Praha - Na domácí zápasy Rytířů z Las Vegas chodí v sezoně jedna z nejlepších návštěv z celé NHL. Zápasy bývají vyprodány. NHL se svojí sázkou na město hazardu nespletla.
Další, kdo po letech zakonzervovaného počtu 30 klubů kanadsko-americké hokejové ligy, rozšíří číslo na 32, bude zřejmě Seattle. Město, kde vznikla legendární kapela Nirvana a kde sídlí výrobce letadel Boeing, dostalo tento týden od komisaře ligy Garyho Bettmana zelenou k tomu, aby projekt vzniku nového klubu připravilo.
Do nejprestižnější hokejové ligy světa by se Seattle přičlenil od sezony 2020/2021. NHL za to po žadatelích o licenci - majitelích vznikajícího klubu, kterými jsou holywoodský producent Jerry Bruckheimer (Armageddon, Piráti z Karibiku, Top Gun a další) a investor David Bonderman ve skupině Oak View Group, požaduje poplatek 650 milionů dolarů. U Las Vegas Knights to bylo 500 milionů dolarů.
Podle Bettmanova zástupce Billa Dalyho cena reflektuje byznysový potenciál regionu, v němž daný klub hraje, tedy zejména valuaci televizního trhu. Zatímco u Las Vegas byla příležitost investorů na klubu vydělat dána především tím, že silný turismus po kasinech a zábavních centrech metropole Nevady dostal další fyzickou atrakci, u Seattlu by zisky měly plynout hlavně z prodeje televizních práv.
Oba kluby, jak Las Vegas, tak Seattle jsou podobné tím, že NHL rozšiřují více na západní pobřeží USA. Knights nemají v regionu silnější konkurenci jiných amerických sportů. Co ale není, může být. Ve Vegas se například plánuje nový klub americké NFL Raiders na rok 2020. U Seattlu to bude nabitější. NFL hraje klub Seahawks, baseballovou MLB tým Mariners a fotbalovou MLS tým Sounders.
Seattle bude muset připravit odpovídající halu. Počítá se s rekonstrukcí Key Areny z roku 1962, kde dřív před stěhováním v roce 2009 do Oklahomy, hrál své basketbalové zápasy tým SuperSonics. Rekonstrukce spolkne odhadem 600 milionů dolarů a zaplatí ji město spolu s Oak View Group.
"Máme silného zájemce, závazek vybudování kvalitní areny a trh, který stojí za to," uvedl Bettman po čtvrtečním jednání rady guvernérů NHL, tedy majitelů jednotlivých klubů soutěže. "Bude zajímavé také sledovat jaká rivalita se vybuduje mezi Seattlem a Vancouverem," dodal na adresu geograficky blízkého soupeře z jihozápadu Kanady.
Seattle má zajímavou hokejovou historii. Byť v posledních letech nežila, klub Metropolitans vyhrál Stanley Cup v roce 1917, když porazil ve finále soutěže Montreal Canadiens. Hokejová liga se ale ještě tehdy nehrála pod hlavičkou jedné asociace NHL.
Zájemců je dost. A kdo odejde?
Nápad na rozšíření ligy o Seattle vzbudil i debatu o tom, proč nedostaly šanci jiné kluby, protože zájemců je víc. A řeší se i to, které stávající kluby kvůli finančním problémům by mohly ligu opustit.
Mezi zájemci o vstup do NHL je například Québec, Hamilton, Milwaukee či Kansas a nebo dokonce druhý tým v Torontu. Nejasná budoucnost pak panuje kolem stávajících týmů Arizona Coyotes nebo i kolem Calgary Flames, kde letos nastupuje Jaromír Jágr.
Celkově se NHL ale daří lépe než kdy jindy. Za sezonu 2015/2016 byl příjem ligy 4,1 miliardy dolarů, za loňskou sezonu, která ještě není spočítána, se odhaduje, že vzrostl na až 4,5 miliardy dolarů.
I to přimělo ligu k tomu, že od příští sezony vzroste platový strop, který omezuje to, kolik mohou kluby svým hráčům vyplatit na odměnách. Dosud je to 75 milionů dolarů na klub za sezonu, od ročníku 2018/2019 tato suma vzroste na úroveň 78 až 82 milionů dolarů. Konkrétní limit bude ještě upřesněn.