"Půlka hráčů to užívá." Jinde trestají, NHL konopí toleruje. Teď prodiskutuje jeho podporu

Daniel Poláček Daniel Poláček
28. 11. 2017 6:17
Zámořská NHL testuje hokejisty ohledně užívání konopí, ale "hříšníkům" jen domlouvá. Brzy možná zvolí ještě tolerantnější přístup. Například bývalý bitkař Riley Cote navrhuje, aby rekreační droga sloužila jako podporovaný lék proti bolesti místo návykových prášků. Mluví z vlastní zkušenosti.
Led Chicaga během play-off 2014.
Led Chicaga během play-off 2014. | Foto: Reuters

Praha - Ještě ve stávajícím ročníku budou o marihuaně diskutovat zástupci NHL a odborové organizace NHLPA. Důvod je prostý: Kanada, hokejová kolébka, legalizuje konopí už v červenci 2018.

Začnou elitní hokejisté bez hrozby trestu otevřeně mluvit o tom, kolik doma pěstují zelených rostlin a jaký z nich mají užitek? 

Podle Rileyho Cotea, jenž ukončil kariéru v roce 2010, je ve slavné soutěži hromada příznivců populární látky: "Alespoň půlka kluků, se kterými nebo proti kterým jsem hrál, ji užívala, někteří pravidelně. Tím myslím každý den."

Zatímco IIHF - a tedy i česká extraliga - marihuanu zakazuje, NHL razí liberálnější přístup. Hráče ohledně užívání konopí sice testuje, ale když objeví "hříšníka", pouze mu domluví. Na odvykací kúru ho nepošle. Mediální ohlas nehrozí, protože výsledky jsou veřejné jen v případě pozitivního testu na steroidy a jiné látky podporující výkon.

Proti bolesti a úzkosti

Kdyby Cote musel na léčení pokaždé, když mu v těle objevili THC (psychoaktivní látka v konopí, pozn. red.), z kariéry v NHL by moc neměl. Za Philadelphii odehrál 156 zápasů, v nichž dal jediný gól, ale stihl více než šest desítek rvaček.

Profesionální sběrač trestných minut ne vždy shazoval rukavice rád. Kolikrát dostal bolavý zásah. Vyhráno neměl ani po opuštění stadionu, trápily ho psychické potíže. Pomohla mu marihuana.

"V tajnosti jsem ji využíval jako spojence," řekl stanici Sportsnet. "Hodně mi pomohla zvládnout úzkost a bolest. Nebyl jsem na ní závislý, prostě jsem se cítil líp."

Urostlý Kanaďan rovněž prozradil, že znal bitkaře, kteří noc před utkáním probděli. S pomyšlením na další pěstní souboj leželi zpocení na posteli. A leckdy sáhli po lahvi alkoholu. 

Cote raději vsadil na marihuanu. Její účinky poznal i díky sestře, která zelenou rostlinu používá při boji s roztroušenou sklerózou.

"Neprodáváme kouzelný lék pro všechny," říká o konopí 35letý bývalý útočník. "Jde o nástroj, s nímž je třeba nakládat s respektem. Celé je to o zlepšení kvality života. O tom, aby někteří hokejisté ráno vstali a cítili, že můžou fungovat dost dobře na to, aby mohli trávit čas s rodinou bez bolesti a úzkosti. Tyhle dvě věci jinak vedou k psychickým problémům."

Jinde jsou přísnější

Zatímco NHL marihuanu tiše toleruje, jiné zámořské ligy - basketbalová NBA a fotbalová NFL - k ní zaujímají tvrdší postoj. Přistižení sportovci musí na léčení, při dalším provinění platí pokutu, případně dostanou stopku. Diskuze o obměkčení nekompromisního přístupu však probíhají.

Cote doufá, že NHL půjde dál progresivním směrem. Třeba tak, že podpoří konopí jako alternativu k práškům proti bolesti. 

Problém může být v tom, že Kanada sice ohlásila legalizaci, ale USA, kde sídlí většina klubů slavné soutěže, mají na marihuanu nejednotný názor. V některých státech ji není možné využít ani pro léčebné účely.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
Další zprávy