Po Las Vegas Seattle. NHL by měla brzy přibrat klub, za nímž stojí vlivný holywoodský producent

Michal Šenk Michal Šenk
9. 12. 2017 9:25
Před letošní sezonou se NHL po letech rozšířila o další klub. Las Vegas Knights zatím přinesly ekonomický úspěch. Když vše půjde podle plánu, od sezony 2020/2021 se novým klubem v hokejové lize stane Seattle. To nemusí být vše, další zájemci o rozšíření jsou Québec, Hamilton či Kansas City. Naopak se řeší, zda některé stávající týmy neskončí.
Komisař NHL Gary Bettman.
Komisař NHL Gary Bettman. | Foto: Reuters

Praha - Na domácí zápasy Rytířů z Las Vegas chodí v sezoně jedna z nejlepších návštěv z celé NHL. Zápasy bývají vyprodány. NHL se svojí sázkou na město hazardu nespletla.

Další, kdo po letech zakonzervovaného počtu 30 klubů kanadsko-americké hokejové ligy, rozšíří číslo na 32, bude zřejmě Seattle. Město, kde vznikla legendární kapela Nirvana a kde sídlí výrobce letadel Boeing, dostalo tento týden od komisaře ligy Garyho Bettmana zelenou k tomu, aby projekt vzniku nového klubu připravilo.

Do nejprestižnější hokejové ligy světa by se Seattle přičlenil od sezony 2020/2021. NHL za to po žadatelích o licenci - majitelích vznikajícího klubu, kterými jsou holywoodský producent Jerry Bruckheimer (Armageddon, Piráti z Karibiku, Top Gun a další) a investor David Bonderman ve skupině Oak View Group, požaduje poplatek 650 milionů dolarů. U Las Vegas Knights to bylo 500 milionů dolarů.

Podle Bettmanova zástupce Billa Dalyho cena reflektuje byznysový potenciál regionu, v němž daný klub hraje, tedy zejména valuaci televizního trhu. Zatímco u Las Vegas byla příležitost investorů na klubu vydělat dána především tím, že silný turismus po kasinech a zábavních centrech metropole Nevady dostal další fyzickou atrakci, u Seattlu by zisky měly plynout hlavně z prodeje televizních práv.

Oba kluby, jak Las Vegas, tak Seattle jsou podobné tím, že NHL rozšiřují více na západní pobřeží USA. Knights nemají v regionu silnější konkurenci jiných amerických sportů. Co ale není, může být. Ve Vegas se například plánuje nový klub americké NFL Raiders na rok 2020. U Seattlu to bude nabitější. NFL hraje klub Seahawks, baseballovou MLB tým Mariners a fotbalovou MLS tým Sounders.

Seattle bude muset připravit odpovídající halu. Počítá se s rekonstrukcí Key Areny z roku 1962, kde dřív před stěhováním v roce 2009 do Oklahomy, hrál své basketbalové zápasy tým SuperSonics. Rekonstrukce spolkne odhadem 600 milionů dolarů a zaplatí ji město spolu s Oak View Group.

"Máme silného zájemce, závazek vybudování kvalitní areny a trh, který stojí za to," uvedl Bettman po čtvrtečním jednání rady guvernérů NHL, tedy majitelů jednotlivých klubů soutěže. "Bude zajímavé také sledovat jaká rivalita se vybuduje mezi Seattlem a Vancouverem," dodal na adresu geograficky blízkého soupeře z jihozápadu Kanady.

Seattle má zajímavou hokejovou historii. Byť v posledních letech nežila, klub Metropolitans vyhrál Stanley Cup v roce 1917, když porazil ve finále soutěže Montreal Canadiens. Hokejová liga se ale ještě tehdy nehrála pod hlavičkou jedné asociace NHL.

Zájemců je dost. A kdo odejde?

Nápad na rozšíření ligy o Seattle vzbudil i debatu o tom, proč nedostaly šanci jiné kluby, protože zájemců je víc. A řeší se i to, které stávající kluby kvůli finančním problémům by mohly ligu opustit.

Mezi zájemci o vstup do NHL je například Québec, Hamilton, Milwaukee či Kansas a nebo dokonce druhý tým v Torontu. Nejasná budoucnost pak panuje kolem stávajících týmů Arizona Coyotes nebo i kolem Calgary Flames, kde letos nastupuje Jaromír Jágr.

Celkově se NHL ale daří lépe než kdy jindy. Za sezonu 2015/2016 byl příjem ligy 4,1 miliardy dolarů, za loňskou sezonu, která ještě není spočítána, se odhaduje, že vzrostl na až 4,5 miliardy dolarů.

I to přimělo ligu k tomu, že od příští sezony vzroste platový strop, který omezuje to, kolik mohou kluby svým hráčům vyplatit na odměnách. Dosud je to 75 milionů dolarů na klub za sezonu, od ročníku 2018/2019 tato suma vzroste na úroveň 78 až 82 milionů dolarů. Konkrétní limit bude ještě upřesněn.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij dostala dalších šest let vězení za korupci

Svržená barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij byla v pondělí odsouzena k dalším šesti rokům vězení. Soud v Barmě, které vládne vojenská junta, ji shledal vinnou ve čtyřech případech korupce. Informovaly o tom agentury Reuters a AP s odvoláním na obeznámený zdroj.

Sedmasedmdesátiletá Su Ťij byla usvědčena ze zneužití prostředků charitativní nadace nesoucí jméno její matky Do Kchin Ťij ke stavbě domu a také z pronajímání vládní půdy s nepodloženou slevou. Su Ťij veškerá obvinění odmítla a očekává se, že její obhájci podají odvolání.

Podle agentury AP se soud konal za zavřenými dveřmi bez přístupu médií či veřejnosti. Právníkům Su Ťij bylo zakázáno poskytnout o soudním jednání jakékoli informace.

Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij byla zatčena loni v únoru, kdy se k moci v Barmě dostala armáda a svrhla civilní vládu Su Ťijiny Národní ligy pro demokracii. Původně byla politička držena v domácím vězení, poté strávila několik měsíců na tajném místě v metropoli Neipyijtu a v červnu byla převezena do věznice v hlavním městě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy