Po Las Vegas Seattle. NHL by měla brzy přibrat klub, za nímž stojí vlivný holywoodský producent

Michal Šenk Michal Šenk
9. 12. 2017 9:25
Před letošní sezonou se NHL po letech rozšířila o další klub. Las Vegas Knights zatím přinesly ekonomický úspěch. Když vše půjde podle plánu, od sezony 2020/2021 se novým klubem v hokejové lize stane Seattle. To nemusí být vše, další zájemci o rozšíření jsou Québec, Hamilton či Kansas City. Naopak se řeší, zda některé stávající týmy neskončí.
Komisař NHL Gary Bettman.
Komisař NHL Gary Bettman. | Foto: Reuters

Praha - Na domácí zápasy Rytířů z Las Vegas chodí v sezoně jedna z nejlepších návštěv z celé NHL. Zápasy bývají vyprodány. NHL se svojí sázkou na město hazardu nespletla.

Další, kdo po letech zakonzervovaného počtu 30 klubů kanadsko-americké hokejové ligy, rozšíří číslo na 32, bude zřejmě Seattle. Město, kde vznikla legendární kapela Nirvana a kde sídlí výrobce letadel Boeing, dostalo tento týden od komisaře ligy Garyho Bettmana zelenou k tomu, aby projekt vzniku nového klubu připravilo.

Do nejprestižnější hokejové ligy světa by se Seattle přičlenil od sezony 2020/2021. NHL za to po žadatelích o licenci - majitelích vznikajícího klubu, kterými jsou holywoodský producent Jerry Bruckheimer (Armageddon, Piráti z Karibiku, Top Gun a další) a investor David Bonderman ve skupině Oak View Group, požaduje poplatek 650 milionů dolarů. U Las Vegas Knights to bylo 500 milionů dolarů.

Podle Bettmanova zástupce Billa Dalyho cena reflektuje byznysový potenciál regionu, v němž daný klub hraje, tedy zejména valuaci televizního trhu. Zatímco u Las Vegas byla příležitost investorů na klubu vydělat dána především tím, že silný turismus po kasinech a zábavních centrech metropole Nevady dostal další fyzickou atrakci, u Seattlu by zisky měly plynout hlavně z prodeje televizních práv.

Oba kluby, jak Las Vegas, tak Seattle jsou podobné tím, že NHL rozšiřují více na západní pobřeží USA. Knights nemají v regionu silnější konkurenci jiných amerických sportů. Co ale není, může být. Ve Vegas se například plánuje nový klub americké NFL Raiders na rok 2020. U Seattlu to bude nabitější. NFL hraje klub Seahawks, baseballovou MLB tým Mariners a fotbalovou MLS tým Sounders.

Seattle bude muset připravit odpovídající halu. Počítá se s rekonstrukcí Key Areny z roku 1962, kde dřív před stěhováním v roce 2009 do Oklahomy, hrál své basketbalové zápasy tým SuperSonics. Rekonstrukce spolkne odhadem 600 milionů dolarů a zaplatí ji město spolu s Oak View Group.

"Máme silného zájemce, závazek vybudování kvalitní areny a trh, který stojí za to," uvedl Bettman po čtvrtečním jednání rady guvernérů NHL, tedy majitelů jednotlivých klubů soutěže. "Bude zajímavé také sledovat jaká rivalita se vybuduje mezi Seattlem a Vancouverem," dodal na adresu geograficky blízkého soupeře z jihozápadu Kanady.

Seattle má zajímavou hokejovou historii. Byť v posledních letech nežila, klub Metropolitans vyhrál Stanley Cup v roce 1917, když porazil ve finále soutěže Montreal Canadiens. Hokejová liga se ale ještě tehdy nehrála pod hlavičkou jedné asociace NHL.

Zájemců je dost. A kdo odejde?

Nápad na rozšíření ligy o Seattle vzbudil i debatu o tom, proč nedostaly šanci jiné kluby, protože zájemců je víc. A řeší se i to, které stávající kluby kvůli finančním problémům by mohly ligu opustit.

Mezi zájemci o vstup do NHL je například Québec, Hamilton, Milwaukee či Kansas a nebo dokonce druhý tým v Torontu. Nejasná budoucnost pak panuje kolem stávajících týmů Arizona Coyotes nebo i kolem Calgary Flames, kde letos nastupuje Jaromír Jágr.

Celkově se NHL ale daří lépe než kdy jindy. Za sezonu 2015/2016 byl příjem ligy 4,1 miliardy dolarů, za loňskou sezonu, která ještě není spočítána, se odhaduje, že vzrostl na až 4,5 miliardy dolarů.

I to přimělo ligu k tomu, že od příští sezony vzroste platový strop, který omezuje to, kolik mohou kluby svým hráčům vyplatit na odměnách. Dosud je to 75 milionů dolarů na klub za sezonu, od ročníku 2018/2019 tato suma vzroste na úroveň 78 až 82 milionů dolarů. Konkrétní limit bude ještě upřesněn.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy