"Půlka hráčů to užívá." Jinde trestají, NHL konopí toleruje. Teď prodiskutuje jeho podporu

Daniel Poláček Daniel Poláček
28. 11. 2017 6:17
Zámořská NHL testuje hokejisty ohledně užívání konopí, ale "hříšníkům" jen domlouvá. Brzy možná zvolí ještě tolerantnější přístup. Například bývalý bitkař Riley Cote navrhuje, aby rekreační droga sloužila jako podporovaný lék proti bolesti místo návykových prášků. Mluví z vlastní zkušenosti.
Led Chicaga během play-off 2014.
Led Chicaga během play-off 2014. | Foto: Reuters

Praha - Ještě ve stávajícím ročníku budou o marihuaně diskutovat zástupci NHL a odborové organizace NHLPA. Důvod je prostý: Kanada, hokejová kolébka, legalizuje konopí už v červenci 2018.

Začnou elitní hokejisté bez hrozby trestu otevřeně mluvit o tom, kolik doma pěstují zelených rostlin a jaký z nich mají užitek? 

Podle Rileyho Cotea, jenž ukončil kariéru v roce 2010, je ve slavné soutěži hromada příznivců populární látky: "Alespoň půlka kluků, se kterými nebo proti kterým jsem hrál, ji užívala, někteří pravidelně. Tím myslím každý den."

Zatímco IIHF - a tedy i česká extraliga - marihuanu zakazuje, NHL razí liberálnější přístup. Hráče ohledně užívání konopí sice testuje, ale když objeví "hříšníka", pouze mu domluví. Na odvykací kúru ho nepošle. Mediální ohlas nehrozí, protože výsledky jsou veřejné jen v případě pozitivního testu na steroidy a jiné látky podporující výkon.

Proti bolesti a úzkosti

Kdyby Cote musel na léčení pokaždé, když mu v těle objevili THC (psychoaktivní látka v konopí, pozn. red.), z kariéry v NHL by moc neměl. Za Philadelphii odehrál 156 zápasů, v nichž dal jediný gól, ale stihl více než šest desítek rvaček.

Profesionální sběrač trestných minut ne vždy shazoval rukavice rád. Kolikrát dostal bolavý zásah. Vyhráno neměl ani po opuštění stadionu, trápily ho psychické potíže. Pomohla mu marihuana.

"V tajnosti jsem ji využíval jako spojence," řekl stanici Sportsnet. "Hodně mi pomohla zvládnout úzkost a bolest. Nebyl jsem na ní závislý, prostě jsem se cítil líp."

Urostlý Kanaďan rovněž prozradil, že znal bitkaře, kteří noc před utkáním probděli. S pomyšlením na další pěstní souboj leželi zpocení na posteli. A leckdy sáhli po lahvi alkoholu. 

Cote raději vsadil na marihuanu. Její účinky poznal i díky sestře, která zelenou rostlinu používá při boji s roztroušenou sklerózou.

"Neprodáváme kouzelný lék pro všechny," říká o konopí 35letý bývalý útočník. "Jde o nástroj, s nímž je třeba nakládat s respektem. Celé je to o zlepšení kvality života. O tom, aby někteří hokejisté ráno vstali a cítili, že můžou fungovat dost dobře na to, aby mohli trávit čas s rodinou bez bolesti a úzkosti. Tyhle dvě věci jinak vedou k psychickým problémům."

Jinde jsou přísnější

Zatímco NHL marihuanu tiše toleruje, jiné zámořské ligy - basketbalová NBA a fotbalová NFL - k ní zaujímají tvrdší postoj. Přistižení sportovci musí na léčení, při dalším provinění platí pokutu, případně dostanou stopku. Diskuze o obměkčení nekompromisního přístupu však probíhají.

Cote doufá, že NHL půjde dál progresivním směrem. Třeba tak, že podpoří konopí jako alternativu k práškům proti bolesti. 

Problém může být v tom, že Kanada sice ohlásila legalizaci, ale USA, kde sídlí většina klubů slavné soutěže, mají na marihuanu nejednotný názor. V některých státech ji není možné využít ani pro léčebné účely.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy