NHL, nebo služba v armádě? První izraelský supertalent čelí výzvám i mimo led

Daniel Poláček Daniel Poláček
23. 8. 2016 6:00
Pokud útočník David Levin jednou nastoupí v NHL, bude to velká senzace, jelikož dlouho vyrůstal v silně nehokejové zemi, která hraje až pátou úroveň mistrovství světa. Pro představu – v té poslední, šesté, spolu soupeří státy jako Bosna a Hercegovina nebo Spojené arabské emiráty.
David Levin.
David Levin. | Foto: YouTube

Praha – Když ve 12 letech vůbec poprvé oblékl kompletní hokejovou výstroj, boural do mantinelů, protože neuměl brzdit. Přesto David Levin může být hvězdou přespříštího draftu slavné NHL.

Ještě pozoruhodnější je, že pochází z Izraele. Na svou zemi je hrdý, byť mu přidělává řadu starostí. Nejbližší zimní stadion měl jako dítě čtyři hodiny cesty, zažil válčení a stále neví, jak naloží s povinností tříleté služby v armádě.

Kluk, jenž vzhledem připomíná Johna Tavarese, se narodil v Tel Avivu, ale vyrůstal v nedaleké Netanji, kde nakonec našli domov jeho rodiče – matka Lena, původem z Ruska, a otec Pavel, bývalý fotbalista narozený v Lotyšsku. Právě on vedl svého syna ke sportu.

David si tak vyzkoušel fotbal, basketbal či tenis. Největší zalíbení ale kupodivu našel v inline hokeji. Na kolečkových bruslích běžně přehrával starší protivníky a úspěchy sbíral i v reprezentačním dresu.

Doma rusky, ve škole hebrejsky

Lední hokej mu však dlouho nic neříkal. Jednoduše proto, že o něm nic nevěděl. Až v osmi letech zahlédl otce při sledování NHL. Bleskurychlou hru na ledové ploše si rázem zamiloval, zásluhu na tom má také Sidney Crosby. "Chtěl jsem být jako on," popsal deníku The Jerusalem Post své pocity, když umění kanadské modly poprvé viděl na YouTube.

Levin ale zároveň tušil, že pokud zůstane doma, Crosby z něj určitě nebude. Jenom cesta na nejbližší zimní stadion mu trvala čtyři hodiny. Proto prosil rodiče, aby mohl odcestovat do Kanady, konkrétně na předměstí Toronta, za tetou a strýcem.

Ve 12 letech se dočkal, ovšem doma v Netanji to rozpoutalo bouři. "Když mi táta koupil letenku, myslel jsem, že ho máma zabije. Rozhodně nebyla ráda," prozradil stanici Sportsnet. "Bála se, protože jsem neuměl anglicky ani slovo. Doma jsme mluvili rusky, ve škole hebrejsky. I já jsem se kvůli jazyku bál, dělal mi větší starosti než hokej."

Šéf klubu v něm vidí Gretzkého

Avšak skřípalo to i v ledním hokeji. Levin sice uměl bruslit, ale ne brzdit, a tak před zraky trenérů na soukromé střední škole každou chvíli vrážel do mantinelu.

Přirovnání ke Gretzkému, možná nejlepšímu hokejistovi historie, je nadsazené, ovšem Levin budí pozornost oprávněně.
Přirovnání ke Gretzkému, možná nejlepšímu hokejistovi historie, je nadsazené, ovšem Levin budí pozornost oprávněně. | Foto: ČTK

Časem však bruslení ovládl se vším všudy, díky výuce v angličtině a čtení knih vypiloval rovněž jazyk. Pomalu mu mohlo být jasné, že udělal dobře, když emigroval do země, která má zhruba devětkrát víc zimních stadionů než Izrael hokejistů.

Nyní má 16letý David Levin za sebou premiérovou sezonu v juniorské OHL. Za Sudbury odehrál 47 zápasů, v nichž nastřádal 30 bodů. Šéf klubu Blaine Smith jásal nadšením, pro deník The New York Times chválil nejmladšího hráče týmu možná až příliš: "Má šestý smysl, který vidíte u málokoho. Není příliš velký, ale stylem hry a schopnostmi mi opravdu připomíná Gretzkého."

Skauti o něm až takhle velké mínění nemají, ale mezi nejnadějnější mladíky přespříštího draftu ho řadí.

Hokej vs. armáda

Za normálních okolností by Levin po 18. narozeninách započal povinnou tříletou službu v izraelské armádě, ale nedávno dostal odklad do června 2018, kdy se dražba talentů koná. Co nastane pak, je otázka.

"Když nepůjdu do armády a zůstanu tady, nebudu moct navštívit Izrael do svých 45 let," vysvětlil útočník Sudbury deníku The Record. "Něco takového by pro mě bylo velmi těžké, protože tam žije moje rodina."

A jestliže Levin na standardní vojenskou službu kývne, jeho hokejový um tím fatálně utrpí.

Takové jsou dvě základní možnosti, ovšem pokud nadějný Izraelec skutečně vyroste v prvotřídního hokejistu, může teoreticky dostat výjimku, případně nabrat armádní zkušenosti v méně náročném programu, který zohlední kariéru v NHL.

Stane se Levin prvním izraelským rodákem ve slavné soutěži? Motivace mu rozhodně nechybí, deníku The Jerusalem Post sdělil: "Chci všem ukázat, kdo jsem, tedy kluk z Izraele. Nejsem Kanaďan. Nejdůležitější pro mě je, aby se o izraelském hokeji vědělo."

 

Právě se děje

před 5 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy