komentoval změnu trenér Bruins Bruce Cassidy.

Skvěle vstoupil do nového roku útočník Los Angeles Viktor Arvidsson, který řídil dvěma góly a dvěma asistencemi vítězství Kings 6:3 nad Philadelphií. Díky jeho produktivitě si Todd McLellan připsal jubilejní pětistou výhru v roli kouče v NHL.

Výsledky NHL:

Columbus - Carolina 4:7 (3:0, 1:2, 0:5)

Branky: 7. Werenski, 13. Boqvist, 19. Nyquist, 29. Texier - 30. a 52. Lorentz, 35. a 47. Skjei, 51. Niederreiter, 51. Bear (Nečas), 58. A. Svečnikov. Střely na branku: 18:49. Diváci: 15.736. Hvězdy zápasu: 1. Skjei, 2. Lorentz (oba Carolina), 3. Nyquist (Columbus).

Florida - Montreal 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)

Branky: 1. a 41. Bennett, 36. Barkov, 38. Vatrano, 54. Marchment - 4. Drouin, 30. N. Suzuki. Střely na branku: 48:31. Diváci: 13.584. Hvězdy zápasu: 1. Bennett, 2. Huberdeau, 3. Reinhart (všichni Florida).

Boston - Buffalo 4:3 v prodl. (0:1, 1:2, 2:0 - 1:0)

Branky: 24. Craig Smith, 44. Foligno, 45. Hall , 61. Coyle - 7. Hinostroza, 32. Skinner, 40. Tuch. Střely na branku: 41:24. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Coyle, 2. McAvoy (oba Boston), 3. Tuch (Buffalo).

NY Islanders - Edmonton 3:2 v prodl. (1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)

Branky: 17. Lee, 43. Beauvillier, 64. Dobson - 21. Draisaitl, 38. Nurse. Střely na branku. 29:19. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. Dobson, 2. Beauvillier, 3. Lee (všichni NY Islanders).

Nashville - Chicago 6:1 (3:0, 2:1, 1:0)

Branky: 21. a 41. Jeannot, 2. F. Forsberg, 6. Johansen, 20. Cousins, 26. Josi - 38. Kurashev. Střely na branku: 25:38. Diváci: 17.504. Hvězdy zápasu: 1. Jeannot, 2. Saros, 3. Ekholm (všichni Nashville).

Toronto - Ottawa 6:0 (2:0, 1:0, 3:0)

Branky: 15. a 55. Michejev (na druhou O. Kaše), 54. a 58. W. Nylander, 15. Holl (Kämpf), 28. Brodie. Střely na branku: 40:23. Diváci: 989. Hvězdy zápasu: 1. Brodie, 2. Campbell, 3. Michejev (všichni Toronto).

Minnesota - St. Louis 4:6 (1:1, 1:5, 2:0) - Winter Classic na Target Field v Minneapolisu

Branky: 15. Kaprizov, 39. Pitlick, 49. Hartman, 55. Fiala - 21. a 38. Kyrou, 15. Perron, 29. Tarasenko, 35. Barbašev, 40. Krug. Střely na branku: 33:32. Diváci: 38.619. Hvězdy zápasu: 1. Kyrou (St. Louis), 2. Kaprizov (Minnesota), 3. Tarasenko (St. Louis).

Seattle - Vancouver 2:5 (0:2, 1:0, 1:3)

Branky: 30. Järnkrok, 51. Borgen - 9. Podkolzin, 15. Höglander, 45. Motte, 52. Garland, 58. Pearson. Střely na branku: 32:36. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Demko (Vancouver), 2. Järnkrok (Seattle), 3. Garland (Vancouver).

Los Angeles - Philadelphia 6:3 (2:1, 2:0, 2:2)

Branky: 1. a 59. Arvidsson, 15. Moore, 21. Kempe, 34. Lemieux, 52. Danault - 13. Farabee, 43. K. Hayes, 57. Provorov. Střely na branku: 34:37. Diváci: 14.301. Hvězdy zápasu: 1. Arvidsson, 2. Danault, 3. Moore (všichni Los Angeles).