"Smrtící" soupeř Čechů. V 17 letech spustil mánii, učí se od něj i hvězda NHL

jzp jzp
29. 11. 2022 19:05
Už za necelý měsíc začíná v kanadských městech Halifax a Moncton hokejové mistrovství světa juniorů. Na Čechy se chystá domácí hvězda Connor Bedard, který momentálně jako předpokládaná jednička příštího draftu NHL předvádí neskutečné výkony.
Kanaďan Connor Bedard v utkání proti Finsku na MS juniorů 2022
Kanaďan Connor Bedard v utkání proti Finsku na MS juniorů 2022 | Foto: Reuters

Na Bedarda narážejí čeští reprezentanti pravidelně. Na posledním mistrovství světa osmnáctek ho dokázali vynulovat a ve skupině senzačně vyhrát 6:5 po prodloužení, ale jinak se jim proti němu nedaří.

Ve čtvrtfinále předposledního šampionátu osmnáctek řídil pěti body (2+3) drtivou kanadskou výhru 10:3. Bodově přispěl i ke dvěma vítězstvím na minulém mistrovství dvacítek.

Nadcházející juniorský šampionát, kde bude zpravidla hrát proti o rok až dva starším soupeřům, odstartuje Bedard proti Česku. V lajně by podle prognóz mohl mít Adama Fantilliho, možnou dvojku nejbližšího draftu, která už září na americké univerzitě.

"Oba dva skvěle tvoří hru a zároveň znamenitě zakončují, takže jsou smrtící. Pokud se zaměříte na jednoho z nich, druhému se otevře hodně prostoru," prohlásil analytik Craig Button ze stanice TSN.

Podle některých je Bedard generační talent jako Sidney Crosby nebo Connor McDavid, jiní ho hodnotí střídměji, ale pořád jako budoucí superhvězdu.

Mánie není bezpředmětná. Sedmnáctiletý Bedard natáhl bodovou sérii ve WHL už na 23 zápasů a momentálně má po 24 duelech 53 zápisů (22+31), což dělá bodový průměr 2,21.

Pro srovnání - McDavid dosáhl v juniorském ročníku před draftem na průměr 2,55, ale hrál v o něco ofenzivnější lize OHL. Ve WHL, která ještě spolu s QMJHL patří ke třem elitním kanadským juniorkám, je u hokejisty v Bedardově věku senzací jakýkoliv průměr nad dva.

V minulé sezoně skončil útočník na čísle 1,62. Tehdy možná ještě unikl něčí pozornosti, ale teď to jde jen stěží. Minimálně v Kanadě je celebritou. Na venkovních tripech s Regina Pats, kde mimochodem nastupuje také český bek Stanislav Svozil, výrazně zvedá návštěvnost stadionů.  

"Za více než 30 let, co se pohybuju v tomhle byznysu, jsem nezažil, že by hráč vzbuzoval takový zájem," řekl stanici Global News Bruce Hamilton, prezident a generální manažer Kelowny. 

Bedard není moc vysoký, zatím má 178 centimetrů, ale vyčnívá jinak. Vynikajícím bruslením, šikovností, herní inteligencí a hlavně střelou, s níž by už teď snadno prorazil v NHL.

"Je to nový typ hokejisty, v jeho arzenálu je všechno," zhodnotil mladíka hvězdný centr newyorských Islanders Mathew Barzal. Jelikož jsou oba z oblasti kolem Vancouveru, v létě se potkávají na ledě.

"Baví mě to s ním, doslova se od něj učím, mám tím na mysli různé triky a dovednosti, prostě všechno, co souvisí s kreativitou. Z Connora bude výjimečný hráč. V jeho podání vypadá všechno snadno, brankáře překonává jako nic," dodal Barzal.

Podle nejmenovaného skauta je Bedard křížencem mezi Patrickem Kanem a Stevenem Stamkosem. Měl by být jedničkou příštího draftu, kde se to přitom víc než obvykle hemží budoucími hvězdami.

Ještě před dvěma roky se předpokládalo, že dražba nadějí v létě 2023 nabídne velký souboj mezi Bedardem a Matvejem Mičkovem, který je popisován jako největší ruský talent od Alexandra Ovečkina.

Momentálně však skauti vidí Mičkova mezi druhým až pátým místem, v jednom starším žebříčku ho dokonce přeskočil český forvard Eduard Šalé.

Důvody nejsou jen sportovní. Mičkov podepsal s Petrohradem dlouhodobou smlouvu, podle níž má v KHL hrát ještě tři roky po draftu. Rusko, která stále vede válku na Ukrajině, je navíc od západní světa značně izolované. Hokejovou nevýhodou Mičkova je pozice křídelníka. Bedard je jako centr cennější.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

ČOV nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách 2024 v Paříži

Český olympijský výbor (ČOV) nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách 2024 v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily.

Zdůraznil to na svém webu v dalším vyjádření k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. I kdyby se tak stalo, ČOV o bojkotu neuvažuje a rozhodnutí o účasti na hrách chce nechat na jednotlivých sportovcích.

Úvahy MOV vyvolaly ostré reakce z okupované Ukrajiny i dalších zemí, které hovoří o možném bojkotu, pokud by sportovci z Ruska a Běloruska v Paříži startovali. Ani ČOV není těmto plánům nakloněn.

"Český olympijský výbor i nadále podporuje sankce vůči Rusku a Bělorusku, které Mezinárodní olympijský výbor přijal v loňském roce a jež jsou stále platné. Nevidíme důvod je měnit. Ruští a běloruští sportovci na olympijských hrách startovat nemohou," uvedl.

Bojkot ČOV odmítá. Olympijská charta ho zavazuje zajistit účast českých sportovců pod pěti kruhy a navíc nechce opakovat neblahou zkušenost z roku 1984, kdy tehdejší komunističtí politici rozhodli o tom, že se českoslovenští sportovci nezúčastní OH 1984 v Los Angeles.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína přiznala, že balón nad Latinskou Amerikou je rovněž její

Čína přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.

Kolumbie uvedla, že objekt nepovažuje za hrozbu pro národní bezpečnost a že jej sledovala do doby, než opustil její vzdušný prostor. Balón, který se vznášel nad Latinskou Amerikou, se podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning odchýlil od své původní trasy. Důvodem podle ní byla jeho "omezená řiditelnost" a povětrnostní podmínky.

"Čína je zodpovědná země a vždy přísně dodržovala mezinárodní právo a informovala všechny zúčastněné strany a řádně s nimi jednala, aniž by představovala hrozbu pro jakoukoli zemi," dodala mluvčí.

Podle Washingtonu byl balón, který se vznášel minulý týden nad USA, vybavený špionážní technikou. USA v sobotu přistoupily k jeho sestřelení nad Atlantským oceánem.

Čína obvinění ze špionáže popírá a o obou balónech tvrdí, že se jednalo o civilní objekty používané k účelům meteorologického výzkumu. Incident vedl k diplomatické roztržce mezi Spojenými státy a Čínou a americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli němu odložil plánovanou návštěvu Pekingu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy