Nepiju, nevymetám večírky, říká "Jágrův dvojník". Většina jeho výměnu stále nechápe

Daniel Poláček Daniel Poláček
15. 8. 2016 14:06
Hvězdný bek Shea Weber stojí před pekelně těžkým úkolem. Po nečekané výměně musí náročným fanouškům Montrealu nahradit P. K. Subbana. Muže, který v kanadské metropoli dokázal poutat obrovskou pozornost i nehokejovými aktivitami.
Na posledním Utkání hvězd NHL si P. K. Subban zahrál na Jaromíra Jágra. "Nevěděl jsem, že mám bráchu," smála se slavná osmašedesátka.
Na posledním Utkání hvězd NHL si P. K. Subban zahrál na Jaromíra Jágra. "Nevěděl jsem, že mám bráchu," smála se slavná osmašedesátka. | Foto: Reuters

Praha – Těžko si představit hokejovou událost, která by ve zbytku léta přebila červnovou supervýměnu v NHL. Montreal poslal do Nashvillu P. K. Subbana, aby získal Sheu Webera. Každý z beků v příštím ročníku vydělá zhruba stejně jako celá česká obrana pro Světový pohár.

Ovšem ačkoliv mění působiště dva hráči světového formátu, dosavadním vítězem trejdu je podle většiny jednoznačně Nashville. Snad i proto, že Subban uchvátil okolí nejen jako hokejista.

Na ledě svede divy, to nikdo nepopře, ale zároveň se dopouští přehmatů. Někdy nafilmuje pád, jindy předvede naprosto zbytečnou kličku, kterou pošle soupeře do šance. Jednou se na tréninku dokonce málem popral s parťákem Tomášem Plekancem.

Když však kanadská stanice Sportsnet na svém webu otázala čtenáře, kdo na odchodu Subbana vydělal, hned 83 procent ukázalo na Nashville. Podobné ankety dopadly vesměs stejně, ať už se ptal kdokoliv.

Generální manažer Montrealu Marc Bergevin tak čelil přívalu kritiky, kterou na oficiálních stránkách NHL odrážel: "Třeba já se rád dívám na fotbal. Nejsem ale expert a nevím, co se děje v zákulisí. Když tým vymění hráče, říkám si, že k tomu musí mít důvod, který ale já neznám. Teprve pokud bych ho znal, mohl bych si udělat názor."

Příliš extravagantní oslava

P. K. Subban byl zvyklý, že vítězství slavil s brankářem Careym Pricem jinak než ostatní (video ZDE). To se nelíbilo trenérovi Michelu Therrienovi, který jim jejich oslavu, pro mnohé nepochopitelně, zakázal.

Geoff Molson, majitel Canadiens, svého podřízeného podržel: "Respektuji Marca, že měl kuráž udělat něco nepopulárního. Šlo mu o to, aby vylepšil tým."

Jiný zaměstnanec klubu, přesněji specialista na pokročilé statistiky Matt Pfeffer, však nad výměnou kroutil hlavou. Zaníceně argumentoval pro Subbanovo setrvání. Teď už v Montrealu nepracuje. Padáka sice nedostal, ale šéfové mu jednoduše neprodloužili smlouvu. Detaily megatrejdu každopádně neprozradil, byť je možné, že o nich sám nic neví.

Nebyl Subban pro tradiční klub příliš temperamentní? Nestrhával na sebe až nepatřičnou pozornost? Chyběla mu tvrdost? To neví ani sám hráč: "Pokud by mi někdo řekl důvody výměny do očí, mohl bych je komentovat, ale vedení mi nikdy nedalo nic najevo."

S Weberem jde do Montrealu i jeho astronomická smlouva

Veřejnost tudíž může pouze spekulovat, pro kritiku manažera Bergevina má však po ruce neúprosná data. Zatímco Weber nedávno oslavil 31. narozeniny a má smlouvu na dalších deset (!) let, Subbanovi je 27 a z kontraktu mu zbývá ukrojit šest roků.

Shea Weber má sice lepší postavení v kanadské reprezentaci a je nespornou vůdčí osobností, ale většina fanoušků Canadiens jeho příchod nekvituje, ne za takovou cenu.

V Nashvillu doufají, že tenhle dres bude P. K. Subban oblékat minimálně dalších šest let.
V Nashvillu doufají, že tenhle dres bude P. K. Subban oblékat minimálně dalších šest let. | Foto: ČTK

"Nejsem perfektní," charakterizoval se Subban v rozhovoru pro Sportsnet. "Ale nepiju alkohol, neužívám drogy a nevymetám večírky. Nikdo nemůže říct, že bych se (v Montrealu) nesnažil odvádět to nejlepší."

Torontský rodák zářil na ledě, kde nasbíranými body naháněl nejlepší útočníky týmu, ale snad ještě víc mimo něj. Doslova šokoval, když před rokem věnoval montrealské dětské nemocnici deset milionů dolarů. Navíc ji pravidelně navštěvuje a nehodlá na tom nic měnit. "Mám sice novou adresu, ale to neznamená, že se můj závazek k vám a nemocnici nějak změní," napsal dětem v dopise.

Subban jako Don Cherry nebo Jaromír Jágr

A když Subban zrovna nepumpuje miliony do zdravotnictví, rád nastavuje komediální tvář. Na startu minulé sezony například napodoboval Dona Cherryho, výstředního a kontroverzního komentátora, který zaujal nespočtem hlášek. Prohlásil třeba, že Jaromír Jágr neumí hrát hokej.

Takhle P. K. Subban napodobil známého kanadského komentátora Dona Cherryho. | Video: YouTube.com

Na posledním Utkání hvězd NHL napodoboval temperamentní zadák i Jágra. Nedávno – už po výměně do Nashvillu – zase moderoval závěrečný večer montrealského komediálního festivalu Just For Laughs. Show vydělala 130 tisíc dolarů. Peníze šly, jak jinak, na místní nemocnici.

"Lidé říkají, že smích je tím nejlepším lékem. Ale víte, co je lepší? Medicína," vtipkoval Subban.

Zaplněný sál rozesmíval i jinak. Hned na začátku večera se snažil snížit očekávání diváků, když pronesl: "Sportovci a humor, to je něco jako Kardashianovi (rodina známá i díky reality show Držte krok s Kardashians) a knížky."

Vystoupení zakončil slovy: "Nebudu se zlobit, když si na můj příští zápas v Montrealu vezmete dres Nashvillu s mým jménem."

Očekávané utkání vypukne 3. března. Jak moc bude v montrealské aréně Centre Bell žluto, závisí i na výkonech Shey Webera.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Útočník Teplý podepsal v NHL nováčkovskou smlouvu s Chicagem

Český hokejový útočník Michal Teplý podepsal nováčkovský kontrakt s Chicagem, které si ho vybralo ve čtvrtém kole loňského draftu NHL ze 105. místa. Osmnáctiletý rodák z Havlíčkova Brodu, který odehrál poslední sezonu za tým Winnipeg Ice v juniorské WHL, oznámil dohodu obou stran na svém instagramovém účtu.

"Jsem moc šťastný a cítím se poctěný, že jsem svůj první kontrakt v NHL podepsal s Blackhawks. Chci poděkovat všem lidem okolo sebe, kteří mi pomohli dostat se až sem. Nikdy bych to nedokázal bez mé rodiny, kamarádů a Winnipegu Ice. Také nemohu zapomenout na můj milovaný tým v Havlíčkově Brodu," okomentoval velký okamžik kariéry Teplý.

Účastník juniorského mistrovství světa na přelomu roku v Ostravě a Třinci, kde si za pět startů připsal stejný počet nahrávek, prošel postupně všemi mládežnickými výběry reprezentace. Během ročníku 2018/19 nastoupil v dresu Liberce do 15 extraligových utkání.

V poslední sezoně už Teplý zářil v barvách Ice. Za 53 zápasů si připsal 63 bodů díky 29 gólům a 34 nahrávkám, což znamenalo nejlepší produktivitu ze všech nováčků ve WHL.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Google a Apple se spojily v boji proti koronaviru, monitorovat by mohly až tři miliardy lidí

Technologické firmy Google a Apple uzavřely partnerství, aby pomohly bránit šíření koronaviru. Zájemcům chtějí umožnit dozvědět se pomocí zařízení v chytrém telefonu, zda se nedostali do blízkosti nakažených nemocí Covid-19. Své partnerství oznámily v pátek. Monitorovat by mohly až tři miliardy obyvatel planety, pokud se do systému přihlásí.

Smartphony s operačním systémem iOS od Applu nebo Androidem od Googlu si budou moci vyměňovat informace prostřednictvím rozhraní bluetooth. Pokud se majitel takto vybaveného telefonu dostane do kontaktu s infikovaným jedincem, pošle mu přístroj zprávu, že se má izolovat a zůstat v karanténě.

Google a Apple uvedly, že technologii začaly vyvíjet před 14 dny a dostupná by mohla být v půli května. Dodaly, že nebude sledovat polohu nebo identitu uživatelů, ale zaznamená pouze údaje o tom, kdy se k sobě jejich telefony přiblížily.

Další zprávy